“עליית השכר בשנים האחרונות תרמה משמעותית לעלייה ברמת החיים”

נגידת הבנק המרכזי ד"ר קרנית פלוג העניקה ריאיון מיוחד בכנס ההסתדרות "צמצום פערים חברתיים - משימה לאומית" ■ לדבריה הנגידה: "המשק יציב אבל צריך להיערך לכל תרחיש. יש מלחמה עולמית בסחר שיכולה להשפיע עלינו"

פלוג בכנס עם יו"ר ההסתדרות צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות

 “צריך להיות מוכן לכל תרחיש. היינו בתקופה של יציבות, אפילו מוגזמת, ותנודות זה חלק מהחיים. אין כרגע איזושהי סיבה לצפות ירידה בפעילות אבל צריך לראות. יש מלחמה עולמית בסחר שיכולה להשפיע עלינו”, כך אמרה לפני זמן קצר נגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג בראיון מיוחד לקרן מרציאנו, העורכת הכלכלית של חברת החדשות, שנערך במסגרת כנס ה-1 במאי של ההסתדרות בסימן “צמצום פערים – משימה לאומית”.

נגידת בנק ישראל התייחסה לנתוני האבטלה שפורסמו אתמול וציינה כי “הנתונים מספרים את התמונה אך לא את התמונה המלאה. המצב של המשק ייצר ביקוש לעובדים. התמונה של התעסוקה היא חיובית באופן רחב ולא רק במרכז, אלא גם בפריפריה – דבר שמביא להעלאת שכר ולעלייה ברמת החיים. מצד שני, בחלק אחר אפשר לראות פערים גדולים מאוד ברמות השכר – ולא רק בקרב האוכלוסייה הערבית והחרדית. יש דרכים לטפל בזה. למשל באמצעות מערכת החינוך שעושה, אבל לדעתי לא מספיק”.

פלוג, שהתייחסה גם לפערים החברתיים ולהשפעה של עליית שכר המינימום, ציינה כי “עליית השכר בשנים האחרונות תרמה משמעותית לעלייה ברמת החיים, בעיקר אצל המשתכרים ברמות הנמוכות”. הנגידה ציינה: “הדרך היישומית לצמצם את פערי השכר זה לצמצם את הפערים הכישוריים והמיומנויות, וכאן אנחנו שוב חוזרים לחינוך”.