“ענף התיירות עובר מהפכה שתביא להוזלת מחירים”

שר התיירות יריב לוין מעריך שבחודשים הקרובים תהיה הזדמנות אמיתית לשפר את מצב ענף המלונאות בישראל.

השר יריב לוין עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת (צילום: גדעון שרון, לע"מ)

הזדמנויות עסקיות, מענקים להקמת מלונות, וקיצור הליכי תכנון ובניה – אלה חלק מהנושאים שנידונו היום בכנס ראשון מסוגו של משרד התיירות בעקבות כניסה לתוקף של התיקון לחוק התכנון והבניה שהוביל שר התיירות יריב לוין.

הכנס, שהתקיים במלון מצודת דוד בירושלים עסק במשמעויות של הכרה בבתי מלון שיידונו בועדות התכנון כתשתית לאומית בהליך מקוצר.

כמו כן הוסבר ליזמים על אפשרות לקבל תוספת של עד 20% לזכויות הבניה של מלונות לטובת מגורים. מהלך זה יגביר את הכדאיות הכלכלית, יפחית ליזם את הסיכון, יגדיל את מקורות המימון ויקצר את משך החזר ההשקעה הראשונית.

שר התיירות יריב לוין אמר בכנס, “ההיענות הגדולה של יזמים אשר הגיעו היום לכנס מעידה על המהפכה שעובר ענף התיירות בחודשים האחרונים. חוק המלונות והמענקים שמשרד התיירות נותן לשם עידוד הקמת מלונות, בדגש על מלונות עממיים, יביאו להגדלת היצע החדרים, להקמת מלונות עממיים, לשיפור המוצר התיירותי הישראלי ולהוזלת מחירי הנופש לתיירות הנכנסת ולתיירות הפנים כאחד”.

“אני חושב שיש כאן הזדמנות אמיתית אליה ארתום גם את הבנקים. בכוונתי להיפגש בקרוב עם ראשי הבנקים ולצרפם למהלך”, הוסיף השר.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת בירך על קיום הכנס וטען, בין היתר, בהקשר של שיווק התיירות כי “ירושלים היא מותג חזק יותר מישראל”.

ברקת הוסיף כי תיירות היא מנוע הצמיחה הגדול ביותר שיש לישראל, כאשר מדברים על היקף המועסקים. עוד אמר ברקת כי עיריית ירושלים חיברה את התיירות לתרבות, שכן הן ניזונות אחת מהשנייה באופן הדדי ומדובר למעשה באשכול עסקים שמשתלבים עם אירועים מחוללי תיירות, כמו פסטיבל האור, פסטיבל הצלילים, מרתון ירושלים ועוד.

מנכל משרד התיירות אמיר הלוי, הזמין את היזמים להיפגש עם אנשי המשרד כדי לקבל כל סיוע אפשרי, תוך שהוא מציין את יחסי הגומלין המצוינים שיש למשרד מול הרשויות המקומיות בכל הקשור לפיתוח תשתיות תיירותיות ושיווק.

הלוי הוסיף כי המשרד משווק את האטרקציות הייחודיות של ישראל בחו”ל, ובונה “מוצרים תיירותיים” כמו ‘ארץ המדבר’ לאירופים בחורף – שתהווה אטרקציה של תיירות אתגרית תוך חיבור לשדה התעופה החדש בתמנע.