קנית רכב יוקרה בייבוא אישי? שלם את פערי המס

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת המדינה וחייב עשרות מלקוחות חברת הינומה ליבוא כלי רכב יוקרתיים לשלם פערי מס של מיליוני שקלים

מכונית יוקרה מסוג למבורגיני. אין הנחות (צילום: פיקסביי)

אין הנחות על מכוניות יוקרה. בית המשפט המחוזי מרכז קיבל את עמדת המכס ודחה את תביעתם של 54 לקוחות של חברת הינומה המתמחה בייבוא אישי של כלי רכב יוקרתיים.

המחלוקת עסקה בהודעות חיוב שהוציא המכס לרוכשים, בהן נדרשו לשלם את יתרת המס בעבור היבוא, לאחר שבחקירת המכס התברר כי סכומי הרכישה שהוצהרו, אינם אמיתיים.

חוקרי מכס אשדוד מצאו, במסגרת חקירה מקיפה ומאומצת שהתבצעה לאחר ייבוא הרכבים ולאחר תשלום המס בהתאם להצהרת בעלי הרכבים, כי המחירים שהוצהרו על ידם לא היו מחירי העסקה האמיתיים.

לפיכך הוציא המכס הודעות חיוב לבעלי הרכב בגין הפרשי המס בין המחיר שהוצהר לבין המחיר ששולם בפועל. סכום החיוב הכולל בתיקים הנדונים מגיע לכדי עשרה מיליון שקלים.

בחיוב התובעים, המכס הסתמך על ממצאי החקירה אשר כללו את הודעת הספק האמריקאי ונתוני כרטסת פנימית ממחשבו, והצביעו על כך שמחירי הרכב שהוצהרו למכס אינם נכונים.

בית המשפט המחוזי קבע כי נטל ההוכחה מונח על כתפיהם של התובעים ועליהם להראות כי המחיר המוצהר הוא המחיר האמיתי – וכי אין לקבל את טענתם כי די בחשבונית העסקה כדי להעביר את נטל ההוכחה על המדינה.

עוד קבע בית המשפט כי העובדה שהרוכשים לא ידעו מהו המחיר האמיתי של העסקה אינה משנה כלל.

דהיינו, גם אם בעל הרכב היה תם לב, עליו לשלם את מס האמת, שכן הוא הסתמך על שלוחתו – חברת הינומה בהצהרתו למכס. “העובדה כי התובעים בחרו להסתייע בהינומה לצורך הייבוא, והפקידו בידה את כל הטיפול בקשר לכך, אינה פוטרת אותם מחובתם”, קבע בית המשפט והורה להתובעים לשלם את מס האמת, קנס פיגורים והוצאות משפט של 216 אלף שקלים.