נסו לאתר את הכסף האבוד שלכם

בבנקים בישראל יש כ-480 אלף חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה, בהם מופקד סך מצטבר של לא פחות מ-9 מיליארד שקלים.

כסף )(צילום אילוסטרציה: פיקסביי

הפיקוח על הבנקים, בשיתוף חטיבת טכנולוגיית המידע בבנק ישראל, אגף מערכות מידע במשרד האוצר ואגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, משיק את אתר “הר הכסף 2”.

האתר החדש יאפשר ללקוחות הבנקים לאתר בנקים בהם התנהלו חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה השייכים ללקוח. המערכת תציג את אותם בנקים בהם יש ללקוח חשבון עובר ושב או פיקדון שלגביו הבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליו, עד חודשיים ממועד הפירעון.

לגבי חשבון עובר ושב – מועד הפירעון הוא בתום עשרה חודשים מהיום שהתקבלה ההוראה האחרונה מבעל החשבון. באשר לאיתור חשבונות בנק של נפטרים, מיזם זה יהווה כלי יעיל עבור יורשים לאתר חשבונות אלו, פעילים ולא פעילים, ללא עלות.

עד היום היורשים נדרשו לפנות לכל בנק ובנק לבירור אם הנפטר ניהל חשבון בסניפיו; דבר שהיה כרוך בטרחה ובעלויות כספיות.

נכון להיום קיימים במערכת הבנקאית כ- 480,000 חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של יחידים, ובהם מופקד סך מצטבר של כ-9 מיליארד שקלים.

מתוך החשבונות הללו, מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ-64,000, בהם מופקד סך מצטבר של כ-1.3 מיליארד שקלים.

מתוך כלל הפיקדונות האמורים (כ-480,000), בכ-60% מהם סכום הכסף המופקד אינו עולה על 1,000 שקלים, בכ-40% הסכום עומד על כ- 50 שקלים לפיקדון.

מטעמים של הגנה על פרטיות הלקוח והמידע, בתוצאות החיפוש תופיע באתר רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות או פיקדונות לא פעילים בלבד. כלומר, לא יופיעו פרטים נוספים לגבי החשבונות הללו, כגון סוג החשבון, מספר החשבון או היתרה הקיימת בו. לבירור פרטים אלו יש לפנות לבנקים המופיעים ברשימה שתתקבל עם סיום השאילתה, באמצעות פרטי הקשר המופיעים באתר.