“עיוורון בתהליכים הפוגעים ושוחקים את המגזר העסקי”

נשיאות איגוד לשכות המסחר ארחה את ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, לדיון על מצב המשק והמגזר העסקי

ח"כ איתן כבל בישיבת נשיאות לשכת המסחר עם עוד אוריאל לין. (צילום ליאת מנדל)

הנשיאות המורחבת של איגוד לשכות המסחר, בראשות עו”ד אוריאל לין, אירחה השבוע את ח”כ איתן כבל, יו”ר ועדת הכלכלה, לדיון בנושאים הבוערים שעל סדר יומו של המגזר העסקי ונמצאים תחת תחומי טיפולה של הוועדה.

עו”ד אוריאל לין, יו”ר האיגוד, פתח את הישיבה והתייחס לצמיחת המשק ולקידום המגזר העסקי, הוא הדגיש כי “קיימת מידה מסוימת של עיוורון בכנסת, בממשלה ובבנק ישראל בכל הנוגע לתהליכים הפוגעים ושוחקים את המגזר העסקי. כל אחד נצמד לאג’נדה שבחשובה בעיניו מבלי להבין שהתפתחו תהליכים של שחיקת המגזר העסקי, בדרך של שטף חקיקה בלתי פוסק, הכבדות ודרישות, הפוגעות קשה במוטיבציה של יחידים לפתח ולבנות עסקים בישראל”.

“על כנסת ישראל ומקבלי ההחלטות לראות את היער כולו, אחרת הליכי שחיקה אלה, שכבר הביאו להפסקת הצמיחה של המגזר העסקי, יגררו אותנו למשבר”, הוסיף לין.

ח”כ איתן כבל ציין בעניין תחושתם של נציגי המגזר העסקי כי דיוני ועדת הכלכלה נגועים בפופוליזם ואינם מטים אוזן קשבת גם לבעיות הייחודיות, “בשנים האחרונות נוצרה בציבור תחושה של חוסר הוגנות ופערים גדולים מידי במחירים בארץ לעומת המחירים בחו”ל.

ייתכן שהרשתות הקמעונאיות אינן אשמות בכך, אך יש לרדת לעומק הסוגיה. אי לכך, במושב החורף הקרוב אקיים שימוע שיכלול סדרת דיונים מקיפה כדי להבין אחת ולתמיד מה הסיבות לפערים בדרישות היצרנים, היבואנים והצרכנים”.

 לדבריו של ח”כ כבל, במקום בו אין תחרות, גם לפתיחת השוק לייבוא אין משמעות, לכן יש להבין אילו שינויים עוד נדרשים.

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, השיב לכבל בעניין זה וטען כי “יש מגוון מוצרים שהמדינה עודנה גובה עליהם מס גבוה מידי וכך מחירם נותר יקר, לדוגמה דגים מיובאים”.

עוד הוסיף לוי כי “חוק המזון החדש השיג את ההיפך ממטרתו, שהייתה להוריד את מחירי המזון”. הוא תהה, “האם מיושם הסעיף בחוק שדורש דיווח של שר הכלכלה לוועדת הכלכלה אודות הצלחתו של החוק ביצירת תחרות שתטיב עם העסקים הקטנים והבינוניים”.

ח”כ כבל השיב כי “אין אפילו שר לבוא איתו בדברים ולכן לא הכרתי דרישה זו. עם זאת, עבר כבר מספיק זמן ולכן הוועדה תבקש עבודה בנושא ממכון המחקר של הכנסת על מנת לבחון האם החקיקה נתנה אותותיה ותוצאותיה”.

חשש מעליות מחירי הפירות והירקות

יו”ר התאחדות החקלאים החדשה באיגוד לשכות המסחר, אברהם דניאל, התריע בפני ח”כ כבל כי מחירי הירקות והפירות צפויים לעלות עקב היעדר מדיניות ממשלתית בעניין החקלאים.

דניאל ביקש מוועדת הכלכלה לקיים דיון בשאלה האם מדינת ישראל בכלל מעוניינת בקיומה של חקלאות מקומית.

ח”כ כבל השיב לדברים אלה כי “פאתטי שנתניהו מתפאר בפני העולם בהישגי החקלאות הישראלית ומנגד דורס אותה יום-יום עם החלטותיו. נושא החקלאות המקומית יעלה לדיון בוועדה במושב הקרוב ואין ספק שעל המדינה להחליט בין התנגשות של אינטרסים – יצרנים מקומיים, יבואנים וצרכנים”.

עוד אמר ח”כ כבל לגבי המחסור במזון טרם ראש השנה: “אין מחסור בעופות, יש עודף. מדובר בקנוניה של מי שמעוניינים לגזור קופון על גבם של האזרחים, ולמכור עוף קפוא שנשאר במלאי. השוחטים יעבדו כמה משמרות שידרשו, יש מספיק עופות למאכל”