סביבה נוחה לחשיפה לסיכונים

כלכלני הראל פיננסים בסקירת מסחר: השוק המקומי והעולמי ממשיכים להיות סביבה נוחה לחשיפה לסיכונים

שוק ההון אילוסטרציה: פיקסביי

הנאסד”ק שבר עוד שיא בשבוע החולף, בעוד שדאו ג’ונס ו-S&P500 קרובים לשיא. השווקים המתעוררים ממשיכים להיות קטר התשואה עם מעל 7% מתחילת שנה, כאשר השווקים הבולטים הם הודו, ברזיל, טורקיה וארגנטינה.

הביצועים האלה תומכים בגישת ההשקעות הסקטוריאלית העולמית, שלפיה יש כיום עדיפות לניתוח סקטוריאלי עולמי על פני ניתוח גיאוגרפי.

ההיגיון העומד בבסיס המתודולוגיה הזו היא שאם אתם צופים שסקטור מסוים יבלוט – הרי שהבולטות הזו צפויה להיות במניות הסקטור בכל העולם ולא רק בארה”ב.

השיטה הזו מאפשרת לנצל את העובדה שבמקרים לא מעטים יש לחברות מחוץ לארה”ב מכפילים נמוכים יותר, מאחר ששם לא ראינו עליות משמעותיות כפי שהיו בשוק האמריקאי בשנים האחרונות. לכך יש להוסיף את העובדה שרבות מהחברות היום פעילות בכל העולם ולאו דווקא במדינה או יבשת מסוימת.

עונת הדו”חות הכספיים בעיצומה, כאשר מעל מחצית  מחברות  S&P500 כבר פרסמו נתונים כספיים. הסקטורים הבולטים ביותר הם הטכנולוגיה, החומרים הבסיסיים והתרופות (סקטור שבולט בדו”חות, אך סובל מהחשש לרגולציה ומגבלות עתידיות).

בסוף השבוע ראינו ביצועים חזקים מאוד לסקטור הפיננסים (עלייה של 2%) וזאת על רקע הודעת טראמפ על כוונתו לבטל את רוב החקיקה הידועה בשם “דוד פרנק”, אשר הכניסה רגולציה חזקה על הבנקים (מגבלות על פעילויות בנוסטרו, מינוף וכו’). באופן רשמי טראמפ עדיין לא ביטל את החקיקה אלא הכניס אותה למעין תהליך בדיקה, כאשר בסופו של דבר הקונגרס יידרש לאשר שינויים בחוק. סקטור הפיננסים ממשיך להיות אחד המומלצים שלנו.

אמנם בשוק המקומי מניות הבנקים דווקא ירדו בשבוע החולף, אך להערכתנו הגורם המרכזי לכך היה  שינוי שיטת המדדים שתכנס לתוקף השבוע ושבה צפויים היצעים לא קטנים למניות הבנקים, שכן הרוח הגבית העולמית צפויה דווקא לתרום להם. מנגד, בשבוע האחרון ראינו לראשונה את מניות הפארמה עולות (פריגו ומיילן עלו בכ-7% ואפילו טבע סיימה שבוע חיובי), אך הירידות במניות הבנקים, כיל ובזק הובילו לירידות במדדים המובילים.

בשבוע הקרוב נמשיך לראות תנודתיות שברובה נובעת מעדכון המדדים שיבוצע בפועל ביום חמישי אחרי המסחר. בנקודת הזמן הנוכחית, להערכתנו אין העדפה למדד מניות מסוים ויתכן כי לאחר עדכון המדדים נראה מימוש במניות קטנות שעלו מהר, כמו שאנו עשויים לראות תיקון במניות גדולות אם חלק מהכספים שיצאו מהן (ישירות ובמסגרת תעודות הסל) יחזור ומכאן נגזרת חשיבות הניהול הדינמי והבחירה הנכונה של מניות.

אג”ח קונצרני –  אחד האפיקים הגדולים ביותר בתיק ההשקעות

מרווחי הקונצרני בדירוג השקעה בעולם שמרו בשבוע האחרון על רמה נמוכה, אך הם לא ירדו עוד כנראה בשל ירידת התשואות באג”ח מדינה בשווקים רבים בעולם (ארה”ב, אירופה וגם אצלנו). מנגד, מרווחי אג”ח High Yield ירדו עוד והגיעו ל-3.28% ל-10 שנים. הממוצע ב-30 השנה האחרונות עומד על 5.25%, אך הרמה הנמוכה אי פעם היתה 2.40% (הגענו אליה ב-2014).

כמו בעולם, גם מרווחי הקונצרני בשוק המקומי המשיכו לרדת בשבוע האחרון. אנו ממשיכים לשמור על חשיפה גבוהה יחסית לאג”ח קונצרני (כ-40% מתיק ההשקעות) וממשיכים להמליץ לשמור על דירוגי Aופחות להעדיף דירוגים נמוכים או יותר HY, לאור מרווחי השפל שם וההערכה כי הם יתקשו לשחזר את הביצועים הפנומנליים שלהם מ-2016.

אנו ממשיכים גם להמליץ לתבל את תיק ההשקעות באג”ח דולרי, לנוכח העובדה שעקום התשואות האמריקאי גבוה יותר מהעקום הישראלי (וגם האירופי), כך שהתשואות בדירוגים דומים גבוהים יותר. למשקיעים חובבי סיכון ניתן למצוא תשואות גבוהות באג”ח שווקים מתעוררים, אשר כפי שציינו זוכה לביקושים מצד משקיעים לאור הערכה כי השווקים האלו נמצאים במומנטום טוב.

תיק השקעות –  פוטנציאל קטן יותר לעליית תשואות

חברת הדירוג S&P אישררה את הדירוג לישראל ואת תחזית הדירוג, מה שנותן רוח גבית לאג”ח הממשלתי הישראלי. העובדה שיש פדיונות של אג”ח ממשלתי אך הגיוסים של הממשלה נמוכים יותר, מפנה חלק מהכספים לאג”חים ממשלתיים קיימים ולאפיק הקונצרני, בעיקר בדירוגים גבוהים.

הגורמים האלה, יחד עם תנאי המקרו (הטובים) והצפי לעליית ריבית (רחוקה מאוד), אינם תומכים במח”מים קצרים מאוד בתיק ההשקעות. התיק שלנו נשאר לפי שעה במח”מ בינוני של 3.5-4.5 שנים.

גם השוק המקומי וגם העולמי ממשיכים להיות סביבה נוחה לחשיפה לסיכונים, שכפי שניתן לראות בנכונות של משקיעים להגדיל חשיפה למניות ואג”ח קונצרני.