רכבת העמק אל מול הרכב הפרטי – מי מנצח?

בדיקה מגלה שהרכבת תקצר את זמן הנסיעה ב-23% בממוצע לעומת רכב פרטי ■ הפתיחה הצפויה של רכבת העמק כבר הביאה לעלית מחירי הבתים באיזור

רכבת העמק. קו חדש על המסלול הישן. (צילום: חברת נתיבי ישראל)

רכבת העמק תיצור עם פתיחתה מהפכה בחיי תושבי הצפון ובביקוש לבתים למגורים. בדיקה השוואתית מגלה שעם פתיחתה תהיה לה עדיפות גדולה על פני רכב פרטי בזמני הנסיעות לחיפה ותל אביב בשעות העומס.

 מבדיקה שערך “אתר הבית”, המרכז מידע להצטרפות משפחות למרחב הכפרי, עולה ש-45 יישובים שמרחקם מהתחנה הקרובה הוא עד 15 דקות נסיעה בשעות העומס יהנו באופן ישיר ומהיר מתחילת עבודת הרכבת. באופן ממוצע תקצר הרכבת את זמן הנסיעה של תושבי הצפון לחיפה ותל אביב בשיעור של כ-23% בשעות העומס.

לדברי משה אלזרה, מנהל האתר, השקתה הקרובה של רכבת העמק היא בשורה של ממש עבור עשרות אלפי תושבים המתגוררים על נתיב המסילה החדשה.

“אזרחים רבים אשר עומדים להתקרב משמעותית לאזורי התעסוקה המרכזיים בישראל מחיפה בצפון ועד תל אביב בגוש דן ואפשר לראות בה מהלך בחזון של ביטול הפריפריה. הפתיחה הצפויה של הרכבת כבר הביאה לעליה במחירי הנדל”ן באזור והמגמה להערכתנו תתחזק. הנגישות התחבורתית היא מפתח לא רק לתעסוקה אלא גם לקשרים אישיים, כמו מרחק מבני משפחה וחברים ולכן רכבת העמק טומנת בחובה אמירה חברתית”, אומר אלזרה.