“שנה לתחילת העבודות על הרכבת הקלה: “שטחי מסחר ריקים, שווי הדירות ממשיך לטפס

על פי נתוני רשות המסים, מחירי הדירות באזורי העבודות המשיכו לעלות ■ שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: "באזור קרליבך ניתן לראות לא מעט שטחי מסחר ריקים ללא דורש - ואני מניח שהמגמה הזאת תסתיים רק סמוך לסיום העבודות"

ערך הדירות עלה, מצב העסקים ירד. חיים מסילתי (צילום: איתמר סיידא)

השבוע לפני כשנה החלו העבודות על הרכבת הקלה בתל אביב. התחזיות בישרו על פקקי ענק עד אשדוד ונכסים רבים על תוואי העבודות שלא יהיו שווים יותר מידי בשנים הקרובות. בפועל חלק מהתחזיות אומנם התממשו אך לא בצורה קיצונית כמו שהמומחים חזו.

כך למשל, בשנה האחרונה היו עומסים כבדים בכניסות לתל אביב וכמובן באזורים בהם מתבצעות העבודות אך עומסי התנועה לא היו כבדים כפי שציפו. לאחרונה משרד התחבורה החליט לצמצם את שירותי חנה וסע בשל ביקושים אפסיים.

מבחינת בתי העסק בתוואי העבודות המצב מורכב. לדברי שמאי המקרקעין, עו”ד חיים מסילתי, “העבודות על הרכבת הקלה בתל אביב משפיעות על המרקם העירוני בתל אביב. עם זאת, שנה אחרי ניתן לומר שגוש דן לא הפך לפקק אחד גדול כפי שחששו”.

“מבחינת מחירי הנכסים באזורים הממוקמים בטבעת הראשונה לעבודות ניתן לומר שבכל הקשור לנכסים מניבים דמי השכירות ירדו בעשרות אחוזים. באזור קרליבך ניתן לראות לא מעט שטחי מסחר ריקים ללא דורש ואני מניח שהמגמה הזאת תסתיים רק סמוך לסיום העבודות – ואז תחל עלייה תלולה במחירי השכירות”, מוסיף מסילתי.

לדבריו, “בתחום המגורים המצב שונה. אני לא מזהה ירידה גורפת במחירי השכירות באזורים הללו. ומבחינת ערך הדירות, ניתן לומר שהם אפילו עלו בגלל הפוטנציאל שלהם בעוד חמש שנים”.

על פי נתוני רשות המסים, בשכונות לב תל אביב הכוללות את אזור אלנבי, רוטשילד, נחמני ושנקין מחירי הדירות עלו ב-10% ויותר.

לפני כשנה נסגרו עסקאות בממוצע של 2.7 מיליון שקלים וכיום דירה ממוצעת נמכרת ב-3 מיליון שקלים. כך למשל ברחוב נחמני 57 הממוקם בין תחנת קרליבך לתחנת אלנבי – נמכרה לפני מספר חודשים דירת 4 חדרים המשתרעת על פני 127 מ”ר מיד שנייה תמורת 5.5 מיליון שקלים.

לדברי מסילתי, “אם בתחילת הדרך ראינו ירידה גורפת בשווי הנכסים באזורי העבודות בשל חוסר האמון שהפרויקט יצא לדרך וחששות שהעבודות יפסקו באמצע וישאירו הרים של עפר, כיום ככל שהעבודות מתקדמות וברור לכל שתהיה רכבת קלה, כך שווי הנכסים דווקא עולה בשל הפונטנציאל. עם זאת, אני לא חושב שהם הגיעו עדיין למיצוי ואנחנו נראה זחילה של מחירי הנכסים כלפי מעלה גם בשנים הקרובות.