סקר ישראלי: המועמדים לנשיאות מתעלמים מסוגיית הסייבר

סקר חדש של חברת הסטארטאפ הישראלית סייבריזן (Cybereason), שהנהלתה ממוקמת בבוסטון, מציג כיצד אבטחת מידע משפיעה על הבחירות שייערכו בשבוע הבא. מתברר שהאמריקנים מודאגים מהנושא יותר מאשר מדאע"ש

סטראטאפים. (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

בימים שלקראת הבחירות לנשיאות ארה”ב קיבלו הבוחרים הבטחות “להפוך את אמריקה לגדולה שוב”. בחזית אחת טרם קיבלו הבוחרים תשובה ראויה מהילרי קלינטון או מדונלד טראמפ על תוכניותיהם לכשיבחרו לנשיאות: תחום הסייבר.

סקר חדש של חברת הסטארטאפ הישראלית סייבריזן (Cybereason), שהנהלתה ממוקמת בבוסטון, מציג כיצד אבטחת מידע משפיעה על הבחירות שייערכו בשבוע הבא.

בעוד תחומים מסורתיים, כגון מדיניות כלכלית, חינוך ובריאות, עדיין חשובים למצביעים, תחום חדש צובר תשומת לב משמעותית בקרב הבוחרים: האמריקנים מודאגים לגבי היכולות של הנשיא הבא של ארה”ב להגן על האומה האמריקאית מפני התקפות סייבר – כך עולה מהסקר שכלל 515 מצביעים אמריקנים רשומים ב-47 מתוך 50 המדינות.

מתקפות סייבר: מסוכן יותר מדאע”ש

בסוגיות של ביטחון לאומי, 70% מהמשיבים בסקר העידו כי התקפות סייבר מהוות בעיניהם איום

חמור יותר מדאע”ש, שינויי אקלים ונשק גרעיני.

נושא אבטחת הסייבר מדאיג את הבוחרים לא רק בהקשר של ביטחון לאומי – זהו הנושא הרביעי בחשיבותו לעתיד ארה”ב. מבין 12 הסוגיות שהוצגו בפני הנסקרים: רק תחומי הכלכלה (81%), בריאות (66%) וחינוך (65%) נתפסו כחשובים יותר מנושא הסייבר (53%), שעקף בדירוג את הטרור (52%), מדיניות חוץ והגנה (45% לכל אחד מהתחומים), הגירה (41%), מדיניות נשיאת נשק (38%), מדיניות סחר (32%) ומינויים לבית המשפט העליון (27%).

ליאור דיב, מנכ”ל סייבריזן הגיב לסקר ואמר כי “אין פלא שהנושא מדיר שינה מעיני הבוחרים. בשנים האחרונות ביצעו האקרים מספר מתקפות סייבר נרחבות בארה”ב, שעלו לכותרות גם מחוץ למדורי הטכנולוגיה”.

“בין הגופים הגדולים שהאקרים פרצו אליהם וגנבו מהם מידע בשנים האחרונות ניתן למנות את רשת השיווק טארגט (2013), בנק JP מורגן ואולפני סוני (2014), הסוכנות הפדרלית למשאבי אנוש וחברת ביטוחי הבריאות Anthem, חברת יאהו והוועדה הדמוקרטית הלאומית”, מציין דיב.

הוא מוסיף כי “במקביל, יותר ויותר אזרחים נפלו קורבן לתופעה – 35% מהמשיבים נפגעו ממתקפות סייבר, שכללו

בין השאר גניבת סיסמאות וגניבת זהויות”.

מפת האיומים החדשה

65% מהנשאלים מודאגים ממתקפת סייבר משמעותית נגד ארה”ב. בהשוואה לתקופת מערכת הבחירות הקודמות, בשנת 2012, כיום סכנות הסייבר גדולות יותר, סבורים 81% מהנסקרים.

מצד שני, רק מיעוט מהנסקרים חושש ממתקפה שמטרתה להטות את תוצאות הבחירות: רק 37% חושבים שמתקפה כזו עשויה להתרחש, ורק 15% חושבים שסביר שתבוצע מתקפה כזאת. זאת למרות שאצבעות מאשימות הופנו כלפי רוסיה כאחראית להדלפת האימיילים של המפלגה הדמוקרטית לוויקיליקס במערכת הבחירות הנוכחית בניסיון להטות את תוצאות הבחירות.

מדיניות סייבר – לאן?

לאור דאגת הבוחרים לתחום אבטחת מידע, מן הראוי היה שהמועמדים לנשיאות מטעם המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית יהיו בעלי אג’נדה סדורה לסוגייה. אולם מהסקר עולה תמונה שונה: בעיני ציבור הבוחרים האמריקני, הילארי קלינטון ודונאלד טראמפ נכשלו בהצגת סדר יום ברור בתחום אבטחת הסייבר.

70% מהנשאלים בסקר שבוצע לפני העימות השלישי בין טראמפ לקלינטון, סברו כי שני המועמדים לא חלקו במהלך מערכת הבחירות הנוכחית די פרטים המעידים על משנה ברורה בתחום אבטחת הסייבר.

כתוצאה מכך, 51% מהמצביעים חושבים שאף אחד מהמועמדים לא מבין את מורכבות הנושא, ו-76% מהם מאמינים שחברות טכנולוגיה כדוגמת פייסבוק וגוגל צריכות לסייע להגן על ארה”ב מפני האקרים.