שלב נוסף הושלם: נחנכו מנהרות הראל בדרך לירושלים

בשלב הראשון, יפתחו לתנועה, במנהרות הראל ובגשר מוצא החדש שני נתיבים, מתוך שלושה. בחודשים הקרובים עם השלמת העבודות יפתחו לתנועה שלושת הנתיבים של המנהרות, הגשרים והכביש החדש ותורגש הקלה משמעותית בזרימת התנועה בדרך לירושלים וממנה

חונכים את המנהרות החדשות, היום צילום: ששון תירם

היסטוריה בדרך לירושלים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, חנכו היום (יום חמישי) את מנהרות הראל, שיבטלו את העלייה המיתולוגית לקסטל. זאת, במסגרת שדרוג כביש מספר 1 בין שער הגיא לירושלים.

בשלב הראשון, יפתחו לתנועה, במנהרות הראל ובגשר מוצא החדש שני נתיבים, מתוך שלושה.

בחודשים הקרובים עם השלמת העבודות, יפתחו לתנועה שלושת הנתיבים של המנהרות, הגשרים והכביש החדש ותורגש הקלה משמעותית בזרימת התנועה בדרך לירושלים וממנה.

בטקס שהתקיים הבוקר בכניסה למנהרות השתתפו בין השאר מנכ”ל חברת חוצה ישראל, ניסים פרץ יו”ר דירקטוריון החברה עודד שמיר ותיקי, לוחמי חטיבת הראל שהשתתפו בקרבות להבקעת פרוזדור ירושלים ועובדי החברה שבצעה את הפרויקט.

החל ממחר (יום שישי), מהשעה 10 בבוקר, התנועה מירושלים לתל אביב ובכיוון ההפוך תתבצע דרך צמד מנהרות, באורך של כ- 850 מטר כל אחת, שנחצבו בהר מתחת לרכס הראל.

במקביל יפתח לתנועה גם גשר מוצא הדרומי, שיבטל את סיבוב מוצא המסוכן. הגשר המקביל (הצפוני) מירושלים לתל אביב נפתח לתנועה לפני מספר חודשים. מדובר בשני גשרים מקבילים באורך של כ- 900 מטר כל אחד, החולפים מעל עמק מוצא.

שר התחבורה ישראל כץ ציין כי גשר מוצא יתחבר בעתיד לכביש 16, המקודם בימים אלה על ידי משרד התחבורה, ויהווה כניסה נוספת לדרום הבירה. זאת, בנוסף לכביש 9 המוביל לצפון ירושלים ולרכבת החשמלית המהירה, שתחבר את בירת ישראל לגוש דן, בתוך 28 דקות. בנוסף לכך, משודרג כביש 38 משער הגיא לבית שמש והישובים שמסביבה. לדבריו, הכביש יתרום לפיתוח בית שמש ולקשר שלה עם ירושלים.

משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל פתחו עד כה לתנועה מלאה את קטע הדרך בין שער הגיא לחמד. הקטע שנפתח מאפשר נסיעה לאורך 10 קילומטרים ברצף, בכביש בעל שלושה נתיבים, לכל כיוון.