עושים פוסט דוקטורט? תזכו לפטור ממס על המלגה

יו"ר ועדת הכספים גפני קרא לרשות המיסים להיענות לדרישות מערכת ההשכלה הגבוהה וחברי הכנסת ולהימנע ממיסוי מלגות לפוסט-דוקטורנטים

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

בישיבה משותפת של ועדת הכספים וועדת המדע והטכנולוגיה, היום (ב’), דרשו חברי הכנסת משתי הוועדות, מרשות המיסים, לחזור בה מהכוונה להטיל מס על מלגות מחקר שמקבלים פוסט-דוקטורנטים.
זאת נוכח הפרקטיקה החדשה ברשות המיסים, שבשונה מכוונת המחוקק בתיקון לפקודת מס הכנסה שיצר תקרת פטור ממס על מלגות עוד ב- 2010 שאיפשר קבלת מלגות מחקר שאינן נחשבות כהכנסה החייבת במס, החלה הרשות להטיל מס על מלגות מחקר שמקבלים פוסט-דוקטורנטים ישראליים בחו”ל.
לטענת חברי הכנסת, הפרקטיקה הזו של רשות המיסים פוגעת בניסיון של מדינת ישראל להיאבק בבריחת המוחות ובתוך כך, במתן אפשרות ותנאים לחוקרים ישראליים להשתלם באוניברסיטאות המובילות בעולם על-מנת שיחזרו לארץ על-מנת להטמיע את הידע הרב שצברו בחו”ל במעבדות המחקר ובמוסדות האקדמיים בישראל.
יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה): “כשהתיקון לפקודת מס הכנסה חוקק כאן בוועדת הכספים ב- 2010 אני הייתי יו”ר הוועדה ואני יכול לומר בוודאות, שאף שהמונח ‘פוסט-דוקטורנטים’ לא הוזכר במפורש, כוונת המחוקק בהחלט היתה להחיל את הפטור ממס גם על פוסט-דוקטורנטים. ברור שזה היה רצון המחוקק”.
ח”כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): “זה נכון שלא נכתב ‘פוסט-דוקטורט’, אך יש כאן עניין מהותי, מטעם המדינה, לעודד פעילות ולא למסות אותה. הכוונה של המדינה שכל פעילות של הכשרה של סטודנטים וחוקרים לקראת היותם אנשי סגל או חוקרים בתעשייה, צריכים לתמוך בכל הפעילות הזו ולא למסות אותה. לכן צריך להיות גם שכל ישר ולא רק החוק, שזו הכוונה ויש לפעול עפ”י הכוונה הזו”.
מנהל רשות המיסים, משה אשר, “מאז הישיבה האחרונה נכנסנו לבדיקה מקפת של הנושא. מדובר בחקיקה מ- 2010 והמילה פוסט-דוקטורנטים לא הוזכרה שם. עתה נדרש דיון מקצועי. קיימנו כבר שתי פגישות עם המועצה להשכלה גבוהה (מל”ג) והוועדה לתכנון ולתקצוב (ות”ת) בה ואנחנו נמצאים בדיאלוג מואץ בנושא. לכן מבקש להמתין תקופת זמן קצרה. הוצאנו גם מייל למנכ”ל המל”ג, שכרגע עוצרים את תהליכי השומה עד שנקבל כל הניירת וכל הדברים שהם אמורים להעביר אלינו בנושא”. .
מנכ”ל המל”ג-ות”ת, גדי פרנק, אישר שאכן התקיימו פגישות עם רשות המיסים: “קיימנו 2 פגישות מאוד מכבדות בצורה רצינית וגם כשיש אי הסכמות מנסים ללבן דברים בצורה מקצועית. עתה המקל אצלנו ועד ראשון הבא נעביר חומרים לרשות שהוכנו בלשכה המשפטית שלנו והן חומרים מהאוני’. ואז נקבע ישיבה ונראה אם ממצים את הנושא ברמה המקצועית ואולי יתייתר הצורך בביצוע תיקונים בחוק”.
ח”כ גפני סיכם וקרא לאנשי רשות המיסים והמועצה להשכלה גבוהה “לחזור עם תשובות ועדכונים לשתי הוועדות, ועדת הכספים וועדת המדע”. “במידה שהתוצאה תהיה חיובית מבחינתנו, לא נקיים דיון נוסף בנושא”, אמר.