נטילת משכנתא – שלב אחר שלב

המשכנתא הינה אחת ההלוואות הגדולות- אם לא הגדולה ביותר והארוכה ביותר שתאלצו לקחת. איך תעשו זאת בצורה הנכונה ביותר? עו"ד שיקו יום-טוב עם כל התשובות

משכורות (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

לקיחת משכנתא נעשית לרוב על מנת לקנות נכס חדש או לשדרג נכס קיים. מכיוון שמדובר בהלוואה גדולה לפרק זמן ארוך חשוב לעבור על כל השלבים בצורה ברורה ומדויקת על מנת לקחת את המשכנתא הנכונה ביותר והמתאימה ביותר עבורכם.

מה עושים בשלב הראשון? בודקים!

  1. עליכם לבדוק מהו ההון ההתחלתי שקיים (אם בכלל קיים הון התחלתי)
  2. לאיזה גובה של משכנתא אתם זכאים מהבנק
  3. באיזה גובה של החזר חודשי תוכלו לעמוד והאם זה סכום שיכול לגדול במהלך השנים.
  4. מתחילים לחפש נכס שמתאים לנתונים

מה עושים בשלב השני? מתייעצים!

בזמן שאתם כבר מתחילים לחפש דירות ובתים שאהבתם, כדאי שתפנו לבנק לקבל אישור עקרוני למשכנתא. אישור זה משמש כאישור עקרוני של הבנק שמאשר לכם שזהו הסכום שאותו בנק יכול ומוכן לשלם לכם בהלוואה של המשכנתא עבור רכישת הנכס שתבחרו. נתון זה הוא בעצם הנתון שמשלים את השלב השני של הבדיקה- לאיזה גובה של משכנתא אתם זכאים מהבנק.

זה בדיוק הזמן לפנות ליועץ משכנתאות. ישנן שתי סיבות שבגללן רצוי וכדאי להיעזר ביועץ משכנתאות חיצוני- האחת היא שנכון שגם הבנק מציע יועץ משכנתאות אך הוא כעובד הבנק מחויב בראש ובראשונה לייצג את האינטרסים של הבנק, בעוד יועץ חיצוני מייצג אך ורק אתכם ואת האינטרסים שלכם. השנייה היא שמדובר באחת ההלוואות הגדולות ביותר שתיקחו ולכן חשוב שתתייעצו עם איש מקצוע בעל ידע וניסיון בתחום שיעזור לכם לעשות את ההחלטה הטובה ביותר.

שלב שלישי-רוכשים:

יועץ המשכנתאות יסביר לכם מהו האישור העקרוני שקיבלתם מהבנק ויתחיל לחפש איתכם את הנכס המתאים לנתונים שלכם. הוא נמצא לידכם לאורך כל התהליך ולאורך כל השלבים הבירוקרטים מול הבנק- מוצא עבורכם את מסלול המשכנתא הטוב ביותר עבורכם, מתווכח על הריביות ועל ההחזר החודשי, מסביר לכם את השלבים בדרך וחוסך מכם התעסקות או קשר ישיר אל הבנק.

חשוב לדעת

הסכום של המשכנתא הוא לא הסכום הסופי שתשלמו שכן יש סכומים נוספים שיש לקחת בחשבון עמו- עמלות תיווך, תשלומים לעורכי הדין וליועץ המשכנתאות, שיפוץ במידת הצורך, מס רכישה במקרה ומדובר בנכס שני ועוד. לכן כדאי לחשב סכום נוסף בצד להוצאות הנלוות.

אין הכרח לפנות ליועץ משכנתאות ואתם יכולים להתנהל לבד מול הבנק אך רצוי ומומלץ לקחת את שירותיו של איש מקצוע המתמחה בתחום- במיוחד יועצי משכנתאות שהינם עורכי דין עם התמחות בתחום הנדל”ן.

עו”ד שיקו יום-טוב בעל חברת ‘איזי לייף’ לייעוץ משכנתאות וכלכלה נכונה