על הרדאר: ריאיון ראשון עם ליליה זלנסקה, מפתחת ״השיטה האוקראינית להמסת שומן טבעית״, שכובשת את נשות ישראל

ליליה זלנסקה לא שיערה שהשילוב בין אירוע לבבי של אבא לבין ארץ מוצאה יגרמו לה למצוא פתרונות לבעיות שומן דווקא לנשים בארץ הקודש. המצוקה שחוותה בעיקבות אישפוזו הבהול, המחקר העצמאי שערכה על התזונה בבתים האוקראינים והידיעה שנשים אוקראינות הן לרוב רזות- כל זה עזר לה לפתח את ״השיטה האוקראינית להמסת שומן טבעית״. עם רקע בלימודי הנדסת תרופות, לימודי דיאטנות ולימודי אחיות היא לא רק סוחפת את נשות ישראל והופכת אותן לחטובות. היא יודעת שמי שמתנסה בכך על עצמו מרוויח גם את הבריאות. תפסתי את ליליה לשיחה להבין ממה מורכבת השיטה ואיך היא יכולה לעזור למי שמוצאת את עצמה נלחמת וכושלת בדיאטות שוב ושוב.

ליליה זלנסקה
ליליה זלנסקה (צילום: לולה לאקס)

אולי יעניין אותך:

כשליליה היתה בת 23 היא עדיין גרה באוקראינה. אם הייתם מספרים לה שבעקבות מה שהיא חוותה באותה השנה היא תפתח שיטה להמסת שומן טבעית, המבוססת על מוצאה האוקראיני, תתאהב בגבר ישראלי בביקורה בארץ,  תעשה עלייה ותעזור לנשות ישראל להיראות חטובות…היא היתה צוחקת לכם בפרצוף. אבל כמו בחיים, לפעמים המציאות עולה על כל דימיון.

הסיפור מתחיל באישפוז פתאומי של אביה. עד לאותו רגע שחרוט לליליה חזק בזיכרון, הוא נחשב לאדם בריא. אבל  הכאבים הפתאומיים, והעילפון לא השאירו מקום לספק והתלבטויות, ובבת אחת הוא נלקח ואושפז מול עיניה. כשבבדיקות גילו לו בעיות כולסטרול גבוה ואחוזי שומן אסטרונומים בדם כבר היה ברור שהאבא הבריא כבר לא כל כך בריא.

״ידעתי שאם אני ממשיכה ככה, אני פוגעת בעצמי״

כשאני שואלת את ליליה על הימים ההם, הבעות הפנים שלה משתנות והיא מסתגרת מעט בעצמה, כאילו לא רוצה לערער את עולמה שוב.

״תמיד הייתי קשורה לתחום הרפואה״
״תמיד הייתי קשורה לתחום הרפואה״ (צילום: לולה לאקס)

״אבא שלי, שהיה איש בריא בדרך כלל, פתאום נמצא במיטה, לא מתפקד. הרופאים באים ונותנים את חוות הדעת שלהם ואומרים שהוא עם בעיות כולסטרול קשות ושהוא חייב להפסיק עם כל המאכלים השומניים אחרת המצב מידרדר…ואני עומדת חסרת אונים מול המיטה שלו ולא יודעת מה לעשות.

היום אני יודעת שהאירוע הזה עירער את כל עולמי. כי באותו הרגע רציתי להבין מה לא בסדר. מה הוא אוכל שכל כך מזיק לו…הייתי חייבת להציל את אבא. אני אגיד לך משהו שהוא אפילו יותר מזה. ידעתי שאנחנו חיים באותו בית על אותה תזונה. אם זה פגע בו ואנחנו ממשיכים באותה הדרך, אני פוגעת גם בבני המשפחה האחרים ובעצמי…״

ומה גילית?

״תראי, ברקע, תמיד הייתי קשורה לתחום הרפואה. עוד לפני שזה קרה היה לי ידע בהנדסת תרופות, והדבר הראשון שעלה לי הוא שיש קשר לתזונה שאנו אוכלים בבית. גיליתי שהאוכל שהיה בבית התבסס על בשרים שומניים. האוכל כולו היה שומני. אני אתן לך דוגמא…כבר בבוקר, קצת אחרי שפוקחים את העיניים, היינו פותחים בארוחת בוקר שכללה מרק שומני. עד לאותו רגע, זה היה נראה לי טבעי שזה האוכל…כילדה גדלתי על המזון הזה בלי לשאול יותר מידי שאלות. אכלנו את מה שמבשלים. אף פעם לא ראיתי סיבה לשאול שאלות על כך…ופתאום, הכל התערער בבת אחת״

אני קופצת איתך רגע קדימהאיך יכול להיות שהשיטה שלך נקראת ׳השיטה האוקראינית להמסת שומן טבעית׳ כשאת מדברת על אוכל מזיק שמייצר שומנים?

״זו בדיוק הנקודה שאני הולכת להסביר. אם תסתכלי על נשים אוקראיניות, הן בדרך כלל מאוד רזות…״

וליליה אכן רזה. זה אחד הדברים שתופסים את העין מיד. מדובר באישה יפה וחטובה. נראה כאילו אין עליה גם לא גרם אחד של שומן מיותר.

היא ממשיכה ״מה שגיליתי זה שלמעשה קיימים שני סוגים עיקריים של תזונה שנפוצים באוקראינה. יש את התזונה המסורתית ובמשך השנים התפתחה התזונה המודרנית. לגבי התזונה המסורתית, היא מורכבת מהמון בשרים, ממרקים ומאוכל מפוצץ בשומן. זוהי צורת תזונה שהתפתחה בעיקר בגלל הקור ומזג האויר הקיצוני באוקראינה.

לשומן הזה היתה מטרה והוא לשמור על חום הגוף של האנשים…

בתזונה האוקראינית המודרנית, למעשה, אנשים שהיו מודעים יותר החלו לאכול אחרת. כמובן שאצלנו בבית שלטו בתפריט מרכיבי תזונה אוקראיניים מסורתיים ולא מודרניים. זה הסביר הכל, ונתן לי אפשרות לקחת את הצעד הבא וגם להביא את הפיתרון״

מבין 2 סוגי התזונה שקיימים באוקראינה, דווקא התזונה האוקראינית המודרנית היא זו שגורמת לנשים להיראות רזות
מבין 2 סוגי התזונה שקיימים באוקראינה, דווקא התזונה האוקראינית המודרנית היא זו שגורמת לנשים להיראות רזות (צילום: לולה לאקס)

בעצם, אפשר לומר שהתעסקת בכלל בקטע הבריאותי

״לגמרי…באותו הזמן החלטתי שאני רוצה לעזור לאבא שלי . זה היה מקרה פרטי, שגרם לי לרצות מבחינה בריאותית לעזור גם לאחרים. בגלל שאני אוהבת לעשות את הדברים יסודי חיפשתי תחום לימודים שיעזור לי עם זה. הלכתי ללמוד דיאטנות, והבנתי שלי אישית זה לא מספיק. חיפשתי כל הזמן את הצד הרפואי, ולבסוף שילבתי דיאטנות עם לימודי האחיות״

במשך תקופת הלימודים ואחרי ליליה בנתה תפריטים, טיפלה באביה ובאחרים, וריפאה אותם ואז החליטה שבשבילה זה עדיין לא מספיק. תשוקתה ליופי ולאסתטיקה משכו אותה להמשיך ולחקור, הפעם על בנות המין היפה.

״גיליתי שאוכל אוקראיני יכול ליצור המסת שומן טבעית״

״פתאום הבנתי שהלימודים לא הספיקו לי. כלומר, הם נתנו לי פתרונות לתזונה נכונה… עזרתי לאנשים להיות יותר בריאים, אבל זה עדיין לא נתן את כל הפתרונות לנשים שרצו להיראות חטובות.

התחלתי לראיין חברות שנראו רזות וחטובות, לחקור מה הן אוכלות. אספתי תשובות ולא הסתפקתי במעגל החברות הקרוב. בדקתי נשים נוספות וגיליתי שאוכל אוקראיני לא חייב להיות מזיק. להפך!

מזון אוקראיני יכול להיות מזין, ליצור המסת שומן טבעית ולתרום למראה גוף חטוב ובריא. כל זה בתנאי…

בתנאי שמוציאים ממנו את הרכיבים השומניים, הלא בריאים, ונשארים עם כל יתר הרכיבים בתפריט. מסתבר שיתר המרכיבים בריאים מאוד ומיצרים באופן טבעי המסת שומן. הגוף מתחיל להיראות חיוני, בריא וחטוב. התחלתי לבנות לחברות קרובות  תפריטים המבוססים על השיטה וראיתי שזה עובד ונותן תוצאות.״

למדתי  שבכל דיאטה או שיטה יש כלל פשוט. מכניסים פחות ממה שמוציאים

״כמו שכבר הזכרתי, אני בהכשרתי אחות שמתמחה בתזונה. אני חלילה לא מתעלמת מהכללים הבסיסיים ותמיד ממליצה על תפריט שמותאם לאדם עצמו. אני לוקחת בחשבון נתונים כמו גיל, משקל, גובה ואנחנו פועלים בהיגיון הפשוט הזה גם בשיטה האוקראינית. יחד עם זאת,  בתוך התפריט יש מרחב לאכול כמעט כל מה שאת רוצה. כמו שאמרתי, מה שמייחד ומבדל את השיטה זה שיש קבוצת מרכיבים שדומיננטיים במטבח האוקראיני ואותם אני ממליצה להכניס לתפריט, כדי לגרום להמסת השומן הטבעית״.

אם מכניסים לתפריט את המרכיבים הדומיננטיים שבתזונה האוקראינית, הם גורמים להמסת שומן טבעית
אם מכניסים לתפריט את המרכיבים הדומיננטיים שבתזונה האוקראינית, הם גורמים להמסת שומן טבעית (צילום: לולה לאקס)

הסיפור של ליליה לא נגמר בזה. בטח לא לפני הנקודה שהצליחה להפוך את חייה שוב על פיהם ושהביאה אותה לארץ. הפעם, הנסיבות להתפתחויות היו כבר טובות.

בשנת 2017 היא הגיעה לישראל לביקור להתארח אצל חברה ואפשר לומר שמאז היא כאן.

״התארחתי אצל חברה שלי ולבן זוגה היה חבר בשם מיכאל. איכשהו נפגשנו והתחיל להירקם סיפור אהבה…הסיפור הזה מראה כמה הדברים לא צפויים כשמוכנים להיפתח. בעקבות האהבה עשיתי עלייה…״

מה הקושי העיקרי של נשים ישראליות שמעונינות להתחטב ולרזות?

״הדיאטות הרבה פעמים לא עוזרות לנשים כאן, בעיקר בגלל הקושי בהקניית הרגלים חדשים של תזונה ותפריטים מאוד מקובעים. חשוב מאוד לאהוב את מה שאוכלים…כמו כן, גיליתי שהתזונה בארץ חסרה במרכיבים של מזון שממוססים שומן באופן טבעי. מדובר על קבוצה של ירקות, שורשים ועוד מרכיבים כגון קינמון שקיימים פה ולא באים לידי ביטוי מספיק באוכל ביומיום. השילוב של המרכיבים יחד עם תפריט גמיש מותאם למה שאת אוהבת יכולים לחולל ניסים ולחטב כל אישה״.

איזה טיפ היית יכולה לתת לקוראים ולקוראות שמעוניינים להמיס שומן ולהתחטב באופן טבעי?

״הטיפ הראשון שאני ממליצה עליו הוא להתחיל את הבוקר בשתייה של שתי כוסות מים פושרים. זה נראה טרוייאלי, אבל תתפלאי כמה אנשים פותחים את הבוקר שלהם ישר עם הקפה. כשאת פותחת עם שתי כוסות מים כבר האצת את קצב חילוף החומרים ואיפשרת ניקוי של הגוף.

הטיפ השני שאני ממליצה עליו הוא להטמיע בתפריט שלך שורשים של ירקות. אלה רכיבי מזון שיכולים לחולל בשומנים פלאים…״

ליליה, תודה על הריאיון והסיפור המרתק. אם מישהי או מישהו מהקוראים מעונינת לשמוע עוד על ״השיטה האוקראינית להמסת שומן טבעית״, לאן עליה לפנות?

״במיוחד לקוראים, מי שיכניס כאן בקישור פרטים של מייל יוכל לקבל בחודש הקרוב מתנה 5 מתכוני ארוחת בוקר שלא יראו באף תכנית טלויזיה ועוד כמה הפתעות מגניבות…מי שתיישם תוכל להוריד עד 5 ק״ג בחודש״.

הורידי מכאן 5 מתכונים לארוחת בוקר של נשים חטובות שאף אחד לא יראה לך בטלויזיה

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.