“על פי הנתונים – בנק ישראל היה צריך להעלות את הריבית”

במערכת הכלכלית מגיבים להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית במשק על כנה גם בחודש ספטמבר

עלייה בתיק ההשקעות (אילוסטרציה: פיקסביי)

במערכת הכלכלית מגיבים להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית במשק על כנה גם בחודש ספטמבר.

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי אמר כי “על פי הנתונים הכלכליים בנק ישראל היה צריך להעלות את הריבית, אבל הוא ימתין לראות מה יהיו צעדי הבנק הפדרלי בארה”ב”.

לדבריו, “לאור השיח המחודש בנוגע למועד העלאת הריבית בארה”ב ואיתותים של הבנק הפדרלי כי מועד זה הולך וקרב – בנק ישראל החליט להותיר את הריבית על כנה”.

“זאת על אף שחוזקו של המשק המקומי ובכלל זה שיעור האבטלה הנמצא בשפל, הביקושים בשוק הדיור ומחירי נדל”ן המוסיפים לעלות וצמיחת תמ”ג מהירה מהצפוי, תומך כבר כעת בהעלאת ריבית בשוק המקומי”, מוסיף ארצי.

הוא מעריך כי “בשל החשש מהתחזקות השקל, בנק ישראל ימתין עם שינויים מוניטריים בתקופה הקרובה ויעדיף לבחון את צעדי הבנק הפדרלי בארה”ב ובשווקים נוספים. מנגד, השקל החזק עשוי להדאיג את מקבלי ההחלטות, כאשר במידת הצורך, בנק ישראל ישתמש בכלים מוניטריים שונים מכלי הריבית על מנת לנסות ולתמוך בשקל וביצואנים”.

רונן מנחם, ראש מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, אמר כי “ניכר כי גם בנק ישראל בעמדת המתנה להחלטת הבנק הפדרלי האמריקני.  הוא נשמע אופטימי יותר, אך להערכתנו, גם אם הריבית בארה”ב תעלה וקצב הצמיחה המקומי הגבוה מהצפי של הרבע השני יתבסס, רחוקה הדרך עד להעלאת ריבית גם כאן”.