ספטמבר: הדולר נחלש, השקל התחזק

בחודש שעבר התחזק השקל מול האירו והדולר במקביל להיחלשות הדולר בעולם ■ בנוסף חלה עליה בנפח המסחר הכולל במקביל לעליה בחלקם של תושבי חוץ בכלל המסחר במט"ח

השקעות תושבי חוץ (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

במהלך חודש ספטמבר התחזק השקל מול הדולר בשיעור של 0.7%  ומול האירו בשיעור של 0.4%, כך עולה מסקירה שפירסמה היום (ראשון) בנק ישראל.

מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינאלי האפקטיבי, התחזק השקל בכ- 0.65%.

בעולם, נחלש הדולר בספטמבר מול רוב המטבעות העיקריים בכלל זה ב-0.3% מול האירו, ב-2.1% מול הין היפני ובכ-1.6%  מול הפרנק השוויצרי; מנגד התחזק הדולר ב-1.3% מול הפאונד הבריטי.

סטיית התקן של השינוי בשער החליפין שקל/דולר – המייצגת את התנודתיות בפועל בשער החליפין – ירדה החודש בכ-1.3 נקודת האחוז ועמדה בסוף חודש ספטמבר על 4.5%.

רמתה הממוצעת של סטיית התקן הגלומה במסחר באופציות על שקל/דולר “מעבר לדלפק”  ירדה החודש בכ-0.2 נקודת אחוז ועמדה בסוף ספטמבר על 7.5%.

נפח המסחר הכולל במטבע חוץ בחודש ספטמבר הסתכם בכ-150 מיליארדי דולרים, בהשוואה לכ-148 מיליארדים בחודש אוגוסט. נפח המסחר היומי הממוצע עלה בכ-6% ועמד על 6.8 מיליארדי דולרים ביום.

נפח המסחר בעסקות המרה (עסקות ספוט ועסקות פורוורד) הסתכם בחודש ספטמבר בכ-33 מיליארדי דולרים. הממוצע היומי של נפח המסחר בעסקאות המרה עלה בספטמבר בכ-15% בהשוואה לחודש אוגוסט.

נפח המסחר באופציות למט”ח “מעבר לדלפק” (אופציות שלא נסחרות בבורסה לני”ע) הסתכם בחודש ספטמבר ב-2.7 מיליארדי דולרים. הממוצע היומי בחודש ספטמבר ירד ב- 2% בהשוואה לאוגוסט ועמד על כ-123 מיליוני דולרים.

נפח המסחר בעסקות החלף הסתכם בספטמבר בכ-114 מיליארדי דולרים, בהשוואה לכ-115 מיליארדים באוגוסט. הממוצע היומי של נפח המסחר בעסקות החלף עלה בכ-4% מחודש שעבר ועמד על 5 מיליארדי דולרים ביום.