בדיקת דה רוטשילד: פתיחת עסק אינטרנטי בהונג קונג – זה משתלם לי?

כך תוכלו, צעד אחר צעד, לפתוח חברה בהונג קונג. האם זה כדאי? מה העלויות הנלוות? ובעיקר – הטיפול בסוגיית המס

לעשות עסקים בהונג קונג. נשמע משתלם (צילום: פיקסביי)

פתיחת חברה מסחרית בהונג קונג מסתמנת כעסק משתלם ובפרט פתיחת עסק אינטרנטי שם. מדוע בעצם? הונג קונג יחד עם סינגפור הן הכלכלות הליברליות ביותר בעולם.

לכן, פתיחת חברה בע”מ היא פשוטה, מהירה וזולה. הממשלה דורשת תשלום של 1,730 דולר הונג-קונגי עבור רישום החברה וכן תשלום של 250 דולר הונג-קונגי עבור תעודת רישוי עסקים.

אתם אפילו לא צריכים לגור שם – אלא לשכור מזכירה ולקבל כתובת משרד רשומה תמורת תשלום לא משמעותי – וגם בכך יש חברות מיוחדות שמציעות שירות לכל כיס.

מערכת המיסוי בהונג קונג פועלת בשיטה פשוטה מאוד: העסק שלך ישלם 16.5% מסים על כל רווח שנוצר בהונג קונג. אבל, אם החברה מייבאת טלפונים סלולריים מסין ומוכרת אותם לקמעונאים אירופיים או באמצעות אתר מסחר אלקטרוני שבסיסו בארה”ב – החברה לא תשלם מסים – משום שההכנסה נוצרה מחוץ להונג קונג. כמובן, אין זה פוטר את האדם הפרטי מלשלם מסים – ואם הוא מעוניין למשוך כסף זה יצטרך לעשות באמצעות משכורת או דיבידנד – ששניהם חייבים במס בישראל.

ההון הרשום הנדרש בהונג קונג הוא הרבה יותר קטן מאשר במרבית המדינות – רק 10,000 דולר הונג קונגי ועוד 5,000 עד 6,000 דולרים מקומיים יספקו לכם מזכירה וכתובת משרד רשומה מקומית לשנה.

הונג קונג היא מרכז בנקאות גדול, וברגע שפתחת שם חברה, תהיה תהיה רשאי לפתוח חשבון בנק עסקי רב מטבעי. זה עניין בסיסי למי שמתכוון לעשות עסקים ברחבי העולם. ניתן לפתוח חשבון בנק גם במקומות אחרים – אבל דווקא למדינה זו יש שותפויות כלכליות שרק יועילו לכם.

לצורך פתיחת החברה אתם לא צריכים לקום מהכורסא. ברגע שתאתרו את הסוכנות המתאימה – היא כבר תדריך אתכם איזה מסמכים נדרשים, כיצד תשלמו – ואיך תעבירו את המסמכים המקוריים להקמת העסק חתומים לשם אישור.

השלבים בפתיחת חברה בהונג קונג

  1. ליצור קשר עם סוכנות מקומית ולבחור שם לחברה שלך. הסוכנות שתפעל עבורך, תבדוק אם השם הזה זמין במדינה או שכבר נתפס ואז תצטרכו לבחור שם אלטרנטיבי.
  1. שליחת צילום דרכון וצילום של מסמך רשמי מטעם המדינה (למשל, רישיון נהיגה) שיספק הוכחה למקום מגוריך. בנוסף תידרשו לענות על שאלון סטנדרטי לגבי כתובתכם, שם מנהל החברה, בעלי המניות וכיוצ”ב).
  1. עבור חברה פשוט עניין הרישום יכול לקחת שעות בודדות – ואז תקבלו תעודת שהעסק שלכם רשום.
  1. אם מדובר בחברה שהמבנה שלה סבוך יותר – תצטרכו לחתום על שורה של מסמכים נוספים, טופסי התאגדות ותקנונים – ולהחזיר את הטפסים בדואר בינלאומי.

זהו התהליך הבסיסי. בתוך שבוע עבודה אתם אמורים לקבל כבר חברה רשומה ולהתחיל בפעילותכם העסקית.

להימנע מרמאויות

אם תעשו חיפוש מהיר בגוגל, תוכלו למצוא מאות ואולי אף יותר סוכנויות הטוענות כי הן יכולות לעזור לך לפתוח ולנהל חברה בהונג קונג.

בהצעות הללו ניתן למצוא לא מעט סוכנויות עם אנשים ישרים – אבל קיימת גם כמות גדולה של רמאים – שפועלים בתחומים האפורים.

האם אולי לא יגנבו את הכסף שלכם – אבל עלולים להתברר בהמשך כמתווכים של סוכנות אחרת אמיתית – ופשוט גוזרים עליכם קופון ומאיטים הליכים, במקום להאיץ אותם. בדרך כלל תזהו אותן לפי המחיר הזול במיוחד שהן מציעות על שירותים שעולים יותר כסף. אל תתפתו.

שימו לב: האם אתר האינטרנט של הסוכנות נראה מקצועי? האם הוא כתוב באנגלית עילגת או ברורה? כמה בקלות אתה מבין מהאתר את התהליך? כמה שנים פועל האתר של הסוכנות? (הרי לא תסמכו על חברה שנפתחה לפני חודש).

אם אתם רוצים לנסות להבין בן כמה האתר, כנסו לאתר WHO IS וגלו.

חשוב לבדוק גם אם האתר שייך ישירות לחברה – שים לב שהליך גביית האשראי הוא מקצועי.

צרו קשר עם הסוכנות – בידקו האם עונים לטלפון, מהי מהירות התגובה וכיוצ”ב.

אם אתם מחליטים לקנות את השירות – החברה הזו תטפל ותיקח חלק משמעותי בעסק שלכם. לכן, מיומנויות התקשורת שלהם מהווה חלק חשוב בפאזל.

לעשות כסף מרחוק. בהונג קונג זה כדאי (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)
לעשות כסף מרחוק. בהונג קונג זה כדאי (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

בגלל המיסים

הרבה פעמים אתה רוצה לנצל את חופש התנועה שלך כדי למנף ולהגדיל את העסק שלך. אם בעבר, כדי לנהל חברה מרחוק היית צריך להיות עשיר מאוד, מחסום הכניסה הוא נמוך יותר מאי פעם. המידע כיצד להתחיל נמצא זמין ברשת.

בעלי עסקים אינטרנטיים יכולים בקלות לקיים את העסק שלהם מהונג קונג, סינגפור, איי הבתולה הבריטיים, או בכל מקום אחר. אם אתה מפעיל את העסק שלך מהמחשב הנייד שלך, אתה יכול ליהנות מאותן הטבות מהן נהנו מי שמכונים “העשירים”, במשך עשרות שנים.

בהונג קונג, כפי שכבר הבהרנו, שיעור המס הוא 0% לחברה, על כל עסקה שביצעה מחוץ לגבולות המדינה. זה יכול להגדיל את הרווחים שלכם, אבל לא לשנות את העובדה שתצטרכו לשלם מס הכנסה.

עושים עסקים בעזרת המחשב (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)
עושים עסקים בעזרת המחשב (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

עורכי הדין אלי דורון ואסף הופמן שכתבו על נושא ציינו בעבר כי “שיטת המס הנהוגה בהונג קונג הנה שיטת מיסוי טריטוריאלית (בניגוד לישראל בה שיטת המס פרסונלית). לפיכך, הנקודה הנבחנת היא מקום הפקת ההכנסה ללא רלוונטיות כלל למקום תושבותו של מפיק ההכנסה. שיעור המס בהונג קונג הנו נמוך, כך ששיעור המס המרבי המוטל על יחידים עומד על 16% בלבד”.

לדבריהם, “שיטת המס בהונג קונג מאפשרת ליחידים המשתכרים בה לבחור בין שתי חלופות מבחינת רף המיסוי. חלופה ראשונה היא מיסוי קבוע בשיעור 16% על הכנסתם. חלופה שנייה היא מיסוי פרוגרסיבי (לפי מדרגות מס-2%,8%,12%,17%) כאשר תקרת המס בחלופה זו עומדת על 17%. חברות הונג קונגיות, המפיקות הכנסות בהונג קונג, כפופות למס חברות מקומי בשיעור 17.5%”.

“כמובן שישנה התייחסות ספציפית גם לסוגי הכנסות, כגון: הכנסות מדיבידנד, ריבית  או הכנסות אחרות. הכנסות מדיבידנד פטורות ממס, כמו גם רווחי הון והכנסות מתמלוגים פטורים ממס. אף הכנסות ריבית מפיקדונות ומט”ח פטורות ממס. ראוי לציין כי אין מע”מ או מס מכירות בהונג קונג”, אומרים עורכי הדין אלי דורון ואסף הופמן.

הם מספרים כי “בשנת 2001 החלה הונג קונג לחתום על מס’ אמנות מס עם מדינות שונות. אמנות אלו שונות מהמודלים המוכרים לנו דוגמת מודל ה-OECD, האו”ם וארה”ב. הונג קונג חתומה על אמנות בתחום התחבורה האווירית והימית עם חלק ממדינות אירופה המערבית. ישנם אמנות מקיפות יותר עם סינגפור ומדינות אסיאתיות אחרות. אמנות מס מסוג זה נחתמו עם בריטניה , נורווגיה גרמניה, סרי לנקה ועוד. אמנות מס רחבות ומקיפות יותר נחתמו על ידי הממשל בסינגפור עם מדינות דוגמת בלגיה ותאילנד”.

הם מסכמים את סוגיית המיסוי ומבהירים כי “הונג קונג מוגדרת כיום על ידי רבים ממומחי המס כמקלט מס ומהווה גורם משיכה לגורמים עסקיים הפעילים באסיה. על אף האמור לעיל מתאפיינת הונג קונג, ככל מקלט מס, במספר מאפיינים כדוגמת: חוסר הוודאות המדינית, היכולת לחוקק חוק מהיר לגבי שינויי מס, וחוסר באמנות כפל מס, אשר ראוי לשקול אותם בטרם תחילת הפעילות וההשקעה בה”.

האתר הכלכלי המוביל ‘בלומברג’ הגדיר לפני שנים אחדות את הונג קונג כמקום הכי טוב לעשות עסקים ברחבי העולם. מדובר במדד שבודק מספר קריטריונים כמו מיסוי, עלויות וקלות לפעול פיננסית.

באתר צויין כי המוניטין של הונג קונג כאזור של שלטון חוק וביורוקרטיה נקייה משחיתות מסייע למדינה הזו לבדל את עצמה מסין. מנגד, קשריה הטובים עם סין, מסייעים לה לשמש כמוקד עסקים בינלאומי.