ריבלין פתח כנס עסקים ישראלי-ויאטנמי

ריבלין השתתף בטקס החתימה על הסכם מחקר ופיתוח תעשייתי משותף בין הרשות לחדשנות והקרן הלאומית לחדשנות טכנולוגית של ויאטנם

נשיא המדינה ראובן ריבלין פותח את הכנס העסקי בויאטנם צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין, המריא היום (חמישי), במסגרת ביקורו בויאטנם מהאנוי אל העיר הו צ’י מין סיטי (סייגון), לביקור מיוחד. זהו ביקור ראשון של נשיא מדינת ישראל בעיר.  

הנשיא ורעייתו נחמה פתחו את הביקור בעיר ברפת ההדגמה שהוקמה בשנת 2013 ע”י מש”ב (משרד החוץ הישראלי, האגף לשיתוף פעולה בינלאומי) יחד עם פרובינציית הו צ’י מין.

ברפת כ-200 פרות, והיא נבנתה במודל ישראלי ובאמצעות טכנולוגיה ואמצעים של החברות הישראליות המובילות בתחום.

מומחים ישראלים סייעו להכשיר את צוות העובדים ברפת וממשיכים ללוות אותה מקצועית. בנוסף, מהווה הרפת מרכז מצוינות לסביבה וככזו, הצוות בה יוצא לרפתות באזור על מנת לסייע לחקלאים להטמיע את שיטות העבודה מישראל.

תנובת הרפת הגבירה משמעותית את איכות ותפוקת החלב בפרובינציה ופתחה דלתות לחברות ישראליות העוסקות במשק החלב לפרוץ לשוק הוייטנאמי.

בהמשך פתח הנשיא את פורום העסקים הישראלי-וייטנאמי, שם כיבד הנשיא בנוכחותו את טקס החתימה על הסכם מחקר ופיתוח תעשייתי משותף בין הרשות לחדשנות והקרן הלאומית לחדשנות טכנולוגית של וייטנאם. 

בפתח הכנס אמר הנשיא, “כשמדינת ישראל היתה צעירה מאוד, אנו הישראלים, כינינו עצמנו “צברים”. הצבר הוא פרי שגדל רק במדבר. כמו הצבר, גם אנו הצלחנו לפרוח על אף שאין לנו די מים. הפכנו למומחים במיצוי כל טיפה וטיפה: אנו מטהרים ומתפילים מים. יש לנו חזון משותף, ועלינו להוסיף ולהצמיח את החזון הזה יחד. רק יחד, נוכל להתמודד עם האתגרים הגלובליים. אם נשתף פעולה בחקלאות, אם נשתמש בטכנולוגיה ישראלית כדי לשפר את התוצרת הוייטנאמית, נוכל להבטיח ביטחון תזונתי למיליוני אנשים ברחבי העולם”.

תחנתו האחרונה של הנשיא בהו צ’י מין סיטי (סייגון) הייתה במעבדותTOM , בפרוייקט ‘תיקון עולם’.

המעבדה הוקמה ב-2013 על ידי ארגון ׳זמיר׳ בהובלת ג’וש גוטסמן, ספי אטיאס וקבוצה גדולה של מתנדבים מישראל ומהעולם כולו. במעבדה יוצרים פתרונות לילדים בעלי צרכים מיוחדים ובאמצעות עבודה ייחודית אתם ועם הוריהם מייצרים פתרונות פיסיים שונים.

כך למשל רתם צוות המעבדה את האנרגיה של מהפכת תלת המימד באמצעות מדפסות, על מנת לסייע לצרכיו של ילד שידו מוגבלת בתנועה ויצרו עבורו “יד חלופית”.

בנוסף יצרו במעבדה כסא גלגלים מקצועי לילדה עם שיתוק מוחין אשר במשך שנים החזיקה אותה אמה על ידיה כל שעות היממה. הכיסא אפשר לילדה יציבה נוחה ומסייעת ועבור משפחתה היה הכיסא לאביזר משנה חיים של ממש.

במעבדה פגש הנשיא את המתנדבים מוייטנאם ומארצות הברית, ואת היזמים הישראלים. הוא הודה להם על עשייתם המבורכת והדגיש כי “תיקון עולם הוא אחד הערכים החשובים ביותר עבורנו כיהודים אבל הוא גם כלי בסיסי וחשוב להפיכת העולם למקום טוב יותר”.