“רוב בני הגיל השלישי יגלו ברגע האמת כי אינם זכאים לסיוע מהמדינה”

כך אומר ח"כ איציק שמולי בכנס של המכללה האקדמית לישראל ■ במסגרת הכנס ערכה המכללה סקר ממנו עלה כי אחוז ניכר מהזקנים סבור שהוא מודע לזכויותיו, בעוד הצעירים סבורים כי מרביתם אינם מודעים לזכויותיהם

ח"כ שמולי עם ראשי המכללה (צילום: אמיר יעקבי)

המכללה האקדמית לישראל ברמת גן קיימה כנס ראשון מסוגו, אשר דן בהיבטים החיוביים של הזקנה בעתיד, תחת הכותרת – The Future of Aging שיזמב ביוזמתה ובהובלתה של ד”ר אירית אוחנה, ראשת התכניות לתואר ראשון בסיעוד במכללה האקדמית לישראל.

ד”ר אוחנה הסבירה כי “בשנים האחרונות אנו נמצאים בעיצומה של מהפיכה דמוגרפית. תוחלת החיים ממשיכה לעלות, ואחוז המבוגרים באוכלוסייה גדל משמעותית מעשור לעשור. במקביל מאפייני אוכלוסיית המבוגרים משתנה גם היא, הזקנים של היום הם לא הזקנים של העבר.  מה שמציב בפנינו אתגר מדיני וחברתי מהחשובים שיש. הדוח האחרון של מבקר המדינה מראה כי התמודדות הממשלה עם אתגרי הזדקנות האוכלוסייה אינה מספקת. קצב גידול האוכלוסייה מהיר מקצב העשייה”.

“האתגר של קובעי המדיניות הוא להפנים את השינוי  במציאות של רוב הקשישים בישראל, כאשר האתגר החברתי הוא: לשנות תודעה  בקרב החברה כולה והדור הצעיר בפרט”, אומרת ד”ר אוחנה.

יו”ר שדולת הגמלאים וחבר ועדת העבודה והרווחה, ח”כ איציק שמולי, אשר נאם בכנס סקר את מצבם הכלכלי-חברתי של הקשישים בישראל בראיית הווה והסתכלות לעתיד ואמר, “רוב הישראלים יגלו ברגע האמת כי אינם זכאים לסיוע מהמדינה. יש להכין ביטוח סיעודי ממלכתי, שאמנם יעלה את מס הבריאות אבל בנשימה אחת יגדיל בצורה משמעותית את הכיסויים שמגיעים לנו בסיוע”.

עוד הוסיף על הסקר שערכה המכללה כי “הנתונים הללו צריכים להעיר את הממשלה מהתרדמת שנפלה עליה בכל הקשור לתמיכה ולסיוע לקשישים לצורך התמודדות עם אתגרי הזקנה. שעורי העוני בישראל בשיא- אחד מכל חמישה, רבים מהם מתקשים לעמוד בהוצאות הבריאות, הסיעוד ואפילו המזון, הם מועדים יותר לפגיעה בתאונות דרכים, לתקיפה אלימה ברחוב ולהונאות צרכניות, ואולי החמור מכל- מול כל אלה מרגישים בודדים. דווקא עלינו, בני הדור הצעיר, מוטלת החובה להיאבק עבור דור המייסדים הזה שהקים לנו מדינה מאפס ועכשיו בתמורה אותה המדינה גוזרת עליו חיים של מצוקה, עוני ודלות”.

הקשישים בעד הטכנולוגיה

בסקר שערך המכון לגיאוקרטוגרפיה לרגל הכנס בקרב כ-1,000 משיבים המייצגים את האוכלוסייה הבוגרת היהודית בישראל, עולות מספר תובנות.

מה הזקנים חושבים? מן הסקר עולה כי בקרב הנשאלים הזקנים (נשים מגיל 62 וגברים מגיל 65 ומעלה), לטכנולוגיה יש השפעה חיובית רבה אך לא אצל כולם; בעוד ש 22% הודו כי אינם משתמשים כלל במחשב או טכנולוגיות מסייעות, לכ-67% יש מחשב. 50% מתוכם משתמשים באפליקציות כמו ווייז, וכ-24% משתמשים בטכנולוגיות מסייעות לצרכי קריאה, תזכורת נטילת תרופות וכדומה.

עוד נמצא כי 61% מהנשאלים בקבוצת הגיל מעידים כי הם מודעים לכל זכויותיהם כזקנים בישראל. 30% אמרו כי הם מודעים באופן חלקי בלבד לזכויותיהם וזכאותם, ו- 8.5% אינם מודעים לזכויותיהם וזכאותם כלל.

מה הצעירים חושבים? בקרב הנשאלים הצעירים (נשים מתחת גיל 62 וגברים מתחת גיל 65) נמצא כי כ- 19% סבורים שהזקנים אינם מודעים לזכויותיהם בשונה ממה שדיווחו הזקנים עצמם, וכ-21% מכירים זקנים שנפלו קורבן להונאה, בנושא זה הצעירים והזקנים חושבים באופן כמעט זהה.