סקירה כלכלית: הדו”חות מספקים תמיכה לביצועים

כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי הדו"חות הכספיים בישראל מספקים תמיכה לביצועים ולסלקטיביות בהשקעה בתיק המניות

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

ביום בחמישי וביתר שאת בשישי ראינו בארה”ב רגיעה בשוקי המניות, אחרי הירידות ברביעי שהובילו לקפיצה של הוויקס ל-15 ולירידה של 2.5% בבנקים (1% בפיננסים). בעקבות הירידות האלה, גם אחרי העליות של יום שישי – את השבוע סיימו רוב המדדים המובילים בעולם בירידות. S&P ירד ב-0.4%, הנאסד”ק 0.6%, הדקס ב-1% ויורוסטוקס 50 ב-1.4%. ת”א 125 סיים את השבוע שחלף בירידה של 1.6%.

במבט קדימה, להערכתנו השווקים יתמקדו יותר בנתוני המקרו החיוביים בארה”ב (בשישי הקרוב יפורסמו נתוני התמ”ג המעודכנים ועל רקע הצפי הנמוך, הפתעה למעלה תתמוך בשווקים) והחיוביים מאוד באירופה. על רקע המשך האופטימיות באירופה אנו שומרים על חשיפה מעט גבוהה מהבנצ’מארק ליבשת (משקל אירופה ב-MSCI  העולמי הוא כ-23%).

ברזיל סיפקה לשווקים לא מעט תנודתיות בסוף שבוע האחרון, לאחר שפרשת השחיתות שם שוב דופקת על דלת הנשיא. החששות מתהפוכה נוספת במדינה הובילה לקריסת השווקים ביום חמישי (הריאל ירד 7% והבורסה ירדה בשיעורים של 9%-16%). ביום שישי היה תיקון קל, אך העננה עדיין מעל השווקים שם. בשלב זה להערכתנו חשיפה לשוק הברזילאי היא בסיכון גבוה יחסית, אך איננו נסוגים מההמלצה שלנו מתחילת השנה על חשיפה מסוימת לשווקים מתעוררים כמכלול או באופן נקודתי.

עונת הדו”חות בארה”ב על סף סיום, עם מעל 450 חברות מתוך S&P500 שכבר פרסמו. כ-75% מהחברות היכו את התחזיות, לעומת ממוצע של 64% בשנים האחרונות כך שגם לקראת סופה נראה כי זו אחת מעונות הדו”חות החזקות של השנים האחרונות. אם נוסיף על כך את העובדה שב-9 מ-11 הסקטורים במדד הועלו התחזיות קדימה, הרי שנקבל תמיכה חזקה בתמחור השווקים לפחות מבחינת החברות עצמן.

בשוק המניות המקומי אנו עוד בעיצומה של עונת הדו”חות לרבעון. ביום ה’ צפויים לפרסם גם פועלים ולאומי ובכך ישלימו את הפרסום של דוחות הבנקים. דיסקונט ומזרחי פרסמו בשבוע שעבר דו”חות טובים. דו”חות חזקים ראינו בשבועות האחרונים גם באופן נקודתי בחברות הבינוניות כמו קליל, אינרום ותדיראן. אתמול (א’) התחילה להיסחר דלק קידוחים החדשה (לאחר המיזוג בינה לבין אבנר) ובעקבות העסקה משקלה בת”א 35 צפוי להיות מוכפל בעת עדכון המשקולות הבא בתחילת יוני.

התנודתיות הצפויה במדדים בעקבות הדו”חות שוב מזכירה כי שם המשחק בחשיפה המנייתית בישראל היא סלקטיביות ובחירה ספציפית של מניות בלי קשר למדד או לסקטור שבו הן נכללות. השוק המקומי ממשיך להערכתנו להיות המעניין ביותר במניות ולכן משקלו בתיק המנייתי שלנו הוא 50%-60%.

קונצרני –  תוצאות עדכון התל בונדים ממחישות למה יש צורך בטיוב התיק ובהגדלת חשיפה לחו”ל

הביצועים החזקים של האג”ח הממשלתי בארה”ב הובילו לסגירת פערים מול האג”ח הקונצרני ולביצועים חיוביים בכל רמות הדירוג והמח”מ. קונצרני בדירוג השקעה במחמ 3-7 שנים עלה בשבוע האחרון ביותר מ-0.3% ובמדדים ארוכים יותר (LQD) בשיעורים גבוהים של עד 0.7%. העליות האלה ממשיכות לתמוך בהמלצות שלנו מהשבועות האחרונים לגוון את תיק האג”ח לחו”ל.

בשוק המקומי, בעקבות עדכון מדדי התל בונד ביום חמישי ראינו מחזור ענק לצד עיוותים נקודתיים במדדים (אפשר לראות זאת בכך שתל בונד 20 ירד 0.19% בעוד שתל בונד 40 עלה 0.22%). רוב העיוותים האלה תוקנו כאשר תל בונד 20 עלה 0.35% ותל בונד 40 ב-0.1%.

גם בעדכון המדדים, כמו בשבועות האחרונים, בולטת העדיפות של הדירוגים הגבוהים על פני הנמוכים. בעוד שמדדי התל בונד תשואות (גם השקלי וגם הצמוד) סיימו את השבוע בירידות, כל המדדים המכילים את הדירוגים הגבוהים סיימו בעלייה.  שני הגורמים האלה מבליטים את היתרון שעשוי להיות בתקופה כזו לניהול שוטף של הרכיב הקונצרני בתיק ההשקעות.

תיק השקעות –  נשארים במח”מ בינוני

לתנודתיות הפוליטית בשווקים בשבוע האחרון נוספה גם הטלטלה במחירי הנפט, אשר בסוף השבוע שוב חצו את רף 50 הדולר על רקע פסגת מדינות אופ”ק השבוע (רביעי-חמישי). לפי המסתמן, רוסיה וסעודיה יובילו הסכם להארכת קיצוץ התפוקה – מה שאמור לתמוך במחירי נפט גבוהים יותר.

בתיק ההשקעות המומלץ שלנו לא חל שינוי בעקבות הירידות של אמצע השבוע האחרון. אנו ממשיכים לשמור על מח”מ בינוני בתיק ההשקעות, למרות הביצועים החזקים של המח”מים הארוכים בשבוע האחרון (גם בעולם וגם בישראל). ירידת התשואות החדה של השבוע האחרון בעולם דווקא מגדילה את הפונטנציאל לתנודתיות בחלק זה, אם תימשך האווירה האופטימית בשווקים.