סקר: מחירי הדיור עומדים בראש סדר העדיפויות של הציבור

הסקר, שנערך עבור כנס שדרות לחברה, מעלה כי כמחצית חושבים שיש לאפשר לעובדים בגיל פנסיה להמשיך ולעבוד במידה והם מעוניינים בכך

פרוייקט מגורים בבנייה (צילום אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ)

לקראת כנס שדרות לחברה שמתקיים בימים אלה במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות, נערך סקר מיוחד שבחן את תחושת הציבור סביב מספר סוגיות אקטואליות פוליטיות וחברתיות, ובהן דירוג סדר העדיפויות של התחומים להקצאת משאבים ע”י המדינה.

מהסקר על כי מחירי הדיור עומדים בראש סדר העדיפויות של הציבור הישראלי, ובפרט אצל בני 25-34. נושא התחבורה הציבורית נמצא בתחתית הרשימה.

מהנתונים מתברר כי סדרי העדיפויות של הציבור הישראלי להקצאת משאבים וטיפול ממשלתי (לפי סדר יורד) הם : 1. דיור 2. הורדת מחירי המזון 3. הגדלת תשלומי הרווחה וסל התרופות 4. הפחתת המיסים 5. פנסיות טובות לכולם 6. חינוך אקדמי ומקצועי חינם 7. פיתוח התחבורה הציבורית והוזלת התעריפים.

בני 25-34 מדרגים את נושא הדיור בעדיפות הגבוהה ביותר לעומת קבוצות גיל אחרות, אך הדיור מדורג גבוה יותר משאר הנושאים גם בקבוצות גיל אחרות.

עם זאת, בני 65 ומעלה מדרגים את הנושא הדיור נמוך יחסית לשאר הגילאים. הפחתת מיסים מדורגת יחסית גבוה בקרב גילאי 25-34 ובקרב מסורתיים. כאשר הקבוצה לה הכי חשוב נושא הפנסיות היא, באופן אולי לא מפתיע, בני 55 ומעלה, כלומר הפנסיונרים ואלה המתקרבים לגיל הפנסיה.  בעוד שבקרב הצעירים הנושא נמצא בעדיפות נמוכה יחסית.

נתון נוסף הוא שכמחצית חושבים שיש לאפשר לעובדים בגיל פנסיה להמשיך ולעבוד במידה והם מעוניינים בכך, כחמישית מהמשיבים סבורים שיש להשאיר את גיל הפרישה כמו שהוא היום ועשירית מאמינים שיש להשוות את גיל הפרישה של גברים ונשים.

באופן מובהק יותר נשים מאשר גברים חושבות שיש לאפשר לעובדים להמשיך ולעבוד מעבר לגיל הפרישה.