שוק ההון אילוסטרציה: פיקסביי

גם השבוע החולף התאפיין בעליות בכל השווקים, אם כי בשיעור קל יותר מהשבועות האחרונים. לפי שעה, עונת הדו”חות לרבעון השני מסתמנת כאחת המוצלחות של השנתיים האחרונות במונחים של הפתעות.

125 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דו”חות, כאשר ההכנסות גבוהות ב-1.4% מהצפי ובאופן אבסולוטי הן גבוהות ב-2.8% בהשוואה לרבעון המקביל.

מעניין לשים לב לשינוי לעומת רבעונים קודמים: כמעט בכל עונות הדוחות האחרונות ההכנסות היו נמוכות יותר ושיעורי הרווח יותר טובים מהצפי והפעם זה התהפך. הרווח אמנם גבוה ב-6% מהתחזיות, אך עדיין מדובר בירידה בהשוואה לרבעון מקביל.

למעט סקטור התקשורת, בכל המגזרים נרשמים דו”חות טובים מהצפוי. שווה לשים לב לפיננסים, שאחרי רבעונים רבים מצליח לרשום עלייה בהכנסות מבנקאות להשקעות ובהכנסות ממסחר בני”ע – מנועי צמיחה שהיו חסרים לבנקים וחזרו ברבעון האחרון. סקטור הפיננסים בארה”ב מתפקד טוב, אך אילולא החששות מהבנקים באירופה הביצועים שלו כנראה היו טובים אף יותר.

כמו בעולם, גם השוק המקומי רשם ביצועים חזקים ביולי, עם עלייה של מעל 5% במדדים המובילים ושל מעל 3.5% במדד הבנקים, והוא מצדיק את ההחלטה שלנו להקצות לו 50% מהחשיפה המנייתית. הביצועים של השוק האמריקאי ממשיכים להצדיק את המיקוד בו, למרות שבחלק מהמקרים גם המניות באירופה בלטו אך בתנודתיות גדולה יותר.

שיעור החשיפה למניות ממשיך להיות עד 80% מהמקסימום. מצד אחד, ברמת תשואות אג”ח ל-10 שנים של 1.6% ואפילו קצת יותר מכך, המכפילים לא נראים גבוהים מדי ואסטרטגים רבים מעריכים כי הם יכולים להמשיך לעלות, לצד המשך שיפור במצב החברות.

בהמשך העליות תומכים גם הדוחות המפתיעים לטובה, נתוני המקרו בארה”ב המצביעים על המשך שיפור וכן העובדה שהעליות במניות לא נתמכו על ידי הגדלה מסיבית של חשיפה על ידי משקיעים מוסדיים וכן מכך שמשקיעים פרטיים רק באחרונה התחילו להגדיל חשיפה.

גם הרכישות החוזרות של החברות ממשיכות לתמוך בעליות. מנגד, התשואות הנמוכות בשוק האג”ח  והאפשרות לעלייתן  וכתוצאה מכך אפשרות לירידת מכפילי הרווח מונעים בשלב הנוכחי הגדלה נוספת של החשיפה המנייתית.

אג”ח קונצרני –  המרווחים בעולם בשפל של שנה

בעולם המשיכו מרווחי הקונצרני לשמור על רמות שפל בכל הדירוגים. השוק ממשיך לחפש תשואות בכל מקום, כאשר נמשכת גם הגיאות בהנפקות הקונצרני. ברוב המקרים, ההנפקות נחטפות תוך ביקושי יתר ובימים הראשונים למסחר האג”חים רושמים ביצועים חיוביים.

גם בשוק המקומי ממשיכים מרווחי הקונצרני להיסגר, בעיקר בדירוגים הנמוכים. עם זאת, ככל שהם נסגרים יותר, כך חוסר הנוחות בחשיפה לדירוגים אלה גדל. אנחנו ממשיכים לטייב לדירוגים גבוהים (A ומעלה) לאור העובדה ש”הבשר” הולך ומתכווץ כאשר נוח לנו לעשות את זה תוך כדי מגמת העליות שבאפיק.

כל עוד אין שום צפי לעליית ריבית בישראל (וכרגע אין), נראה שתנאי הרקע תומכים באפיק הקונצרני. כמו בעולם, גם בשוק המקומי יש הנפקות רבות, כאשר רובן זוכות לביקושים חזקים ונהנות מתשואות טובות בימים שלאחר ההנפקה.

בשבועיים הראשונים של יולי היו בשוק המקומי הנפקות בהיקף של מעל 3.5 מיליארד שקלים, אם כי כ-2 מיליארד שקלים היו של עזריאלי והשאר היו בפיזור גדול. כמו בעולם, גם בשוק המקומי נקלטות ההנפקות כהרף עין ובתקופה האחרונה אנו עדים לחזרתן גם של חברות השורה השנייה להנפיק, כולל חברות נדל”ן.

תיק השקעות –  פיזור, מח”מ בינוני והגבלת חשיפה לנכסים מסוכנים

הציפיות לעליית ריבית בארה”ב אולי עולות, אך חוסר הוודאות לגבי תרחיש כזה גדולים. מצד אחד, הגורמים שאינם תומכים בעליית ריבית הם הדולר המתחזק (וזאת מבלי שהריבית עולה), ציפיות האינפלציה שלא עולות, הריבית בבריטניה שצפויה לרדת וההרחבה הצפויה ביפן (השניים האחרונים די שקולים להעלאת ריבית בארה”ב).

מנגד, בעליית ריבית תומכת הפעילות הכלכלית החזקה, האבטלה הנמוכה והרצון להחזיר שליטה דרך מדיניות מוניטארית. להערכתנו, יש חשיבות גם לזהות הנשיא הבא שייבחר בנובמבר, שלושה שבועות לפני החלטת הפד שבדצמבר.

בינתיים, נראה כי עקום התשואות באירופה (בין שנתיים לחמש ) שטוח לחלוטין – כלומר השווקים לא צופים שם שום עליית ריבית בתקופה הנראית לעין. אבל גם בארה”ב המרווח בין האג”ח לשנתיים לבין האג”ח לעשר שנים נמצא ברמות שפל.

מה זה אומר? זה אומר שבניגוד לאירופה, השווקים אולי מעריכים שתהיה עליית ריבית, אבל גם אם כן – היא לא תעלה באופן משמעותי והיא תשפיע בעיקר על החלק הקצר ולא תבוא לידי ביטוי בציפיות לעלייה נוספת בהמשך.

במלים אחרות, גם אם תהיה עליית ריבית, היא כנראה תרד די מהר כי העולם של היום לא מצדיק ריבית גבוהה. על רקע זה, איננו משנים באופן משמעותי את תיק ההשקעות לתקופה הקרובה.

אנחנו נשארים יותר שקלים מצמודים ומח”מ של 3.3 בשקלים ו-4 בצמודים. החשיפה לקונצרני נשארת כ-35%. ממשיכים להקפיד על ניהול סיכונים, כי אנחנו ממשיכים לדבוק בהערכה שהשווקים ימשיכו להיות תנודתיים.