שוק המניות האמריקאי בולט לטובה

כלכלני הראל פיננסים עם תחזית שבועית לשוק ההון: בניגוד למגמה, שוק המניות האמריקאי בולט לטובה, בעיקר בסקטור הטכנולוגיה הודות ל'אפל'

שוק ההון, לאן השבוע? צילום אילוסטרציה: פיקסביי

השבוע החולף התאפיין בירידות בכמעט כל שוקי המניות בעולם, למעט ארה”ב. בשוק האמריקBי, את המגמה החיובית הוביל הנאסד”ק עם עלייה של 2.5%, וזאת בעיקר בהשראת (ובהפתעת) אפל, שעלתה השבוע ב-10% על רקע הביקושים החזקים לאייפון7 מיד עם השקתו.

השוק האמריקני ממשיך להוות את מרכז הכובד בחלק החו”לי של תיק המניות שלנו ואנו גם דבקים באותם סקטורים. מגזר הטכנולוגיה שהיה הבולט ביותר בשבוע האחרון הוא אחד המועדפים עלינו, לצד מגזרים כמו פיננסים.

השוק החלש ביותר בשבוע האחרון היה אירופה עם ירידה של כמעט 4%, כאשר מי שהוביל את הירידות היו מניות הבנקים (מעל 5%) ובראשם דויטשה בנק (מינוס 8%), וזאת על רקע תביעה בסך 14 מיליארד דולר שהוא חשוף אליה מארה”ב ושההפרשות שלו בגינה עומדות על 6.5 מיליארד דולר בלבד.

הירידות במערכת הבנקאית האירופית היו החדות ביותר מאז הברקזיט ובשווקים שוב מתחילים לדבר על היכולת של הבנקים האירופים להתמודד עם זעזועים כאלה.

השווקים המתעוררים ירדו בשבוע האחרון קרוב ל-3% וגם המטבעות שלהם נחלשו. אחד הגורמים לירידות האלה זו ירידה של 6% במחירי הנפט.

השוק המקומי רשם בשבוע האחרון ירידה של מעל 1.5%, כאשר מניות הגז ירדו כמעט 5%, מניות הביטוח בשיעור דומה ומניות הנדל”ן בכמעט 4%.

ת”א 75 ירד בשיעור כפול מת”א 25 וזאת בניגוד למגמה הברורה של התקופה האחרונה, שבה הפגינו המניות הקטנות ביצועים חזקים הרבה יותר.

אחד הגורמים לכך היה עדכון מדדי המניות בשבוע החולף. עם זאת, במבט קדימה העדכון הבא שייערך בפברואר במסגרת שינוי שיטת המדדים החדשה צפוי דווקא לחזק את המניות הקטנות על חשבון הגדולות. בהשקעה במניות בישראל אנו ממשיכים להתמקד במניות השורה השנייה והשלישית.

הגורם המרכזי לירידה במניות הנדל”ן המקומיות בשבוע האחרון היה עליית התשואות – אך לנוכח הערכתנו כי זו לא מגמה ממושכת והריביות יישארו נמוכות, אין סיבה כי התיקון הזה יימשך ולפיכך במקומות שבהן נוצרו הזדמנויות ראוי להערכתנו לבחון לנצל אותן.

אג”ח קונצרני –פתיחת המרווחים הינה זמנית

הטלטלה בדויטשה בנק באה לידי ביטוי באג”חים של החברה בסוף השבוע, כאשר האג”ח המסוכן ביותר (קוקו) ירד בכ-5%, בעוד שהאג”ח הסולידי יותר (Subordinated) ירד בכ-2.5%.

הירידות האלה הובילו לחששות מחודשים בכל מערכת הבנקאות האירופאית ולפתיחת מרווחים באג”ח הקונצרני בכל העולם. העלייה במרווחי הקונצרני בלטה במיוחד באג”חים בדירוגים הנמוכים (High Yield), שם הם נפתחו בכמעט 0.2%.

עדיין המרווחים נמצאים ברמות נמוכות היסטורית, ככה שמוקדם מדי לומר שיש כאן שינוי מגמה.

גם בשוק המקומי רשם האפיק הקונצרני ירידות מחירים שנעו בין 0.55% בתל בונד 20 לכמעט 0.7% בתל בונד תשואות.

מי שבלט לטובה היה האג”ח הקונצרני בריבית משתנה שכמעט לא ירד הודות לתמחור יחסית סביר (לא משלמים הרבה על הביטוח) ובשל החשש מעליית תשואות (בלי קשר לריבית הקצרה); עם זאת, לאור מדד המחירים השלילי, סביר להניח שהאפיק הזה פחות יבלוט לטובה בשבוע הקרוב.

הפתעת המדד משפיעה לשלילה על הממשלתי הצמוד ולפיכך כנגזרת מכך הראשונים שהושפעו לרעה הם האג”חים הקונצרנים בדירוגים הגבוהים. מאחר שהריבית לא צפויה לעלות מתישהו בקרוב, לא מדובר במגמת ירידות ולכן התנודתיות של היום לא משנה את ההמלצות שלנו לגבי התפלגות הדירוגים בתיק האג”ח.

למרות הירידות באפיק הקונצרני, שוק ההנפקות ממשיך להיות חם וההנפקות נסגרות במרווחים נמוכים. ההנפקה הבולטת של השבוע החולף היתה של בי קיומיוניקיישנס (דירוג AA-, המכרז המוסדי היה בשבוע שעבר) שנסגר בריבית מעניינת של 3.6%.

תיק השקעות –  מנהלים גם את הסיכונים

נתוני המקרו של השבוע האחרון לא מצביעים על שינוי מגמה. בשבוע האחרון דיברנו על ההבנה בשווקים כי המדיניות המוניטארית קרובה למיצוי, אך ברור כי במקומות כמו אירופה ויפן לא יהיה בה שינוי בתקופה הנראית לעין; בארה”ב הריבית תעלה מוקדם יותר – אך גם כאן היא לא תעלה באופן דרמתי שישנה את כל הסתכלות על השווקים.

על הרקע הזה, איננו מעריכים כי אנו בפני עליית תשואות מתמשכת. לפיכך, ניהול תיק אג”ח תוך “ישיבה” על העקום כדי לקבל תשואה שוטפת זו אסטרטגיית השקעות מתאימה לתקופה. אם תחזית הפד שתפורסם השבוע תדבר על ריבית עתידית יותר נמוכה מכפי שהעריך בתחזית הקודמת יש אפילו סיכוי לירידה בתשואות הארוכות – מה שאולי יתמוך במח”מ קצת יותר ארוך. המח”מ הנוכחי בתיק שלנו הוא 3.5-4 שנים.

על רקע חוסנו של השקל, שהוא אחד המטבעות החזקים בעולם השנה, אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה מסוימת למט”ח בתיק ההשקעות (דרך מניות או אג”ח בחו”ל).