תשכחו מתואר… הטרנד החם: לימודי יזמות פרקטיים בזמן-אמיתי

לדור ה”מילניאלים״ אין זמן. ללמוד 4 שנים, למלצר כל הדרך, ואז להתחיל את החיים מאוחר במשרות זוטרות כדי לצבור בטחון? לא בדיוק החלום הישראלי. קורסים פרקטיים ממלאים את החלל ושולחים צעירים ומבוגרים כאחד ישר לפסגת טבלאות ההשכר בתוך שנה ופחות. יצאנו לבדוק את הטרנד.

״יש לי תלמיד בן 16 שעשה בשנה שעברה 88 אלף ש״ח….״ מספר אדם טל, מייסד קורס שיווק השותפים הגדול בישראל, עם כ-4,000 תלמידים.

ש: זה רווח או מחזור?

״מה זה משנה? הבחור בן 16 למען השם… כמה מעט שלא יישאר לו מזה (ונשאר לו הרבה, ביחס למה שמקובל בעולם העסקים), זה מדהים למישהו שהגיע לזה בתוך בערך חצי שנה״.

עם זה אי אפשר להתכווח. מאז הצלחת קורס הדגל של אדם, קורסים רבים נוספים, רובם ככולם מגיעים מקבוצה מצומצמת של יזמים שמתרכזת סביבו, חולקת חזון של ישראל דיגיטלית, ובונה קהילה עצומה של תלמידים שעוזרים אחד לשני להגיע לתוצאות האלה מהר יותר ויותר.

התלמידים לומדים ״כל מה שבאמת צריך, ורק מה שבאמת צריך״ בתכניות הללו, והודות לתמצות והדגש על פרקטיקה, מיישמים תוך כדי הלימודים, ובכך מנפקים ליוצרי הקורסים סיפורי הצלחה במהירות מסחררת שלמכללות יהיה קשה להתחרות בה.

״כמו סטראטאפ, רק בלי הסיכון״

בין הבולטים בחבורה, ״בסט סלר מאסטרי״ של יעקב גוטמן ודמיאן מיכאלי, שצברו כבר מעל 1,500 תלמידים עם אחוזי הצלחה חסרי תקדים.

״בתוך חודשים ספורים, לאחוז עצום מהלקוחות שלהם יש כבר עסק אינטרנטי אמיתי ועובד, שמבוסס כמעט לחלוטין על עבודה של אנשים אחרים – במקרה הזה תשתית מיוחדת של חברת אמזון שמיועדת בדיוק לזה – לאפשר לאנשים פשוטים להקים עסקים אינטרנטיים בלי כל הכאב ראש של להקים סטארטאפ״.

כך מספר אדם על מי שאמורים להיות המתחרים המרים שלו.

״אני משתגע מצעירים שמגיעים אליי עם רעיון לאפליקציה או מיזם חדש… יש לכם מושג כמה זה מסוכן ומסובך לעשות דבר כזה? ומה הסיכוי שתעשו מספיק כסף כדי להחזיר את כל ההשקה, ושאחרי האחוזים של כל המשקיעים יישאר לכם משהו בכיס?״

״מבחינתי זאת שליחות, לא משנה לי אם ילמדו אצלי או במקום אחר, אני פשוט רוצה שיפסיקו לפנטז פה על אקזיטים לא ריאליים, ויתחילו לבנות עסקים שיביאו לפה את השגשוג האמיתי שמגיע למדינה שלנו״.

הנוסחא כתובה על הקיר

״נכון להיום יש כל-כך הרבה דברים בטוחים ועובדים, שלהמציא את הגלגל זה כמעט פשע, אלא אם כן כבר הסתדרת כלכלית ואתה מחפש לשנות את העולם… עד אז, הדרך הנכונה היא לקחת דברים שעובדים ולהצמד אליהם…

״כשמישהו מראה לך נוסחה שמאפשרת לך להקים עסק בהשקעה מינימלית ולדעת ברמה וודאות גבוהה מראש שהוא הולך לעבוד, זה פשע לא לעשות את זה, במיוחד כשיש מסביב כל-כך הרבה הוכחות וסיפורי הצלחה שמראים עד כמה הדרך הזאת קצרה ומהירה…

״ראינו רופאים עושים את זה בין משמרות, ראינו נהגי מוניות שהפכו למיני-טייקונים וירטואליים, ראינו חיילים משוחררים, אמהות בחופשת לידה, סטודנטים וגמלאים… כולם מצליחים להרים מה שהיית מצפה שרק יזם משופשף יהיה מסוגל״.

איפה כל הנוסחאות האלה שאתה מדבר עליהן?

בכל מקום, רק צריך לפתוח עיניים. החודש למשל נפתח מחזור נוסף (סוף סוף!) של בסט סלר מאסטרי, אבל אפילו בלי להרשם לקורס, אפשר לקבל 3 שיעורים ראשונים בחינם, וללמוד איך להתחיל עסק אינטרנטי. רק לקרוא את התגובות מתחת לשיעורים האלה נותן את כל המוטיבציה שצריך כדי להתחיל…״

Disclosure
מגזינים ועיתונים לא טורחים לציין זאת, אך כתבים רבים ומקורות רבים לכתבות הינם בעלי אינטרסים או מתוגמלים על ידי צד שלישי לפרסם את הכתבות הללו. אתר דה-רוטשילד מארח מפעם לפעם כתבים חיצוניים ומאפשר להם במה חופשית, כולל שילוב קישורים (העשויים להיות קישורי אפיליאציה) להמלצותיהם.