סטרטאפיסטים מ-24 מדינות באים ללמוד מישראל

חברי הנבחרת הבינלאומית ייפגשו עם המנטורים הבכירים של קהילת הסטרטאפים הירושלמית, ייבקרו בחברות ההייטק המובילות בעיר ויציגו את החברות שלהם בפני משקיעים פוטנציאליים

הייטק צילום אילוסטרציה: פיקסביי

נבחרת סטרטאפים עולמית מ-24 מדינות, שכל אחד מהם זכה בתחרות בארץ מוצאו ונבחר מבין עשרות מועמדים, תגיע בשבוע הבא לירושלים לספוג מהידע, הניסיון וההשראה של קהילת היזמות והחדשנות המצליחה בעיר.

המיזם, הקרוי Start JLM הוא מעין מפגש פסגה של יזמים ויזמיות מבטיחים מרחבי העולם. במשך שבוע הם ייפגשו עם הדמויות הבולטות בקהילה היזמית-טכנולוגית של ירושלים, ישתתפו בסדנאות מקצועיות, יקבלו הדרכה והכוונה ויספגו השראה משורה של יזמים, משקיעים ומנטורים ירושלמיים. הם יסיירו בחברות כמו אינטל ומובילאיי, יציגו את הסטרטאפים שלהם בפני משקיעים – וכמובן גם יטעמו מחיי הלילה, התרבות והטעמים שיש לירושלים להציע.

המיזם הוא פרי מאמצים ארוכי טווח של משרד החוץ לקידום התדמית של ישראל כמעצמת ההייטק בחו”ל, ויוצא לפועל בשיתוף עם משרד ירושלים ומורשת, הרשות לפיתוח ירושלים ו-Siftech. מטרתו היא להפגיש את היזמים מכל העולם עם המיטב שיש לירושלים להציע לחברות טכנולוגיה בתחילת דרכן כדי לחלוק עימם את הידע והניסיון שנצבר בעיר, לתת להם תמיכה ולאפשר להם לזנק קדימה.

בין היתר ייפגשו היזמים עם אלי וורטמן, יזם סדרתי ומשקיע שייסד בירושלים את מתחם העבודה והיצירתיות PICO ואת קרן ההשקעות PICO Venture Partners; עם סול סינגר, השותף לכתיבת הספר StartUp Nation ומרצה מבוקש בתחום היזמות והטכנולוגיה; עם ג’ון מדבד, מייסד קרן השקעות ההמונים הגדולה בעולם OurCrowd; עם ירון בן שאול, מייסד הסטרטאפ Hometalk שלו קהילה של יותר מ-15 מיליון משתמשים ועם ד”ר זאב פרבמן, שותף מייסד ומנכ”ל של הסטרטאפ Lightricks שפיתח את האפליקציות Facetune ו-Enlight שזכתה בפרסי עיצוב של אפל.

בתום שבוע של הדרכות ופגישות, יציגו היזמים את הסטרטאפים שלהם בפני פאנל של משקיעים: ליאת אהרונסון מקרן Innovation Endeavors של יו”ר גוגל אריק שמידט, חנן ברנד מקרן Cornerstone, בן ויינר מקרן Jumpspeed שמשקיעה בסטארטאפים ירושלמיים, ודייויד סטארק, שהקים לפני מספר חודשים קרן חדשה בשם Ground-Up Ventures.

אירוח הנבחרת הבינלאומית מציב את ישראל וירושלים בשורה אחת עם מוקדי טכנולוגיה מובילים בעולם דוגמת סיליקון ואלי, ניו יורק וברלין, שיזמים רבים נושאים אליהם עיניים כמקור של ידע, ניסיון, קשרים והשראה. האקוסיסטם הירושלמי התוסס של חברות סטרטאפ, משקיעים, מעצבים, ואנשי טכנולוגיה רשם בשנים האחרונות צמיחה חסרת תקדים: מספר החברות הפועלות בעיר זינק במאות אחוזים והיקף ההשקעות בחברות ירושלמיות הגיע כבר למיליארד דולר. ירושלים נבחרה על ידי מגזין Time כאחד מחמשת המוקדים הטכנולוגיים הצומחים בעולם והעפילה ל-Top 30 Tech Cities בדירוג של ארגון StartUp Genome לשנת 2016.

בעיר קמה השלוחה הישראלית של מאיץ הסטרטאפים הגדול בעולם MassChallenge, פועלות בה קרנות השקעה והון סיכון מהמובילות בעולם כמו JVP ו-OurCrowd, חברות טכנולוגיה מובילות כגון אינטל, מובילאיי וסיסקו, ועשרות חממות, מאיצים ומתחמי עבודה משותפים.

מנכ”ל משרד החוץ, השגריר יובל רותם אומר כי “משרד החוץ עומד בחזית העשייה לקידום דימויה ומעמדה של ישראל כמעצמת סטרטאפים והייטק. מדי שנה, אנו מארחים בארץ מאות בכירים ומשלחות מכל רחבי העולם, הבאות ללמוד, להתרשם ולערוך עסקאות בהיקפים אדירים, המזניקים את הכלכלה הישראלית קדימה. אני מברך את 24 הזוכים והזוכות שישתתפו בתכנית השנה, ומאחל להם ולהן שהות פוריה באקוסיסטם הירושלמי ובישראל כולה”.

“המודל הייחודי שפיתחנו בירושלים הינו של שיתוף פעולה הדוק בין מחקר אקדמי ותעשייה טכנולוגית פורצת דרך, בעידוד חסר תקדים של המגזר הציבורי. שיתוף פעולה זה הביא לפריחה של המגזר היזמי הטכנולוגי בעיר וליצירת  קהילה יזמית שזוכה לתהודה והכרה בינלאומית”, אמר מנכ”ל הרשות לפיתוח ירושלים, אייל חיימובסקי. “ומעל לכל – ירושלים התברכה במאגר רחב של כישרונות מחקרים וטכנולוגים שהם הבסיס לפריחתה של ירושלים בתחום”.