שוב: הריבית במשק נותרה ללא שינוי

בבנק ישראל מעריכים כי אין צפי להעלאת הריבית משיעורה הנוכחי העומד על 0.1% בשנה הקרובה

נגידת בנק ישראל, הדוקטור קרנית פלוג צילום: קובי גדעון, לע"מ

הוועדה המוניטרית החליטה היום (שני) להותיר את הריבית לחודש אוגוסט 2016 ללא שינוי ברמה של 0.1%.

בבנק מציינים כי מדד המחירים לצרכן עלה ביוני ב-0.3%, בדומה לשיעור שצפו בממוצע. בתוכו –  סעיף הפירות והירקות ירד ב-3.5% וסעיף ההלבשה וההנעלה עלה ב-8.3%, שניהם על רקע עונתי.

ב-12 החודשים האחרונים ירד המדד ב-0.8%, בדומה לשיעור הירידה ב-12 החודשים שהסתיימו במאי. בניכוי ההשפעה הישירה של מחירי האנרגיה, ובניכוי הפחתות המחירים האדמיניסטרטיביות, עלה המדד ב-12 החודשים האחרונים ב-0.6%.

מחירי המוצרים הסחירים במדד ירדו ב-12 החודשים האחרונים ב-2.8%, לעומת 3.2% ו-3.6% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי ובאפריל, בהתאמה. שינוי המגמה נובע מתחילת מיצוי התרומה השלילית הישירה של מחירי האנרגיה. מחירי המוצרים הבלתי סחירים עלו ב-0.3%.

בנוסף מציינים בבנק כי בציפיות לאינפלציה לטווחים השונים לא חל בסיכומו של החודש שינוי משמעותי: הציפיות לשנה הנגזרות משוק ההון עלו ל-0.5% (לעומת 0.4% בחודש שעבר), הציפיות הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים נותרו ברמה של 0.3%, והצפי הוא לעלייה של 0.8% ב-12 המדדים הקרובים (בדומה לחודש שעבר).

על פי הערכות מומחי הבנק – אין צפי להעלאת הריבית משיעורה הנוכחי והנמוך – בשנה הקרובה.

מה שהיה – הוא שיהיה

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות הגיב להחלטה ואמר כי “בהתאם לציפיות, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי ברמה של 0.1%. סביר מאוד כי משפט זה, שפתח את תגובותינו להודעות הריבית מאז מרץ 2015, ימשיך לפתוח אותן חודשים רבים קדימה”.

לדבריו, אחת הבעיות עימן מתמודד הבנק היא חוזקו של השקל. “החלטת הריבית הפעם באה לאחר תיסוף של השקל כנגד הדולר וסל המטבעות, לעומת פיחות קל לפני ההודעה הקודמת. בנק ישראל מבין שהדבר מגביל מאוד את הייצוא, כמו בכל העולם, אך מבין גם שלא הפחתות ריבית תהיינה הפתרון לבעיה, אלא, אם בכלל, התערבות ישירה בשוק המט”ח”.

“בשורה התחתונה”, מסכם מנחם, “הסיכונים להשגת יעד האינפלציה והצמיחה נותרו גבוהים. גם זה לא צפוי להשתנות בחודשים הבאים”.