קנס של 700 אלף שקלים בשל ניצול מידע פנימי של שופרסל

ועדת האכיפה המנהלית אישרה הסדר אכיפה במסגרתו הוטלו עיצומים כספיים בסך כולל של 700 אלף שקלים על אנשי עסקים בריטיים שרכשו מניות שופרסל בעת שניהלו משא ומתן לרכישת השליטה בחברה מידי איי.די.בי

נוחי דנקנר צילום: עמי שומן, פול

הרשות לניירות ערך הגיעה להסדר אכיפה מנהלי עם שני אנשי עסקים בריטיים, לאו נואי ואייבור סמית’.

השניים ייקנסו בסכום של 700 אלף שקלים, לאחר שרכשות מניות של רשת שופרסל בהיקף של כ-13 מיליון שקלים – כשמקביל הם מנהלים מגעים לרכישת IDB. החשש היה להפרת האיסור על שימוש במידע פנים במניות חברת שופרסל

הפרשה החלה בחקירה פלילית על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך.

לאחר סגירת התיק במישור הפלילי על ידי פרקליטות מחוז ת”א (מיסוי וכלכלה) הועבר התיק לבחינתו במישור המנהלי בהתאם לקבוע על פי חוק ניירות ערך.

לאחר בדיקת התיק הוחלט להגיש כתב טענות מנהלי בגין הפרשה כנגד השניים. על פי הסדר האכיפה הודו המשיבים בעובדות המנויות בהסדר אך לא הודו כי עובדות אלה מקיימות הפרה מנהלית מצדם. המשיבים הסכימו ליטול על עצמם אמצעי אכיפה של עיצום כספי ועיצום על תנאי כאמור.

השתמשו במידע פנימי

ראוי לציין חברת שופרסל בע”מ הייתה בתקופה הרלוונטית חברה ציבורית בבורסה והרשת הקמעונאית הגדולה בישראל. שופרסל הוחזקה בתקופה הרלוונטית ע”י ישראלום נכסים בע”מ שבשליטת קבוצת ברונפמן פישר (כ-18%) ועל ידי חברת השקעות דיסקונט בע”מ (שנשלטה ע”י IDB שהייתה בשליטת נוחי דנקנר, כ-46%).

שני אנשי העסקים, נואי וסמית הם תושבי חוץ אזרחי בריטניה ושותפים עסקיים. לאורך השנים היו להם השקעות שונות בישראל.

מסוף חודש ספטמבר 2011 החלו מגעים בין קבוצת ברונפמן פישר והשניים לבין נציגי נוחי דנקנר לעסקת רכישת השליטה האמורה.

חלק ממתווה העסקה כולל המחיר למניה בעסקה, התגבשו כבר בתחילת חודש אוקטובר אותה שנה ולאחר מועד זה המשיכו הצדדים במשא ומתן בנוגע ליתר פרטי העסקה – שנחתמה בהמשך החודש.

במהלך חודש ספטמבר 2011, החליטו שני אנשי העסקים לרכוש מניות שופרסל במסחר בבורסה באמצעות חברה השייכת לנאמנויות המנהלות את כספי בני משפחתם של נואי וסמית – ושכרו לשם כך את שירותי זרוע ההשקעות של בנק ברקליס. המשיבים המשיכו בניסיונותיהם לרכוש מניות שופרסל גם במהלך חודש אוקטובר במקביל למשא ומתן המדובר.

עמדת הרשות בהסדר היתה שהשניים ביצעו ברשלנות עסקה במניות שופרסל, בהיותם אנשי פנים בחברת שופרסל מכוח קשריהם עם החברה, כאשר היה עליהם לדעת כי בידיהם מידע פנים אודות משא ומתן מתקדם לעסקת רכישת השליטה בשופרסל על ידי קבוצת ברונפמן פישר ובמשותף עם המשיבים, מידי דנקנר.