“נילחם בטרור החקלאי מכל זווית אפשרית

שר החקלאות אורי אריאל קיים דיון עם שרת המשפטים איילת שקד וגורמים ממשלתיים נוספים לטיפול בטרור החקלאי.

הישיבה בנושא הטרור החקלאי צילום: דוברות השר אריאל

טיפול בטרור החקלאי נכנס לפסים מעשיים. שר החקלאות אורי אריאל כינס היום (שלישי) דיון כלל מערכתי לטיפול בטרור החקלאי בהשתתפות שרת המשפטים איילת שקד, סגן השר לביטחון פנים אלי בן דהן, מפקד מג”ב ניצב קובי שבתאי, פרקליטת מחוז צפון מירית שטרן, נציגי המשרד לביטחון פנים וגורמים נוספים מכלל המשרדים הרלוונטיים.

בניגוד לדיווחים שמתקבלים מהחקלאים ומארגוני המתנדבים, מפקד מג”ב שבתאי אמר בדיון כי ישנה ירידה במספר עבירות הפשיעה החקלאית. ” יש ירידה של 20% במצטבר בכמות הפשיעה החקלאית, ובמקביל יש עליה משמעותית בכמות התפיסות של הגניבות”.

למרות זאת ולאור העובדה כי הנתונים לא משקפים בהכרח את הנזק הכלכלי שנגרם, הוסכם על כלל המשתתפים כי יש להגביר את הטיפול בטרור החקלאי והוחלט לקדם כמה דרכי טיפול.

לבקשת רואי קליגר, מנהל יחידת הפיצו”ח במשרד החקלאות, הוחלט כי סמכויות האכיפה של הפקחים יורחבו כך שהם יוכלו לתת מענה אפקטיבי יותר אל מול הגנבים בשטח.

החיבור בין המערכות הוא חיוני להפעלת לחץ על העבריינים ובדיון עלה הניסיון המוצלח שקיים במחוז צפון בהקשר זה. “אנחנו מקיימים פרויקט שולחנות עגולים שמטרתו לסגור על העבריינים מכיוונים נוספים” אמרה פרקליטת מחוז צפון מירית שטרן, “אנחנו מושיבים סביב שולחן כל מי שיש לו סמכות אכיפה וכל אחד מסייע מהכיוון שלו”.

לכן הוחלט להעצים את המודל ולקבוע את הישיבות המשותפות עם כלל גורמי האכיפה בצורה קבועה ושיטתית כך שהמעגלים יסגרו במהירות רבה יותר.

החיבור בין המתנדבים השונים ליחידות מג”ב חשוב ביותר ולכן הוחלט כי שיתוף הפעולה יועצם ויחידת מג”ב תגביר את קצב שילוב המתנדבים בסיוע לפעילות האכיפה. ובמקביל, תוחמר הענישה כלפי גניבות תוצרת ויבול חקלאי גם אם מדובר בכמויות שאינם גדולות.

עוד סוכם כי כלל התכניות של הגופים השונים יגובשו בחודשיים הקרובים ומיד לאחר מכן תתקיים פגישה מתכללת לקראת ביצוע מיידי של התכניות.