עורכי הדין שכחו לדווח לרשות המיסים?

בשל שיעור הליקויים שנתגלה בקרב עורכי הדין הוחלט כי ענף זה יקבל בירושלים בשנת 2017 התייחסות ממוקדת

מחביאים את הצ'קים? (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

אנשי יחידת ניהול ספרים של רשות המיסים ערכו מבצע ביקורת בירושלים, בין היתר, גם בקרב עורכי דין.

במסגרת המבצע, שנוהל על ידי פקיד שומה ירושלים, בוצעו 225 ביקורות, מהן עולה כי כ-13% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין. בשל שיעור הליקויים שנתגלה בקרב עורכי הדין הוחלט כי ענף זה יקבל בירושלים בשנת 2017 התייחסות ממוקדת, בכלל זה הדרכות, ביקורות וטיפול שומתי.

בביקורת שנערכה במשרדו של עורך דין בירושלים נמצאו צ’קים דחויים בסך של כ-660,000 שקלים אותם קיבל עבור שכר טרחה ולא רשם בספרי העסק.

עורך הדין הסביר, “מדובר בצ’קים דחויים שטרם הופקדו בחשבון הבנק, אני רושם חשבונית מס קבלה עם תאריך בזמן הפירעון”. בביקורות נוספת שנערכה אצל עורך דין בעיר, נמצאה העברה בנקאית לחשבון נאמנות שבוצעה לפני כחודש ולא נרשמה בסך 4,500,000 שקלים.

ביקורת זו בוצעה בעקבות מידע שהתקבל מהלקוח שביצע את העברת הכסף. במקרה זה עורך הדין טען, “הכסף נכנס לחשבון נאמנות, לא מוציאים קבלה כי זה לא כסף שלנו”. יצוין כי על פי החוק יש לתעד ולהוציא קבלה על כל תקבול המתקבל בעסק, גם אם מדובר בצ’קים דחויים או בהעברות לחשבון נאמנות.

 בביקורת נוספת במשרד עורכי דין נמצאו צ’קים לא רשומים בסכום של כ-470,000 שקלים. כשנכנסו מבקרי הרשות למשרד והזדהו, לקח אחד העובדים במקום את הצ’קים והכניסם לשקית ניילון והניח אותם במגירה מתחת לשולחן.

לאחר שהמבקרים ביקשו לראות את הצ’קים שהוסתרו ,התברר כי מדובר בצ’קים בסכום כולל של מאות אלפי שקלים. במשרד הסבירו כי “מדובר בשכר טרחה שלקוח העביר רק אתמול ולא הספיקו לרשום אותה, בנוסף, חלק מהצ’קים הם לביטחון ולצורך פתיחת חשבון בהוצאה לפועל”.

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע”י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.