פיתוח ישראלי: חיסון נגד מתקפות סייבר

בפיענוח הקוד התגלו שמות של דמויות ממשחקי הכס כמו ויסריון, רנגל, דרוגו, ונראה שהתוקף המסתורי מעריץ של הסדרה

איומי סייבר (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

חברת סייבר ישראלית סייבריזן (Cybereason) פיתחה חיסון למתקפת הסייבר שפרצה אמש במזרח אירופה. כשהיא משתקת שדה תעופה ותחנות רכבת באוקראינה, משביתה סוכנויות ידיעות ברוסיה, פגעה בעסקים נוספים בטורקיה, גרמניה, בולגריה וממשיכה למדינות נוספות.

לדברי עמית סרפר, חוקר בכיר בסייבריזן, “מדובר בגרסה חדשה של נוזקה המוכרת לנו בשם  NotPetya, שגרמה לנזק רב ברחבי העולם בחודש יוני האחרון. החיסון שפיתחנו בשעות האחרונות אינו מחלץ מחשבים שכבר נפלו קורבן למתקפה, אלא מאפשר למנוע מהנוזקה להשתלט על מחשבים נוספים ולשתק פעילות של ארגונים”.

טרם ידוע בוודאות מי התוקף האנונימי, אך בעת פיענוח הקוד הזדוני נתגלו שמות של דמויות ממשחקי הכס כמו ויסריון, רנגל, דרוגו ונראה שהתוקף המסתורי מעריץ של הסדרה.

קורבנות ההתקפה נשלחים לדף המנחה כיצד לקבל גישה לקבצים המוצפנים, על ידי העברת תשלום כופר בסך 0.05 ביטקויין שהם שווי ערך ל- 286 דולר.

המסך משלב תוכנת טיימר המבצעת ספירה לאחור של 41 שעות ובתום פרק הזמן הקבצים יימחקו לצמיתות באם לא שולם הכופר. הנוזקה מכילה טכנולוגיות להשבתת מחשבים שפותחו על ידי הסוכנות הלאומית לביטחון של ארה”ב ודלפו ברשת לשימוש לרעה של האקרים.