רגע לפני שהחלום שלך נקבר סופית מתחת לשכבת אבק וערימת תירוצים שחוקים, ונכנע לשגרה ולחוסר הזמן, עופר מלי פותח לך דלת קטנה עם הזדמנות אמיתית לתת מכת חשמל (עם דיסטורשן…) לשגרה ולחיים שלך…

אחרי שנים שעופר מלי, מורה ותיק לגיטרה, שומע את כל התירוצים של אנשים שחולמים לנגן על גיטרה ו"לא מגיעים לזה", הוא פיתח קורס אינטרנטי מיוחד שסוחף אנשים עם ידע אפס להיות גיטריסטים שמנגנים במקצועיות כל שיר שמתחשק, ועל הדרך מגלים תובנות חדשות על החיים

עופר מלי עם הגיטרה באולפן – החלומות שהתמסמסו לך מבין האצבעות צילום: לירן שמש

לפעמים זה קורה בערב אחרי שהילדים נרדמים ויש זמן למחשבות לרוץ, לפעמים זה עולה במהלך עוד ישיבת צוות משעממת בעבודה באמצע הפיהוק, ולפעמים כשתקועים בפקקים ומחכים כבר שמישהו יזוז קדימה. אתה נזכר בחיית הבמה הזאת שפנטזת להיות. לעמוד ולהתחיל להפציץ עם גיטרה חשמלית בפול ווליום, ולהטריף קהל צופים שלם שעיניו נשואות אלייך. או שעולה לך תמונה של החבר’ה הקבועים, מגיעים למסיבת יומולדת, עם הנשים והילדים, כולם שרים, ואתה יושב עם הגיטרה במרכז, מנגן לכל אחד את השיר שהוא מבקש, כי אתה הוא “החבר עם הגיטרה”, זה שכולם מזכירים לו בסוף האירוע “אל תשכח לבוא איתה לסופ”ש שלנו בפלמחים”. עוד מחשבה נעימה היא שלך מעביר ערב רגוע על המרפסת, עם כוס יין על השולחן, לא צריך MP3 או יוטיוב, יושב עם הגיטרה ומנגן לעצמך לתוך הלילה את השירים הכי יפים.

תכלס לא משנה מתי והיכן זה קורה, בסופו של דבר אתה רואה איך כל החלומות והדמיונות התמסמסו לך מבין האצבעות, אלה שיכלו לפרוט במיומנות על המיתרים את כל הצלילים והאקורדים שמתנגנים בפסקול חייך. החיים, בסך הכול, לקחו אותך למקום יציב וטוב, אבל יש בהם גם שחיקה ודאגות, ושגרה אפורה, שאתה מת לצבוע אותה קצת עם צבעי מטאל…(או קלאסיים…)

את הכמיהה והכאב המדויקים האלה בא לרפא הגיטריסט עופר מלי, שאחרי שנים, עם מאות תלמידים מיומנים בגיטרה שיצאו מבין ידיו, יודע איך כל אקורד נוסף מקרב את הבנאדם לעצמו, לאני שלו. בדיוק מתוך הבנת הצורך הזה, השיק מלי את גיטרה בקליק – תוכנית להכשרת מקצועני גיטרה המוגשת בקורס אינטרנטי ממוקד ועשיר במידע. “התכנית מיועדת בדיוק לכל אלה שלא מוצאים זמן ללמוד עם מורה, מנסים ללמוד גיטרה מהיוטיוב אבל לא ממש הגיעו לתוצאות מזהירות, שהגיטרה בבית הפכה אצלם לעציץ מעלה אבק, והחלום הגדול שלהם הפך לפספוס”, הוא מסביר. “בניתי תכנית לימוד מדויקת שמאפשרת לך להגשים את החלום בזמן שלך, בקצב שלך, בדרך שלך”.

ואם לחדד – לא משנה אם אתה בקושי יודע כמה מיתרים יש לגיטרה, אם אתה כבר מכיר כמה אקורדים, או אפילו מנוסה בלנגן מספר שירים, מטרת התוכנית להכשרת מקצועני הגיטרה לעזור לך להצליח, כאילו הגיטרה הייתה שם לצידך כל חייך.

 

לקריאה נוספת: 

 

לדבר ב”גיטריסטית שוטפת” עם סינגולדה

צילום: לירן שמש

עופר מלי הוא דמות מוכרת בברנז’ת הגיטריסטים וחובבי הגיטרה בישראל. הוא מורה ותיק בתחום, שמנהל ערוץ יוטיוב עם קהל צופים אדוק, ובו מאות סרטוני הדגמה בהם מתנגנים כל השירים הכי חמים של התקופה, או דווקא הקלאסיים של פעם, ולצידם סרטוני הדרכה עם כלים ו”טריקים” שונים לשיפור הנגינה על גיטרה. ביומיום הוא עסוק עד מעל הראש עם תלמידים, צעירים בני 12 ומעלה, וגם בני 40 ו-50 פלוס שנזכרים שהם רוצים “לעשות את זה” לפני שיהיה מאוחר מדי.

המפגש היומיומי עם השטח העלה אצלו למודעות את הבעיות והמגבלות של מי שכן רוצים לממש את חלומם אבל משהו תוקע אותם. במקביל הוא ער לתחושות מלאות העוצמה של האנשים כשזה מצליח. כך גמלה בו ההחלטה להעניק הזדמנות אמיתית למי שלא מוצא דרך לפרגן לעצמו, ולפתח מוצר שתפור לתת פתרון לנפש הצמאה, כזה שבמרחק קליק במחשב או בנייד יאפשר לחלום לקרות.

גיטרה בקליק, התוכנית להכשרת מקצועני גיטרה שפיתח מלי, הוא קורס וידאו אינטרנטי ושלם, מובנה בצורה הדרגתית, שמטרתו להכשיר גם אנשים שהתחילו עם ידע אפס להצליח לדבר עם סינגולדה (וגם אריק קלפטון) על פריטות, קורדס ועוד מושגים ב”גיטריסטית שוטפת”.

הקורס הוא מסלול לימודים מרוכז, וניתן ללמוד אותו בכל עת. הוא בנוי מקטעי וידאו קצרים וקולעים, שמטרתם לפשט את תורת הגיטרה כדי שתהיה מקצוען אמיתי, להתאים את זמן הלימוד לקצב החיים המטורף שלנו כדי שתוכל באמת להתמיד ולהרגיש התקדמות מוידאו לוידאו, ובעיקר למקד את המידע החשוב כולו כך שבאמת יחדור ללב… ולאצבעות. השיעורים והתרגילים, מועברים ביסודיות שמעניקה תחושה של שיעור פרטי ואינטימי.

מלבד הקורס עצמו, שנמצא באתר סגור לתלמידים, עם חומרי לימוד שעומדים לרשותם בכל עת ולתמיד, התלמידים מקבלים חוברת קורס שבה מרוכז החומר כולו, וגם דפי עזר ותרגול.

״הכל כמובן נמצא באתר, זה למי שנוח לעבוד גם עם חוברת ולא רק עם סרטונים״ מסביר מלי.  התלמידים גם מקבלים כרטיס כניסה לקבוצת פייסבוק לייעוץ ותמיכה הדוקים, שבה ניתן להעלות שאלות, פוסטים וסרטונים באמצעותם ניתן להתייעץ על קשיים שנתקלים בהם, או “להשוויץ” בחדש של אביב גפן שהצלחת לנגן. ניתן גם להתכתב בפרטי בכל עת עם המורה עופר מלי, ולקבל מענה.

תוכנית הלימוד, הבנויה בצורה שיטתית ומובנית, מחולקת לשלבים שמטרתם לקדם את התלמיד בצעדים בוטחים להיכל התהילה של הגיטריסטים הגדולים. החל משיעורי היכרות בסיסית עם גיטרה, אקורדים ותווים, ועוד לסולמות, פריטות מורכבות, טכניקות נגינה מתקדמות, נגינה לא סטנדרטית מחוץ לקופסה ושלל כלים להתמקצעות בנגינה.

מלי מסביר: “מדובר במעטפת שמעניקה את כל הכלים והתמיכה לשים את תחושת ההחמצה מאחוריכם, ולהצליח להגשים סוף סוף את החלום ששמתם הרבה שנים בצד וויתרתם עליו, וליהנות מהכשרה יסודית. אני לא מדבר על לדעת לנגן אקורד וחצי על גיטרה, אלא להיות מקצוענים באמת. לחיות ביומיום מושגים כמו פינגרסטייל, נגינת סלייד, סלאש קורדס, ועוד… אחחח, זה מטריף”.

בתור “אבא” של התוכנית חשוב לי שתצליח

התכנית גיטרה בקליק היא תוצר של הרבה שנות ניסיון, עם הבנה מדויקת של צרכי התלמידים, ולכן בנויה באופן שישתלב עם החיים של מי שמשתוקקים לפרוץ את החומות של עצמם ולפצוח בסולואים סוחפים.

“ריכזתי את כל הבעיות, המגבלות וגם התירוצים – כי בהחלט לא חסרים תירוצים – שמפרידים בין האנשים לחלום שלהם, ושמתי לעצמי מטרה לפתח את הדבר הזה שנותן מענה מושלם כי הוא ‘מחסל’ כל מגבלה או תירוץ שבו אתה מסביר למה אתה בעצם לא עף על החלום שלך”, מסביר מלי.

על אילו “תירוצים” אתה מדבר?

“להתחיל? קח אוויר ותרשום – יש את ה-בעיה של העידן שלנו, בעיית זמן וקושי בתיאום עם מורה בזמנים נוחים תוך כדי ניהול משפחה, קריירה או שניהם יחד. אז עכשיו תאר לך שאני נמצא אצלך בסלון כשהילדים הלכו לישון, או בשקט של שישי בצהריים, יושב ומלמד אותך. ואתה לא צריך ללכת לשום מקום; בעיה נוספת היא של כאלה שמכירים אקורדים ורוצים להתקדם, אבל נתקלים בקושי בלמצוא חומרים מתאימים ברשת, כי אין רצף והקשר בין השיעורים ויש חוסר סדר והגיון בלימוד דרך יוטיוב או כל אתר אחר. אין את הדבק שתופר את הכול ונותן את המימד שיעזור לך להיות לא רק טוב, אלא מעולה. יצרתי מוצר שלם  שבנוי בהדרגה ושהמטרה שלו היא לקחת אותך ישירות למקום שאתה צריך להיות בו, בלי להתפזר ולהשתגע בחיפוש. והבונוס שפה הכול בעברית ולא באנגלית. כי בוא, ללמוד תחום חדש שלא בשפת האם שלך, זה לא בדיוק אידיאלי”.

זה נכון. עוד דברים שנמצאים בתוכנית בגלל הצורך שגילית ב”שטח”?

“קורה שבשיעורים הרגילים עם מורה לא תמיד זוכרים הכול, וזקוקים לרענון ותזכורת בשיעור שאחרי. אז גיטרה בקליק אידיאלית לאלה שאוהבים להבין לעומק ו’לחפור’, כי מדובר בשיעורים מצולמים שעומדים לרשותך בכל עת, אז אפשר ללחוץ תמיד סטופ. להריץ אחורה, קדימה. אז השעה אצל מורה פרטי שעולה המון כסף ואוזלת לך מהר, לא רלוונטית כשיש כאן שיעור מצולם שניתן לראות בכל זמן; ועוד בעניין הכלכלי – להרבה אנשים הכיס לא מאפשר ללמוד עשרות שיעורים פרטיים – וזה הרי מה שצריך כדי לדעת לנגן כמו שצריך ולא להיות ברמה של בוגר סדנה במתנ”ס. התכנית שלנו מכשירה אנשים להיות מקצועני גיטרה, ונשארת איתך לתמיד, למקרה שתרצה להיזכר, לרענן; בראיה כלכלית – זה פרייסלס…

עוד משהו נפוץ – בקרב התלמידים שלי יש רבים שיודעים לנגן, אבל נתקעו ברמה מסוימת ולא מצליחים להתרומם מזה סתם כי לא הסתדר להם, או כי עוד לא סיגלו לעצמם הרגלי נגינה טובים, וחסרה להם ההכוונה. איתי אתה לומד לא רק לנגן את השיר של מטאליקה שכולם מנגנים, אלא להגיע לרמה גבוהה”.

ולמי שמפריע לו שזה לא אישי אחד על אחד?

“כשאתה לומד זה רגע פרטי שלך. זה כל כך אינטימי שהתחושה היא כאילו אני לידך ומכוון לך את היד עם המפרט. זה מתרחש במקום שהכי נוח לך, במרחב שלך, והיתרון שאם לא זכרת משהו, אתה חוזר לשיעור שוב ושוב ויכול לחוות אותו מחדש. בתור ‘אבא’ של התכנית, ההצלחה של כל תלמיד חשובה לי, וזה עובר אלייך ההרגשה שאני שם איתך, מסתכל לך בלבן של העיניים ורוצה איתך בהצלחה”.

עופר מלי: ההצלחה של כל תלמיד חשובה לי, אתה ממש מרגיש שאני נמצא שם איתך

זה לא רק ללמוד “לנגן בגיטרה”, זה הרבה מעבר

את עופר מלי, 41, נשוי ואב לשלושה, אפשר לכנות בתואר “דוקטור גיטרה”. את הרומן עם הגיטרה החל עוד בילדותו (“בימים שהיו קסטות שמריצים הלוך וחזור”), וניגן עם הרכבים על במות. הוא בוגר לימודי הוראת מוסיקה במסלול משותף של בית ספר רימון ומכללת לוינסקי, ומשמש כמורה בשיעורים קבוצתיים ופרטיים כבר 16 שנה, עם מאות תלמידים מאושרים.

מה זה בשבילך גיטרה?

“גיטרה בשבילי היא מקום מפלט. היא מלווה אותי מאז שאני ילד. והיא תמיד הולכת איתי. זה עוד איבר בגוף, עוד יד. התמזל מזלי שאני עוסק בדבר שאני הכי אוהב – גיטרה והמוסיקה. אני יודע שזה חלום של הרבה אנשים, ואני מיישם אותו. בגלל זה אני עוד יותר מבין את הקהל שצמא ללמוד, ועליו חשבתי כשפיתחתי את הקורס הזה“.

תסביר.

“זה מכניס הרבה שמחה לחיים, לאנשים ולסביבתם. אני מאמין שזו מתנה. אני נפעם לראות איך אנשים שרוצים משהו, משקיעים את הנשמה באהבה. מדהים בעיניי.איך תלמידים מתחילים, במיוחד אלו שחצו את גיל 30 ו-40, תמיד מגיעים אליי עם חששות – ‘מה לי ולקואורדינציה?’. אני אומר ‘בוא ננסה’, ואחרי שני שיעורים הם כבר מנגנים שיר בשליטה מוחלטת עם הניצוץ בעיניים שאין לו מחיר. בשבילם זה בדיוק המקום שהעולם הישן פוגש את העולם החדש, מקפיץ למעלה, ואפילו מוביל להתפתחות אישית”.

אתה לא קצת נסחף? כולה גיטרה.

“לכאורה ללמוד לנגן על גיטרה זה משהו טכני, אבל זה הרבה מעבר למיתרים ואקורדים. זה הרגש שצף, זה ההורמונים שמשתחררים כשאתה עולה על הגל, זה הדיוק לעשות מה שאתה רוצה. ויש כאן הרבה רבדים עמוקים. כי לנגן בגיטרה זה להשקיע בעצמך, להקדיש זמן לעצמך, לעשות מה שאתה אוהב באמת. זה לקחת פסק זמן ממירוץ החיים, לעצור לרגע כדי לעשות משהו שבא לך. זה להתחבר לצד היצירתי שלך, לאתה האמנותי, ולתת לידיים לבטא את מה שהלב מרגיש. זה לפתח את החשיבה והדמיון ולתת למוח לחשוב בצלילים. זה לפתח את הביטחון העצמי שלך בגלל שפרגנת לעצמך, ואתה שולט בדבר האדיר הזה שתמיד שאפת אליו. זה לפתח את הכריזמה שלך ולסחוף אחריך אנשים ששרים לצלילים שאתה מנגן, ומשתחררים בעצמם בגלל המוסיקה”.

לקריאה נוספת:  

“זה כל כך נוח, שהפעם לא הצלחתי להיכשל”

המייל של מלי מלא במכתבי תודה מתלמידים, וכיאה לתרבות המשוכללת של היום, חלקם שולחים לו גם סרטוני תודה. למשל ליטל, בת 39, שמנגנת את השיר של טונה, ומספרת: “תמיד חלמתי לנגן על הגיטרה, אבל טוב כזה. ניסיתי ללמוד אצל מורה לגיטרה, ניסיתי יוטיוב, ולא התמדתי. עם הקורס של עופר באמת הצלחתי, כי הוא איפשר לי להתקדם בקצב שלי. אני יכולה לפתוח את המחשב מתי שבא לי, לנגן כשמתחשק, להתקדם עם השיעור. לעצור. להחזיר אחורה. זה כל כך נוח שהפעם לא הצלחתי להיכשל”, היא מחייכת.

צפריר, תלמיד נוסף, יושב עם הגיטרה בחדר השינה ומספר בסרטון איך ניסה ללמוד בעבר כמה פעמים, קצת אצל מורה פרטי, קצת דרך יוטיוב, אבל לא הצליח להתחייב ולהתמיד. בכל זאת הוא הצטרף לקורס. “הייתי ספקן, אבל הצלחתי”, הוא מסכם.

מלי, שרגיל לשמוע סיפורי תודה כאלה, מעלה חיוך מלא סיפוק. “אתה לא נהיה גיטריסט בשתי דקות. דרושים משמעת, עקביות והתמדה, אבל זה בדיוק מה שמגדיל את ההישג והסיפוק”.

ובכל זאת, מה תגיד לאנשים שהזמן שלהם דחוק?

“מה קשור? זה החלום שלכם – תמצאו זמן. קצת תשקיעו בעצמכם. תקדישו את הרבע שעה ביום, בלילה אחרי העבודה, לתרגול. בלימוד הזה יש יותר מההנאה רגעית. כשאתה מקצוען גיטרה ויכול לנגן כמעט כל שיר – מעומר אדם, עידן רייכל, תיסלם, ג’ין בורדו ועד פינק פלויד, לד זפלין, מטאליקה, גאנז אנד רוזס, הביטלס ועוד – זו כניסה למועדון הרשמי של המוסיקאים”.

>>לרישום לקבלת מידע על התכנית החדשה –גיטרה בקליק

האפשרות להירשם לתכנית המושקעת של גיטרה בקליק קרובה מתמיד. זה אומר שאם פתאום הגיטרה שיושבת בפינה קורצת לך, וקול פנימי בתוכך רוצה לפרוץ החוצה, יש לך את האפשרות בכל זמן. בין אם השעה 12 בצהריים, או רבע לשתיים בלילה, כשהחשק הפעם עז מתמיד – אפשר להיכנס, להירשם, ותוך כמה דקות אתה והגיטרה יוצאים לדרך חדשה.(גם אם עדיין אין לך גיטרה…)

>>מדריך מיוחד איך להחזיר לחיים את הגיטרה שלך כאן בפנים

>> חשוב! כך תבחר את הגיטרה המתאימה לך.