עבודה מהבית לאמהות – מה הבעיה?

אמהות עובדות מהבית? תשכחו על כל מה ששמעתם על כך בעבר. הדור החדש של האמהות מנהל עסקים, בלוגים ועושה כסף מהבית. קראו כיצד משלבים בין גידול ילדים לעסקים, בלי "ללכת" לעבודה

הכנסה פאסיבית מהעסק שלך (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

לא פחות מ-10.1 מיליון עסקים נמצאים היום בבעלות נשים בארצות הברית. אין שום סטטיסטיקה רשמית עד כמה מדובר בעבודה מהבית – אבל נראה שבעידן המודרני, מספר העובדות בצורה זו הולך וגדל.

הרציונל הוא מצד אחד לשמור על גמישות ולגדל את הילדים מבלי להיות כבול למקום העבודה – וזו גם הסיבה המרכזית עליה מצהירים מי שבוחרים במסלול הזה. אז ממה אתן יכולות לעשות כסף כשאתן ברשת? מסתבר שמלא מעט דברים.

בלוגים של אמהות

יש לא מעט נשים שמפעילות בלוג שעוסק במשפחתן שלהן. הן משתפות סיפורים וטיפים, בנושאי גידול הילדים, חינוך, ומתעדות את הנעשה בחיי היום יום שלהם.

מסתבר שלסחורה הזו יש קונים. אם הצלחתם להכניס לבלוג שלכם 100,000 צופים בחודש, לא תהיו עשירים במיוחד – אבל אם תשבו את לב הקוראים – יכול מאוד להיות שתוזמנו לשאת הרצאות או נאומים, ותהפכו לסמכות חשובה בעיני הקורא.

אבל בלוג זו פרנסה מסובכת למדי. היא טומנת בחובה סוג של הטבות – אבל קשה מאוד. יש גם דרכים אחרות ובהן בעצם נעסוק במאמר הזה.

יותר נשים רוצות בבית

סקר שערך מכון המחקר הנחשב Pew מגלה כי 48% מהאמהות בארה”ב שוקלות לעבור לעבוד מהבית וחושבות כי זה המצב האידאלי. מדובר בנתון משמעותי, שכן לפני 10 שנים רק 39% מהאמהות ענו בצורה דומה.

רק 21% מהאמהות עונה שהן מעדיפות לעבוד במשרה מלאה וזו צורת ההעסקה האידיאלית עבורן, לעומת 32% לפני עשור.

ואכן, לפני עשר או חמש עשרה שנים – אמא שעובדת מהבית היתה בגדר תופעה נדירה. עקרת בית כמובן, לא היתה נדירה – אבל אם שמפעילה עסק או עובדת עבור עסק מהבית? נדיר ביותר.

אם פעם השאלה היתה ‘מה? לעבוד מהבית? זה לא נשמע רציני’, היום הפכה השאלה ל’איך אני מוצאת הזדמנות לעבודה מהבית שתקל לי על החיים?’.

רוב האמהות שמעדיפות כיום לוותר על יציאה למשרד – ולהפעיל או לפעול בתוך עסק – טוענת שהדבר שווה את זה. שיש יותר זמן להיות עם הילדים, עם בן הזוג – ובכלל הכל נעשה בצורה נכונה יותר.

להתייחס נכון לשינוי

אז איך עושים את זה? קודם כל דרושה ההבנה הבסיסית. גם אם תעבדי מהבית, זו עדיין עבודה לכל דבר ועניין. השוני הוא בכך שאת האדון לעצמך.

אף אחד לא יאמר לך מה לעשות ומתי ואיך לעשות. המפתח שלך להצלחה יהיה את. המוטיבציה העצמית שלך – לצאת מהמיטה מוקדם בבוקר – עוד לפני שהתינוק או התינוקת מתעוררים ולסגור קצוות – כמו גם להישאר ער אחרי שהקטנטנים נרדמים, והדבר היחיד שאת רוצה לעשות הוא לישון. זה לא יקרה כל יום. זה אולי אפילו יקרה לעתים רחוקות יחסית. אבל לפני שאת יוצאת לדרך את רוצה להיות הכי כנה עם עצמך, לדעת לאן את הולכת ומה המחיר שאת עלולה לשלם, לפחות בהתחלה, כדי להפעיל עסק מהכורסא.

בניית תוכנית

את צריכה להיות מתוכננת. מה את רוצה לעשות? כיצד תגשימי זאת? איך תיעזרי בבן הזוג – אם באמצע שיחה עסקית חשובה או סתם פגישה – התינוקת או הילד זקוקים לעזרה.

כדאי לתכנן את הזמן כך שחלק ממנו יוקדש נטו לעסק שלך – וחלק מוגדר וחשוב ממנו גם למשפחה ולילדים.

דאגי שזמן העבודה שלך לא ישתלט על יתר היממה – משום שאת בבית וששום דבר לא ייעשה ‘על הדרך’.  בחרי אולי בזמנים שבהם יש שקט בבית, בבוקר כשהילדים במוסדות החינוך – והקדישי זמן זה לעבודה.

תזדקקי כמובן לתמיכה מבן הזוג. סביר להניח שהוא תומך מאוד בהחלטתך – והמוטיביציה שלו שתצליחי גדולה מאוד. בעת הצורך הוא ידע לתת לך את הגב לו את זקוקה – כדי להריץ ולשכלל את העסק שלך.

פינה משלך

גם אם זו תהיה פינה קטנה בחדר האוכל או בסלון – חייב להיות לעסק שלך מן משרד שיוקדש רק לצורך זה.

כדי לעבוד ברצינות צריך מרחב עבודה פיזי שמוקדש אך ורק לנושא הזה.

בסוף יום העבודה, אם מדובר בחדר של ממש תסגרי את הדלת ואל תפתחי אותה בהמשך. יתר הזמן שלך – הוא שלך ולא לענייני עבודה.

אם מדובר בפינת עבודה – כסי אותה. אל תתפתי לחזור אליה כי צריך להשלים עוד משהו.

פינת העבודה – היא מקום העבודה. כמו שלא תישארי במשרד בחוץ – כך גם בבית נהגי באותה צורה בדיוק.

גמישות היא שם המשחק

אם לאשה שהיא עקרת בית יש יחסית מרחב תימרון גדול – אצלך זה עלול להיות שונה.

מחלה של ילד או כל בעיה אחרת בלתי צפויה בבית – עלול לשבש לך את העבודה בצורה משמעותית.

לא תמיד הזמן והתזמון ישחק לטובתך. זה לא חיסרון אל יתרון – וכך תסתכלי על זה.

היתרון שלך הוא להיות גמישה בשעות העבודה. את יכולה לעבוד מתי שאת רוצה – כל עוד המשימות שתיכננת לאותו יום יושלמו.

אם הילד חולה, פני את הזמן אליו. ברגע שהוא עסוק או ישן, תוכלי לחזור לעניינך. הרי אין לך כרטיס להעביר או בוס שצריך להראות את הפנים במשרדו.

את שולטת בזמן שלך – ותכנון נכון בנוסף לגמישות – יותירו לך תמיד את הזמן הדרוש לעבודה, בלי לוותר על שום דבר אחר – ועם מינימום פגיעה בעסק או בעבודה שלך גם במקרים בלתי צפויים.

הפסקות – מומלצות

דאגי לעצמך להפסקות. אם לא ישנת טוב בלילה כי התינוק בכה – סדרי את הלו”ז מחדש ולכי לנוח. חוסר שינה רק יוריד את כושר העבודה שלך.

סדרי את לוח הזמנים לפגישות שאת רוצה לקיים בצורה שתוכלי אולי לקיים אותן ב-Skype או בכל צורה אחרת, שלא תצריך ממך אנרגיות נוספות של יציאה מהבית. אם קרה אירוע בלתי צפוי בקשי לדחות פגישה בזמן מה. בדרך כלל הצד השני יהיה סבלני וייענה.

קחי הפסקה כשאת מרגישה שאת זקוקה לה. כל היתרון בלקחת את האחריות על העבודה לעצמך ולבצע אותה מהיכן שנוח לך – היא מיצוי היכולות בזמן הכי טוב לך.

הרגלים קבועים שלא יקבעו אותך לעסק

זה נשמע מוזר – אבל אנשים שעובדים בבית, נוטים לעיתים להישאב למתרחש שם. החיים שלנו מגוונים – ואם את מרגישה שבגלל העבודה שמתבצעת מביתך את מאבדת את עצמך, יש דרכים פשוטות לפתור זאת.

התרכזי במשהו מסוים בכל יום – קראי עיתון או ספר ביום מסויים. ביום אחר עשי פעילות אהובה אליך וכן הלאה. בכל יום משהו שונה שיגוון את השיגרה המקבילה בעבודה.

קחי יום או יומיים בשבוע וקבעי עם בן הזוג שאלה הימים שלכם. לזמן האיכות שלכם שהוא מעבר לעבודה. הזמן הזה יהיה קדוש. אף אחד לא יפריע לכם בו. זה לא חייב להיות טווח זמן של שעות. גם חצי שעה טובה – ובלבד שיש לך את השקט לעצמך יחד עם בן הזוג.

שינוי משמעותי…לטובה

לעבוד מהבית אולי לא נשמע משהו שמתאים לכל אמא – אבל עם ניצול נכון של הזמן, בתוספת של מוטיביציה – את תגיעי להישגים וכל הסובבים אותך יהנו. אז מה נשאר? לקפוץ למים…ולהצליח.