ניסנקורן נגד הבאת עובדי בנייה מסין

יושב ראש ההסתדרות שלח מכתב לשרי האוצר, הרווחה והבינוי בו הוא מאיים כי אם לא תשונה ההחלטה בנושא - יוכרז סכסוך עבודה

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. (צילום: דניאל בר און, דוברות ההסתדרות)

יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן מאיים כי אם הממשלה לא תשנה את החלטתה להביא לישראל עובדים זרים מקצועיים מסין, ההסתדרות תנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותה, לרבות הכרזה על סכסוך עבודה.

במכתב ששלח לשר האוצר משה כחלון, לשר העבודה והרווחה חיים כץ ולשר הבינוי והשיכון יואב גלנט, כותב ניסנקורן כי בהחלטת הממשלה שהתקבלה ב-23 באפריל, המאשרת את ההסכם בין ישראל לסין בעניין יבוא עובדים זרים לענף הבניין, “חבוי” תת-סעיף המאפשר לממשלה לייבא עובדים זרים מקצועיים במקום עובדים ישראלים.

סעיף זה מתיר להעסיק עובדים זרים במקצועות המצריכים מומחיות ורישוי ישראלי, כגון מנהלי עבודה, מנופאים, מהנדסים וממוני בטיחות – כלומר שומרי הסף האמונים על הבטיחות באתרי הבנייה.

בהסתדרות אומרים כי הסעיף עומד בניגוד להצהרות הממשלה על כך שהכוונה לייבא עובדים סיניים נועדה לתת מענה למחסור בכוח אדם בעבודות ה”רטובות” בלבד, והוא טומן בחובו פוטנציאל נזק חמור לתעסוקה ולבטיחות בענף הבניין.

“יבוא סיטונאי של עובדים זרים לתפקידים אלו, אשר מאוישים כיום באופן בלעדי על ידי עובדים מקומיים, צפוי להוביל לזילות של הסטנדרטים המקצועיים וכפועל יוצא לפגיעה מיידית בבטיחות העובדים בענף”, לשון המכתב.

יושב ראש ההסתדרות מוסיף כי הצעד יכול להביא “לפגיעה חמורה ובלתי הפיכה בשכר ובאפשרויות התעסוקה של ישראלים בענף, כמו גם בתמריץ של ישראלים ללמוד מקצועות אלו. במקום לחפש פתרונות עוקפים וקצרי טווח, על מדינת ישראל לייצר מערכת הכשרה מקצועית נאותה אשר תיתן מענה לצרכי השוק והענף בטווח הבינוני והארוך”.

“לא יעלה על הדעת שממשלת ישראל תאפשר, בחשכת הליל ותחת אצטלה של תת סעיף משני בהסכם שרק השבוע נחשף לציבור, מהלך הטומן בחובו פגיעה בעשרות אלפי עובדים ישראלים מקצועיים אשר עושים עבודתם נאמנה לילות כימים בענף תובעני וקשה”, חותם ניסנקורן את מכתבו.