שוחד ושחיתות – תחומי הפעילות העבריינית הכלכלית הבולטים בישראל

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מפרסמת דו"ח שנתי לשנת 2015, הסוקר את פעילותה ■ המסמך סוקר גם התפתחויות בתחום מימון הטרור

המלחמה בהלבנת ההון גוברת. צילום אילוסטרציה: משה מילנר / לע"מ

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מפרסמת דו”ח שנתי לשנת 2015, הסוקר את פעילותה, מספק רקע כללי אודות משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור בארץ ובעולם ומלווה בנתונים סטטיסטיים מקיפים.

המסמך מתייחס להתפתחויות המשמעותיות בשנה החולפת בתחום איסור הלבנת ההון ומימון הטרור, בראשן קידום ההליך לצירוף ישראל כמדינה משקיפה בארגון ה-FATF, כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק בתחום.

בנוסף סוקר הדו”ח את הפעולות לקידום הצעת החוק הקובעת כי עבירות מס חמורות תהיינה עבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון.

הכי פופולרי – הלבנת הון במזומן

הדו”ח מציג תמונת מצב של הפשיעה הכלכלית בישראל לשנת 2015 כפי שזו משתקפת בעבודת הרשות ומציג נתונים סטטיסטים רבים ומגוונים.

מהמסך עולה כי  תחומי הפעילות העבריינית המובילים הנקשרים לביצוע עבירות הלבנת הון או מימון טרור ב-2015 הינם שוחד ושחיתות (21%), ארגוני פשיעה (18%), זיוף ומרמה (17%), מימון טרור (10%), הימורים (7%) חשבוניות פיקטיביות (6%) וסחר בסמים.

 דפוסי הפעולה הבולטים להלבנת הון בשנת 2015 היו שימוש במזומן (16%), העברות בינ”ל (12%), פעילות באמצעות בנותני שירות מטבע (10%), חברות ואנשי קש (9%) ונדל”ן (6.

בהקשר זה יצוין כי  תחום הנדל”ן בלט בשנת 2015 כדפוס הנמצא בעלייה, אשר הרשות רואה בו סיכון מוגבר להלבנת הון. על כן, הקדישה הרשות בשנה החולפת משאבים ותשומת לב מיוחדת במיפוי סיכונים מרכזיים בתחום ואיתור נכסי נדל”ן ששימשו לצורכי הלבנת הון.

פועלים נגד מימון טרור

דו”ח הרשות סוקר גם התפתחויות הנמצאות במוקד ההתעניינות העולמית – מימון טרור, ובפרט אפיקי מימון נפוצים בפעילות ארגוני טרור דוגמת דעא”ש, אשר כוללים גיוס כספים באמצעות הרשתות החברתיות, במסווה של אגודות צדקה לגיטימיות או לפעילויות הומניטאריות.

שרת המשפטים,  איילת שקד ציינה כי “מיום כניסתי לתפקיד הצבתי כיעד עליון את הלחימה בטרור בכל הכלים העומדים לרשותי”.

“בשנים האחרונות הפכה ההתמקדות במממני הטרור, תוך שימוש בשיטות שפותחו למאבק בארגוני הפשיעה ובהלבנת ההון, לכלי מרכזי במאבק בטרור. מדינות שונות בעולם מכירות בכך שכחלק מהמאבק יש להרחיב את המעגל ולאתר גם את מקורות המימון והתשתית התומכת. בימים אלו בהם הטרור מכה ברחבי העולם, ישראל זוכה להישגים משמעותיים והערכה במסגרת המאבק, ומהווה מקור מידע וסיוע אמין ומוביל למדינות העולם”, אמרה שקד.

מנכ”לית המשרד, אמי פלמור הוסיפה כי “הרשות לאיסור הלבנת הון היא גורם מרכזי במסגרת המאבק בפשיעה החמורה, בהלבנת ההון ובמימון הטרור”.

“בעידן של אכיפה משולבת ושימוש בכלים כלכליים, פעילותה של הרשות, כפי שעולה מעיון בדו”ח, מחזקת ומעשירה את פעילות גורמי האכיפה. הנתונים המוצגים בדו”ח מלמדים על היקף פעילות מרשים ומעידים כי הרשות מתמודדת בהצלחה מול אתגרים רבים וממצבת את מדינת ישראל כמדינה מובילה בתחום”, דברי פלמור.