עדיפות למניות הפיננסים, התעשייה והאנרגיה אשר ממשיכות לבלוט

כלכלני הראל פיננסים עם סקירה והמלצות השקעה לשבוע הקרוב בשוק ההון

שוק ההון, לאן השבוע? צילום אילוסטרציה: פיקסביי

השבוע החולף התאפיין בעיקר בירידות בשווקים בהובלת מניות הטכנולוגיה בארה”ב, וזאת אחרי שרוב מדדי המניות שברו באחרונה שיאים בשל הערכה שהצמיחה בארה”ב תעלה, הוצאות הממשלה יגדלו ומיסי החברות יירדו (מה שאמור לתמוך בצמיחת רווחי החברות ב-2017).

הסקטורים החמים המשיכו להיות בשבוע האחרון הפיננסים והאנרגיה, כאשר האנרגיה נהנה מזינוק של 12% במחירי הנפט לאור ההסכמות באופ”ק על צמצום התפוקה. הסקטורים החלשים ביותר היו הטכנולוגיה (החשש ממסים חדשים על פעילות מחוץ לארה”ב שתפגע בחברות הגדולות) והתרופות (המחירים אמנם אטרקטיביים, אך המומנטום עדיין שלילי).

בשוק המקומי אנו ממשיכים להיות ממוקדים במניות השורה השנייה והשלישית, לא רק בשל הביצועים החזקים יותר שלהם אלא גם בשל המשך החולשה במניות הגדולות ובעיקר במניות התרופות (גם בארץ וגם בעולם). דווקא מניות כמו כיל נהנות מהעלייה במחירי חומרי הגלם והנפט בעולם בשבועות האחרונים ובמבט קדימה זה עשוי להימשך.

אג”ח קונצרני – דירוגי הביניים עדיין פחות פגיעים

כתוצאה מירידת התשואות ביום שישי ראינו בארה”ב פתיחת מרווחים קלה ולא משמעותית בקונצרני בדירוגי השקעה. בדירוגי היי יילד עדיין המרווחים נמוכים, אך העלייה במחירי האנרגיה תמכה באופן משמעותי באפיק זה בשבועות האחרונים.

במבט ל-2017 מעריכים אסטרטגים רבים כי האפיק ימשיך להניב תשואה נאה (כמו בשנתיים האחרונות) וזאת בין היתר על רקע ההערכה כי עליית התשואות הממשלתית לא תימשך וכן על רקע גיוסי הענק באפיק זה בשנה האחרונה, שפתרו לחברות רבות את הצורך בגיוס מחודש כעת.

אפיק הקונצרני בריבית משתנה בארה”ב רשם ביצועים חזקים בחודש האחרון, בשל העלייה החדה בציפיות לעליית ריבית. עם זאת, מאחר שאיננו צופים כי הציפיות ימשיכו לעלות מעבר ל-2 העלאות ריבית ב-2017, להערכתנו העלייה באפיק זה מיצתה את עצמה לתקופה הקרובה.

מגמות דומות (חוץ מהריבית המשתנה) ראינו גם בשוק המקומי, שבו עליית התשואות של התקופה האחרונה העלתה את התשואה הגלומות בתיקי ההשקעות. עם זאת, להערכתנו בניגוד למה שראינו בארה”ב מאז הבחירות, בשוק המקומי התשואות לא צפויות לעלות באופן משמעותי במבט קדימה. עובדה זו והמרווח הנמוך בין הדירוגים הנמוכים (BBB) לדירוגים הגבוהים (AA),  אינו תומך בהגדלה  של חשיפה לדירוגים אלו (BBB) בתיקי ההשקעות, אך אנחנו כן בעד בחירה סקלטיבית ולא גדולה של אג”חים ספציפיים.

השורה התחתונה היא שאחרי עליית התשואות יש מקום להגדיל חשיפה לאפיק הקונצרני מ-35% ל-40% מתיק ההשקעות, הן דרך רכישה בשוק והן דרך השתתפות בהנפקות (וכאלה היו לא מעט בשבוע האחרון, כולל אי.די.בי פתוח, פז, ישרוטל וכו’). בתיק הקונצרני יש מקום מכובד לדירוגים גבוהים כתחליף לאג”ח ממשלתי (אג”ח בנקים כדוגמה, ברמות מרווח מעל ממשלתי צמוד של 0.9%), אך הדירוג הממוצע של התיק יהיה ברמת ה-A. זאת מאחר שכן יש מקום לרכישות נקודתיות של אג”חים בדירוגים נמוכים.

תיק השקעות –  עליית התשואות לא תימשך באותו קצב

במבט קדימה, להערכתנו עליית התשואות בארה”ב היתה מהירה מדי ואינה תואמת את נתוני המקרו. כלומר, נתוני המקרו טובים, אך לא דיים כדי להצדיק עלייה מהירה כזו. במלים אחרות, יש להערכתנו מקום להארכת מח”מ מסויימת על בסיס תשואה פנימית גבוהה יותר ואף צפי לרווחי הון קלים.

בשוק המקומי, חוסנו של השקל יחד עם נתוני הצמיחה בשוק המקומי לא תומכים בעליית ריבית ב-2017 ולפיכך גם עליית התשואות בישראל מוגבלת להערכתנו. את המח”מ הארכנו בשבוע החולף ל-לכ 4 שנים באפיק הממשלתי השקלי וקצת פחות מכך באפיק הצמוד הממשלתי, כאשר אם יתקבלו תוצאות מפתיעות לרעה במשל העם באיטליה היום נראה נהירה לממשלתי, כך שניתן יהיה להרוויח בגזרה זו.

האפיק הקונצרני שבמבט חודש אחד (או שלושה) לאחור לא תרם לתיקים, יהווה להערכתנו גורם חיובי ב-2017 ולפיכך יש לו מקום נכבד בתיקי ההשקעות. תומכת בכך גם העובדה שבשוק המקומי איננו צופים עליית תשואות משמעותית.