עונת התנודתיות בשווקים – סקירה כלכלית

הלמן-אלדובי בסקירה שבועית: שווקי המניות, עלו בצורה משמעותית בשבועות האחרונים, אבל נראה שהמגמה החיובית תמשיך, לנוכח המשך ההזרמות הכמותיות באירופה ואנגליה, התוכניות הכלכליות ביפן ותשואות שפל באג"ח שדוחפות גם הן משקיעים לשוק המניות

שוק ההון, לאן השבוע? צילום אילוסטרציה: פיקסביי
  1. מחר (שני) צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי אשר צפוי לעלות ב-0.1% בעיקר בהשפעה של עלייה עונתית במחירי הדיור. מדד זה צפוי להיות המדד החיובי האחרון לאחר שלושה חודשים חיוביים. על אף המדדים החיוביים בחודשים האחרונים, בנק ישראל צפוי להותיר גם החודש את הריבית במשק ללא שינוי, בעיקר לאור הביקוש הגבוהה בשוק הדיור ושוק תעסוקה יציב וחזק.
  2. התנודתיות בשווקים גדלה בצורה משמעותית, הן בשוק המניות והן בשוק האג”ח ואנו מעריכים כי מצב זה צפוי להימשך גם בשבועות הקרובים, כאשר שוקי ההון בארץ ובעולם ממשיכים עדיין להיסחר ברקע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, אי בהירות בנוגע למצב הכלכלי בסין, המשך ההאטה ביפן וספקולציות על מועד העלאת הריבית בארה”ב.
  3. עם זאת, אנו ממליצים לשמור על חשיפה מסוימת לשוק המניות, זאת לאור הריביות הנמוכות בשוק המקומי ובשווקים הגלובליים הגוזרות תשואה נמוכה מידי בנכסים חסרי סיכון.
  4. מבחינת אלוקציה בתיק ההשקעות- אנו ממשיכים להעדיף את השוק האמריקאי וממליצים להגדיל חשיפה לשוק זה על חשבון אירופה ויפן.

 

התפתחויות כלכליות ואינדיקאטורים מרכזיים שפורסמו לאחרונה

 

ארה”ב: הנתון המרכזי שפורסם השבוע הצביע על ירידה של 0.4% במדד המחירים ליצרן, זאת בניגוד לתחזיות שצפו עליה של 0.5%. מדד המחירים ליצרן הינו אינדיקציה לרמת האינפלציה במשק – ולאור הסברה כי ירידת עלויות היצור מגולגלות אל הצרכן עצמו ומובילות לירידת מחירים.

ב-12 החודשים אחרונים מדד המחירים ליצרן עלה ב-0.7% בלבד, רחוק מיעד האינפלציה של הפד שעומד על 2%.

בנוסף, פורסמו השבוע המכירות הקמעונאיות אשר הציגו קיפאון בחודש יולי, לעומת צפי השוק לעלייה של 0.4%.

מכירות הליבה (ללא רכבים) הציגו נתון חלש אף יותר, עם ירידה חודשית של 0.3%.

אירופה ויתר העולם: פורסם השבוע נתון הצמיחה בגרמניה, אשר הצביע על כך שגרמניה צמחה בשיעור של 0.4% ברבעון השני של השנה, גבוה מהתחזיות שצפו עלייה של 0.2%. הצמיחה השנתית הושפעה לטובה מהרבעון האחרון וכעת עומדת על 3.1%, לעומת צפי לצמיחה של 1.5% בלבד.

בישראל: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע כי מספר הדירות החדשות שנמכרו ברבעון ב’ עלה בכ-5.3% (בהשוואה לרבעון קודם), זאת לאחר גידול של 1.8% ברבעון הקודם. בחודש יוני ירד מעט מספר הדירות שנמכרו (ירידה של 2.2%) לאחר עלייה של 4.2% בחודש מאי.

 

שווקי ההון

מניות: שווקי המניות בעולם סגרו את השבוע בנטייה לעליות שערים, כאשר השוק בארץ היווה השקעה נחותה ביחס ליתר שוקי ההון בעולם. בסיכום שבועי, מדד המעו”ף התחזק בשיעור של כ-0.8% ומדד ת”א 100 עלה גם הוא בכ-0.9%.

מבחינה סקטוריאלית בלט לחיוב מדד מניות הנדל”ן אשר הציג עליות שערים חדות של 4.7% בממוצע, כאשר לעומתו, בלט לשלילה מדד מניות הביומד אשר הציג ירידה קלה של כ-0.7% בסיכום שבועי.

בארה”ב, מדד ה-S&P500 סגר את השבוע ללא שינוי מהותי ומדד הנאסד”ק סגר בעלייה של כ-0.3%. באירופה, המדדים בלטו לחיוב כאשר מדד הדאקס הגרמני התחזק בכ-3.3% ומדד ה Eurostoxx50 הוסיף לערכו כ-2.4%.

אג”ח: האפיק הסולידי נסחר השבוע במגמה מעורבת, כאשר האפיק הקונצרני היווה השקעה מועדפת על פני האפיק הממשלתי.

האפיק הצמוד באג”ח הממשלתי נחלש בשיעור של כ-0.4% לצד האפיק הקונצרני אשר סגר את השבוע ללא שינוי מהותי.

באפיק השקלי, האג”ח הממשלתי נחלש מעט עם ירידה של 0.1% והקונצרני התחזק בכ-0.2%.

מט”ח: השקל התחזק השבוע אל מול המטבעות העיקריים, כאשר מול הדולר נסחר השקל בעליות של כ-0.7% ועמד על 3.81 שקלים לדולר, כאשר אל מול האירו התחזק השקל בשיעור קל וסגר ברמה של 4.25 שקלים לאירו.