שוק המניות המקומי ממשיך להיות מעניין יותר

כלכלני הראל פיננסים מעריכים בסקירה השבועית: העלאת הריבית השלישית בארה"ב נדחית – והמשקיעים ממשיכים לנהור לשוק האג"ח האמריקאי

סקירה כלכלית צילום אילוסטרציה: פיקסביי

למרות עונת דו”חות חיובית, רוב שוקי המניות בעולם סגרו את השבוע החולף כמעט ללא שינוי או בירידות קלות. יורוסטוקס 50 בלט לטובה עם עלייה של כ-0.5% וכך גם הבורסות באיטליה וספרד שעלו בכ-1%.

במסגרת עונת הדו”חות, 287 חברות כבר פרסמו, כאשר גם הרבעון נרשם שיפור בתוצאות, אך בעוצמה נמוכה יותר מאשר ברבעון הראשון של 2017. אחד הסקטורים שבלטו השבוע בגזרה הזו היה הפארמה, כאשר כמעט כל חברה שפרסמה דיווחה על תוצאות טובות למעט בתחום הגנרי. בחולשתן בלטו חברות הצריכה המחזורית והבסיסית. בסך הכל, 77% מהחברות דיווחו על רווחים גבוהים מהצפוי והרווחיות גבוהה ב-5.1% מהצפי.

באירופה הצמיחה ברווחי החברות אמנם עומדת בציפיות,  אך שיעור החברות שהכו את התחזיות נמוך יותר מאשר בארה”ב. בשוק המניות המקומי, המהווה את מוקד החלק המנייתי בתיק, כל המדדים התנהגו באופן דומה בשבוע האחרון – מה שמחזק את קביעתנו כי אין עדיפות למדד כזה או אחר ויש לשמור על דינמיות בבחירת המניות בתיק. אנו ממשיכים לשמור על נזילות של 15%-20% בתיק המנייתי וזאת לאור התנודתיות במניות ובמטרה להיערך בנזילות מספקת להזדמנויות.

קונצרני –  ביקושים חזקים לאג”ח חו”ל תומכים באפיק

האפיק הקונצרני בעולם עלה בשבוע האחרון על רקע ביקושים חזקים באפיק. ביום חמישי האחרון התקיימה הנפקה גדולה של חברת הטלפוניה AT&Tשגייסה 22 מיליארד דולר לטווחי זמן שונים, כאשר ביקושים חזקים “בלעו” את ההנפקה כהרף עין. ההנפקה הזו בלטה במיוחד לנוכח הירידה בקצב ההנפקות של חברות בשבועות האחרונים, כך שהביקוש מתנקז לאג”חים הקיימים בשוק המשני.

המגמה הזו צפויה להימשך, במיוחד לנוכח דחיית הציפיות לעליית ריבית בארה”ב, כך שבעיתוי הנוכחי נראה כי ההשקעה באג”ח חו”ל עדיין אטרקטיבית. מאחר שאנו ממליצים על הגיוון לחו”ל כחלופה להשקעה בקונצרני המקומי, מומלץ לגדר את החשיפה המטבעית.

בניגוד למגמה העולמית, בשוק המקומי המרווחים דווקא נפתחו בשבוע האחרון – מה שתומך בהערכתנו כי הסיכון בשוק הקונצרני המקומי גדל בתקופה האחרונה, אחרי הביצועים החזקים בשנים החולפות. בהנחה שהמגמה החיובית באג”ח בחול תימשך, נראה כי פתיחת המרווחים בשוק המקומי תהיה זמנית. עם זאת, לפי שעה אנו ממשיכים להמליץ בשוק המקומי לטייב את תיק האג”ח לדירוגים גבוהים שיותר (A ומעלה) כאשר רכישת קונצרני בדירוגים גבוהים יותר (AA) היא חלופה מועדפת להערכתנו על פני רכישת אג”ח ממשלתי.

תיק השקעות –  נתוני המקרו תומכים בהגדלת סיכונים

בעולם ממשיכים נתוני המקרו החיוביים ללא אינפלציה – מה שתורם להמשך ירידת תשואות ומגמות חיוביות בשוקי האג”ח. עליית מחירי חומרי הגלם תורמים גם הם לתחושה חיובית.

כפי שנראה כרגע, כלכלות ארה”ב ואירופה יצמחו השנה בשיעור דומה – תופעה שלא ראינו כבר שנים וממשיכה להצדיק חשיפה למניות בשני השווקים.

כל אלה ממשיכים לספק תשתית נוחה להגדלת סיכונים בתיק ההשקעות. בשוק המקומי העובדה שגם הריבית לא צפויה לעלות בחודשים הקרובים תומכת עוד יותר בשוק האג”ח. השוק המקומי ממשיך לבלוט בהשוואה לשווקים בעולם לנוכח התלילות הגבוהה יחסית של העקום, שכן הצפי הוא שהריבית בישראל לא תשתנה לפחות עד הרבעון השלישי של 2018.