“עדיין רואים המון שימוש לרעה בחוקי המס”

הבוקר נפתח בתל אביב כנס STEP הבינלאומי לשנת 2017. את הכנס, אשר עוסק בניהול הון פרטי ומשפחתי עזבונות ונאמנויות, פתח עו”ד מאיר לינזן, השותף המנהל של משרד הרצוג פוקס נאמן. הדובר הראשון היה מנהל רשות המסים, משה אשר, אשר סקר את הנושאים העיקריים בהם עוסקת הרשות באחרונה.

במסגרת זו ציין אשר כי “רשויות החוק בשוויץ שוקדות כעת על חקיקה במסגרתה תחתם אמנה לחילופי מידע עם 41 מדינות וביניהן ישראל”. עוד ציין אשר כי “אמנת המס עם בריטניה נמצאת בניסוחים האחרונים וראש הממשלה צפוי לחתום על האמנה בביקור המתוכנן לנובמבר”.

אשר פתח את דבריו כשאמר כי “עד כה, גבתה רשות המסים 3.5 מיליארד שקלים יותר מאומדן הגבייה שלה, וזאת מבלי להחשיב את עסקת מובילאיי שטרם דווחה”.

אשר, התייחס גם לתיקוני המס בחוק ההסדרים לשנים 2017-2018: “בחוק האחרון הורדנו את מס החברות כדי לעודד צמיחה, להגדיל תעסוקה והשקעה במפעלים וכדי לשפר את התל”ג במשק”. למרות זאת, הסביר אשר, “אנו עדיין רואים הרבה שימוש לרעה בחקיקת המס. אנשים קונים שעוני רולקס ורושמים אותו בדו”ח של החברה שלהם. מעניין האם שילמו עליו פחת?”.

בהמשך דבריו התייחס אשר לחלוקת דיבידנד “בכוח”. לדבריו, “ישנן המון חברות שצברו סכומי כסף אדירים, מיליונים רבים, שאינם מושקעים, למעט בפיננסים. עם כל הכבוד להשקעה בפיננסים, אלה לא כספים שמפתחים את העסק או את הצמיחה. אלה כספים שצריכים להיות מחולקים כ’דיבידנד בכוח’. בימים הקרובים נתחיל לעבור על התיקים האלו כדי שבמקרים הקיצוניים נורה לפקידי השומה להוציא שומות. זה אמנם נראה כמו התערבות במהלך העסקים של החברה, אבל כשתראו את התיקים האלו – אתם תבינו”.

“יש שם למשל פירמה של אנשים שעוסקים במקצועות חופשיים. היא הכניסה מיליוני שקלים בשנה ויש לה רק 2-3 עובדים. היא שילמה מס חברות, אבל משהו בהתפתחות הטבעית של החברה לא סביר. חמש שנים היא לא עושה כלום ולא מחלקת דיבידנדים. אלה המקרים שבהם אנו נחייב לחלק דיבידנד. בסופו של דבר אנו רוצים שכולם ישלמו את אותו מס שיוויני”, הוסיף אשר.

בנוגע למיסוי חברות טכנולוגיה אמר אשר, “אנו דואגים לחזק את הצמיחה האמיתית והמשמעותית בישראל – ענף ההיי-טק בישראל. לפי נוסחת ה-BEPS, אם יש לכם קניין מכירות בישראל, אבל המחקר והפיתוח לא נעשה בארץ – לא תוכלו לקבל הטבות מיוחדות. לכן, היום חברות רבות בוחנות איפה כדי למקם את ה-IPשלהן בעולם. בימים אלה אנו בדיאלוג עם חברות ענק שרוצות להביא לישראל מחקר ופיתוח ומיליארדי דולרים רבים. אנו מקווים שזה יבשיל וירים תרומה משמעותית למשק בישראל”.