סדרת הווידאו שהבנק לא רוצה שתראו: איך להגיע לדירה או נכס ב-100 יום גם אם אתם במינוס?

הישראלי הממוצע יתקשה להאמין לכך, אך כמעט כל אחד יכול להתקדם כלכלית ■ אפילו מהמקום בו הוא עומד עכשיו ■ אז איך אפשר לרכוש דירה בישראל ב-80,000 שקל כשאתם במינוס? או לסגור פער חודשי של 5,000 שקל בלי להרוויח שקל יותר? ■ מומחה כלכלת המשפחה גיל אורלי מסיר עבורנו את הפרגוד:

מומחה כלכלת המשפחה גיל אורלי
מומחה כלכלת המשפחה גיל אורלי

⇐ לצפייה נוספת:

  1. סדרת החודש המומלצת של דה רוטשילד: איך להגיע לביטחון כלכלי כבר ב-2017?
  2. דירת מגורים או השקעה בתוך 100 יום? כיצד זה אפשרי?! מדריך מיוחד מראה איך
  3. מהו הצעד הראשון לסגור את המינוס ולצאת מסחרור ההלוואות?
  4. מוגבל לשבוע הקרוב בלבד: המדריך המלא להתקדמות כלכלית

זה מפחיד. אף אחד מאיתנו לא בחר בזה, אך עדיין- נולדנו לתקופה בה רעידת אדמה היסטורית בעוצמת 10 ריכטר הכתה בביטחון הכלכלי שלנו. והתוצאה? הרס טוטאלי של החיים כפי שהכרנו אותם:

מקום עבודה אחד לכל החיים? אפשר לשכוח מזה. דירה במחיר שפוי? לא קיים. איכות חיים גבוהה משתי משכורות מכובדות? נדיר למדי. וכעת עולה השאלה, למה זה קורה לנו? ואולי יותר חשוב –

מה אנחנו יכולים לעשות?

״הזמנים השתנו, רובנו עדיין לא״

אין זה סוד. הכסף שאנחנו מרוויחים היום – ואין זה משנה אם מדובר ב-7,000, 15,000 או אפילו 40,000 שקלים לחודש – לא מוביל אותנו לביטחון כלכלי. למעשה, מחקר שהתפרסם לאחרונה מדווח שהחוב הממוצע של העשירון העליון בישראל (אנשים המרוויחים מעל 30,000 ש״ח בחודש) עומד על 250,000 ש״ח. אז אם כסף הוא כבר לא מתכון לביטחון כלכלי, מה כן?

גיל אורלי (56), האדם שהכיר לישראלים את עולם כלכלת המשפחה מול המצלמות של ערוץ 2 (׳עסק משפחתי׳) ו-10 (׳המדריך למיליון הראשון׳), הוא האדם המתאים ביותר לנסות להעניק מענה לשאלה זו. הוא אומר:

גיל אורלי. הטעות הגדולה של רובנו היא שאנחנו חושבים רק על צמצום הוצאות...״
גיל אורלי. הטעות הגדולה של רובנו היא שאנחנו חושבים שרק צריך לצמצם הוצאות…״

״תראה, זה לא סוד שהמציאות הכלכלית של ימינו לא קלה. וזה לא רק שעולם העבודה המסורתי קרס לנו מתחת לרגליים… אנחנו חיים יותר. בני ה-40 כיום צפויים לחיות עד גיל 95. ותרבות הצריכה? אנחנו נמצאים בלחץ לשדרג את איכות החיים שלנו, כמו למשל להחליף את הרכב או לעבור לבית גדול יותר.״

אנשים טוענים ״שהמדינה חונקת אזרחיה״. איך אפשר להגיע לביטחון כלכלי במציאות כזאת?

״בכל רע יש גם טוב. עולם העבודה התמוטט? אם אתה יודע איפה למצוא את ההזדמנויות האמיתיות, אתה מתפרנס מהבית ועובד רבע מהזמן. דירה בארץ היא חלום רחוק? עם כמה שעות מחקר, אתה קונה בשקיפות מלאה דירה בארצות הברית שמעניקה פי 2-3 תשואה בקלות. ההלוואות חונקות את הנשמה? נצל את חוק הריבית דריבית לטובתך, ותכפיל את ההון העצמי שלך כל עשור.״

אורלי: ״בכל רע יש גם טוב. המציאות הלכלית החדשה שלנו מעניקה למי לעשות משהו עם המצב פתרונות נהדרים״
אורלי: ״בכל רע יש גם טוב. המציאות הלכלית החדשה שלנו מעניקה למי לעשות משהו עם המצב פתרונות נהדרים״

אבל למשל, מפחיד להשקיע בחו״ל. לך תדע מה קורה שם…

״הנה שאלה- לא מפחיד יותר אותך לא לעשות כלום ולדעת בוודאות 100% שאתה דן את עצמך לחיי הישרדות, מהיד לפה? בגלל שזה בדיוק מה שקורה היום לרוב המשפחות הנורמטיביות ממעמד הביניים בארץ. אנשים לא יודעים שבכל שנה נושרות 452 משפחות נוספות למעגל העוני.״

אז מה עושים?

״מפסיקים להיות בת היענה ונכנסים ראש בראש בפחד. וזה דיי פשוט, ברגע שמבינים מה זה פחד. תראה, כשאנחנו לא מבינים במשהו, הוא מפחיד אותנו. אבל כשאוספים מספיק מידע ומבינים מה הוא מספר לנו? הפחד נעלם ואז עוברים לפעולה. זה נכון לגבי השקעה, מינוף, משכנתא ועבודות מהזן החדש.״

⇐ אולי יעניין אותך:

  1. בלי למכור את הנשמה לבנק: איך לשלם פחות משכנתא בפחות שנים (רלוונטי גם למחזור משכנתא)
  2. אם אתם חנוקים והכסף נגמר לכם בשבועיים הראשונים של החודש, הוא יראה לכם מה לעשות
  3. סדרת סרטונים חושפת 7 דרכים להגדלת ההכנסה ב-1,000 ש״ח לפחות לחודש (הרביעית מפתיעה)

אז גיל, איך הזוג הנורמלי יכול להתקדם כלכלית היום?

״היום הדרך להתקדם כלכלית היא (א) להכניס לראש שהרבה יותר מפחיד לטמון את הראש בחול, ולא לעשות דבר בגלל שזאת הדרך הבטוחה לאסון כלכלי (ב) להקדיש זמן ללמידת המסלולים שמסתירים מאיתנו לבניית ביטחון כלכלי (ג) ולא לאפשר לסביבה הקרובה למנוע ממך לפעול.״

על איזה מסלולים נסתרים אתה מדבר?

״או, עכשיו אנחנו מתחילים לדבר…״

 3 מסלולים נסתרים להתקדמות הכלכלית
שהישראלים לא מכירים

1) איך לגרום לבנק לקנות לכם דירה להשקעה בלי להביא שקל מהבית?

גיל אורלי. ״הון סמוי הוא דרך נהדרת להשיג מינוף כלכלי, ולייצר כסף יש מאין ״
גיל אורלי. ״הון סמוי הוא דרך נהדרת להשיג מינוף כלכלי, ולייצר כסף יש מאין ״

אורלי: 

״הון סמוי הוא בעצם כוח כלכלי שנקרא מינוף. ומה זה בעצם מינוף? היכולת שלנו להרוויח על כסף שהוא לא שלנו. עכשיו, במידה ולקחנו הלוואה טובה (בסוד הכסף גיל מסביר מהי הלוואה רעה ומהי הלוואה טובה) בריבית זולה… והשקענו אותה בנכס שנותן לנו ריבית גבוהה יותר מזו של ההלוואה- הרווחנו. וכשנכנסים עם החשיבה הזאת לנדל״ן?

 אנחנו מגלים פתאום שיש לנו מתחת ליד הרבה מאוד כסף. הון שהיה נסתר עד עכשיו.

ככה עושים את זה:

ההלוואה הכי זולה שקיימת היא משכנתא. ורבים מאיתנו? גרים בבית יקר, שניתן לקבל עליו מידית משכנתא עד 50% משוויו. בוא נראה דוגמא… נגיד ששווי הבית שלנו הוא 1,600,000 ש״ח ושיתרת המשכנתה שלנו היא 300,000 ש״ח. זה אומר שאנחנו יכולים לקחת משכנתא של עוד חצי מיליון שקל.

אז אנחנו לוקחים את הכסף הזה ורוכשים דירה להשקעה בשווי של 1,000,000 ש״ח, כשאת החצי מיליון הנותרים אנחנו מקבלים כמשכנתא נוספת על הנכס החדש. ועכשיו?

כל מה שנשאר זה רק לוודא שהתשואה שנקבל על הדירה החדשה, גבוהה מריבית של שתי המשכנתאות. והנה, רכשנו דירה להשקעה בישראל בלי להוציא שקל מהכיס. הכל בזכות ההון הסמוי שלנו.

 חשוב לציין שמדובר בדוגמא להמחשה בלבד. קיימות עלויות נוספות שצריך לקחת בחשבון, עורך דין למשל, ובמינוף יש גם סיכון שצריך לדעת לנהל… אבל זאת בדיוק הדרך שתלמידה שלי קנתה דירה להשקעה באופקים עם הון עצמי של 80,000 ש״ח לפני חודשיים.״

2) מהי שיחת הטלפון האחת ששווה 1,200,000 ש״ח?

אורלי. ״לריבית דריבית יש כוח בלתי נתפס. 1% של הורדה בדמי הניהול שווה לנו 400,000 שקל בפרישה.״
אורלי. ״לריבית דריבית יש כוח בלתי נתפס. 1% של הורדה בדמי הניהול שווה לנו 400,000 שקל בפרישה.״

אורלי: 

יש כוח בלתי נתפס לריבית דריבית. ניקח שכיר שמרוויח 13 אלף שקל בחודש וחוסך כ-35 שנה בלבד. הורדה של אחוז אחד בדמי ניהול הפנסיה שלנו או הגדלה של אחוז אחד בתשואה של הפנסיה שלו, שווה לו כ-400,000 שקל בגיל פרישה. והדבר היפה?
בממוצע, יכולת ההשפעה שלנו עומדת לכל הפחות על 3%. זה אומר בונוס של 1,200,000 ש״ח בגיל פרישה לנכס, לילדים או לעצמנו. הדרך לעשות את זה היא:

(א) לבחור מסלול פנסיה שנכון לנו, כמו שאני מראה בסדרת סוד הכסף
(ב) לעשות שופינג (צוחק), שזה אומר להרים פעם אחת טלפון ולהתמקח על דמי הניהול.״

3) האמת הפשוטה שמגדילה את החיסכון לילדים שלנו ב-50% לפחות

אורלי. ״לפני שמקבלים החלטות וקובעים מה מסוכן ומה לא, צריך להכיר את הנתונים.״
אורלי. ״לפני שמקבלים החלטות וקובעים מה מסוכן ומה לא, צריך להכיר את הנתונים.״

אורלי: 

״באופן טבעי, אנחנו רוצים להימנע מהשקעות שנחשבות מסוכנות כמו מניות ונדל״ן. אבל מה שרובנו לא מבינים הוא שקיימת סכנה לטווח הקצר בלבד. ובטווח הארוך? ההיסטוריה מוכיחה שהוא נעלם לגמרי. 

ועכשיו, כשאנחנו פותחים חיסכון לילדים, לרוב הוא יהיה ל-20-25 שנה. מדובר בטווח ארוך. ולפני שמקבלים החלטות, חשוב להכיר את הנתונים. לא לפעול מפחד. ומה הנתונים מספרים?

שלא הייתה תקופה אחת בת 25 שנה שבמהלכה לא התרחשה צמיחה משמעותית בהיסטוריה של הבורסה ושוק הנדל״ן הישראלי והאמריקאי.

זה אומר שהטווח הארוך דווקא בטוח. ולמרות זאת? רוב האנשים בוחרים מסלולי השקעה מאוד סולידיים, בלי להבין את המשמעות. ומה קורה אז? הילד משתחרר מהצבא ונכנס למציאות הכלכלית הלא פשוטה עם סכום שהיה יכול להיות גבוה ב-50% לפחות, ולעזור לו הרבה יותר.

כמובן… צריך לשבת עם איש מקצוע אובייקטיבי שיבחן את הצרכים האישיים שלכם ויתאים לכם את המסלול הנכון. אבל הנתונים ההיסטוריים שזמינים לכולנו מוכיחים חד משמעית – זה המצב.״

סדרת סוד הכסף:
נפתחת פעם בשנה. הרייטינג שובר שיאים

סדרת סוד הכסף. הציפייה הגבוהה מתבטאת ברייטינג חסר תקדים לסדרה אינטרנטית
סדרת סוד הכסף. הציפייה הגבוהה מתבטאת ברייטינג חסר תקדים לסדרה אינטרנטית

סדרת הווידאו האינטרנטית החינמית שלך – סוד הכסף – הפכה ויראלית, מה יש בה?

״יש סיבה טובה לכך, בגלל שהיא מראה איך להוציא יותר על מה שאנחנו אוהבים באפס רגשות אשמה. ובו בזמן, היא מלמדת מה בדיוק לעשות עם הכסף שלנו כך שייצר לנו עוד כסף ויבטיח את הביטחון הכלכלי שלנו.״

ועדיין ניתן לצפות בה?

״אנחנו ממש נמצאים בדקה ה-90, והיא יורדת מהאוויר ממש בעוד ימים ספורים. אני אתן לך קישור שתשלב בכתבה לטובת הקוראים.״

סוד הכסף. סדרת הווידאו החינמית שהפכה ללהיט ויראלי
סוד הכסף. סדרת הווידאו החינמית שהפכה ללהיט ויראלי

>> מוגבל בזמן: לצפייה בסדרת הווידאו החינמית של גיל אורלי ״סוד הכסף״ הקליקו כאן

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.