תופעה מפתיעה בזכות הקורנה: אלפי ישראלים מנצלים את המשבר כדי לשדרג את ייעודם המקצועי על מנת לא לחזור למקצועות שהם נתקעו בהם בעבר

תופעה מפתיעה בזכות הקורונה: אלפי ישראלים מנצלים את המשבר כדי לשדרג את ייעודם המקצועי על מנת לא לחזור למקצועות שהם נתקעו בהם בעבר מפריצת המשבר פיטורים והוצאה לחל"ת הפכו לנורמה ומיליון איש הפכו למובטלים. פחדים לגבי העתיד המקצועי, ודאגות מאבדן הכנסה, הפכו לסיוט של אלפי אנשי מקצוע בישראל. הכל על פרוייקט העולם מחכה לך של מכללת כוונה שמאפשר לאנשים שתקועים במקצוע הלא נכון לנצל את המשבר לבניית יעוד מקצועי משמעותי ומתגמל.

מתי וכסלר מייסד מכללת כוונה ומנהיג קהילת ההתפתחות האישית הגדולה במגזר הדתי
מתי וכסלר מייסד מכללת כוונה ומנהיג קהילת ההתפתחות האישית הגדולה במגזר הדתי (מאגר אישי)

מפריצת המשבר פיטורים והוצאה לחל”ת הפכו לנורמה ומיליון איש הפכו למובטלים. פחדים לגבי העתיד המקצועי, ודאגות מאבדן הכנסה, הפכו לסיוט של אלפי אנשי מקצוע בישראל. הכל על פרוייקט ‘העולם מחכה לך’ של מכללת כוונה שמאפשר לאנשים שתקועים במקצוע הלא נכון לנצל את המשבר לבניית יעוד מקצועי משמעותי ומתגמל.

מתי וכסלר מייסד מכללת כוונה ומנהיג קהילת ההתפתחות האישית הגדולה במגזר הדתי  (צילום: מכללת כוונה) 

מעורר השראה! בשיא משבר הקורונה מתי וכסלר הצליח להוביל מאות  אנשים שהיו בתחושת משבר לגישה של הזדמנות לשדרוג היעוד המקצועי, ועושה כל מה שצריך כדי לתת  לאנשים תקווה מקצועית משמעותית ומתגמלת דווקא בתקופה זו.

מתי וכסלר המוכר בתור מנהיג קהילת ההתפתחות האישית הגדולה במגזר הדתי עושה ימים כלילות לתמוך בתלמידים ובקהילת כוונה ומשדר בכל שבוע בשידור חי שיחת הכנה למשבר הקורונה, בנוסף על ניהול משפחה עם 6 ילדים, למרות היומן הצפוף הצלחנו לתאם 45 דקות לראיון קצר.

הזדמנות הקורונה הגדולה – שינוי קריירה

מתי, מאות אנשים בחרדה מפני העתיד המקצועי שלהם. מה בדיוק אתה עושה עם התלמידים שלך?

“חשוב להבין את המצב ולהיות עם רגליים על הקרקע, אף אחד לא יודע איך זה יגמר ומה תהיה ההשפעה המלאה של הקורונה על שוק העבודה. זה אומר שמי שמחכה להתפתחויות יכול להתקע במצב המתנה הזה הרבה זמן, זה לא בריא לנפש ומזיק מאד לעתיד המקצועי.
נכון שקשה מאד לתכנן את העתיד, הילדים איתנו כל הזמן וקשה אפילו ליצור שקט פנימי ולחשוב בהיגיון
בגלל זה השלב הראשון הוא שדרוג הניהול העצמי שלך, אם אתה לא יכול ליצור זמן לחשיבה כדי להוביל את הענינים ולא להגרר אחרי הילדים החדשות והווצאפ אין לך סיכוי להפוך את המשבר להזדמנות.
זה מה שיוצר את ההבדל ומאפשר לאנשים שלוקחים את היוזמה לידיים לפתח דווקא עכשיו את העתיד המקצועי שלהם, ולהיות מוכנים לצמיחה שתגיע מיד אחרי המשבר.”

לפתח מיומנות-על בתחום שאתה רוצה ויספק אותך ולא לדרוך במקום
לפתח מיומנות-על בתחום שאתה רוצה ויספק אותך ולא לדרוך במקום (צילום: מכללת כוונה)

אוקי, מה יכול לעשות עכשיו כל אחד שיש לו התלבטות לגבי העתיד המקצועי שלו?

“שוק העבודה יעשה יותר קשוח, יותר משרות יהיו מרחוק וזה אומר שאנשים ימדדו יותר על תוצאות ופחות על כמה שעות הם נתנו. זה תהליך שמתרחש כבר כמה שנים והוא יואץ. הדבר הראשון שצריך לעשות בשוק החדש הוא הפוך בדיוק מהאינסטינקט הראשוני. במקום לנסות להתאים את עצמך למה שאחרים מצפים כדאי שתדע מה בדיוק אתה רוצה. אלו שמצליחים הם האנשים שבונים את סביבת העבודה שלהם לפי הדרישות שלהם ולא של הלקוח או הבוס. בסופו של דבר בשביל לתת את כל מה שיש לך אתה חייב להיות מאוהב בעבודה שלך, במקרה כזה להצטיין זה הכיף הכי גדול ולא מאמץ סיזיפי של היאחזות בתפקיד בחרדה.

רוב האנשים שתקועים במקצוע הלא נכון זה דווקא בגלל שהם מיומנים בו, מצד שני הוא לא מה שמביא להם סיפוק. אני מציע לכל אדם כזה לשאול את עצמו, נניח שאין לי את המיומנות הגדולה שלי, מה הייתי עושה אז? התשובות שעולות מפתיעות, ואז אפשר לבנות מסלול שבו הוא מפתח מיומנות-על בתחום שבו נמצא היעוד המקצועי שלו.”

מחקר של אוניברסיטת אוקספורד להיות מאושר בעבודה משפר ב13% את התוצאות (תמונות: מתוך אתר אוניברסיטת אוקספורד)
מחקר של אוניברסיטת אוקספורד להיות מאושר בעבודה משפר ב13% את התוצאות (תמונות: מתוך אתר אוניברסיטת אוקספורד)

מחקר של אוניברסיטת אוקספורד להיות מאושר בעבודה משפר ב13% את התוצאות (תמונות: מתוך אתר אוניברסיטת אוקספורד)

אתה יכול לתת דוגמא לכך?

“הסיפור שעולה בדעתי הוא הרב מאיר טויבר שהיה ראש ישיבת נתיב מאיר ליוויתי אותו בתהליך הפרידה מהמוסד, הוא הבין שאם הוא רוצה קריירה משמעותית נוספת לא כדאי שישאר שם עד לפנסיה. הוא הגדיר את התפקיד הבא שלו בעזרה לצעירים אחרי צבא או שירות לאומי בכניסה לחיים אחרי סיום המסגרות הדתיות, גם בבחירת מקצוע בן זוג וגם מבחינה דתית. ההתכוונות לנתיב שלך היא פעולה עוצמתי ואפשר היה לראות עליו את העוצמה שלה. איך הוא נפרד פרידה מרגשת ומעצימה מראשות ישיבת נתיב מאיר, ואיך הוא מתחיל בפעולות לכיוון החדש על אף שאין לו שום הצעת עבודה אלטרנטיבית. באופן שהפתיע גם אותו תוך זמן קצר פנה אליו הרב ביגון ממכון מאיר והציע לו לנהל את התוכנית הישראלית שזה בדיוק הקהל שאליו הוא כיוון את עצמו. זו דוגמא לכך שכאשר מישהו מוכן לעזוב את המוכר והבטוח ומגדיר בדיוק מה הדבר הבא שהוא רוצה יש ברכה והזדמנויות שנפתחות שקשה אפילו לדמיין.”

הרב מאיר טויבר, לשעבר ראש ישיבת נתיב מאיר והיום ראש המחלקה הישראלית במכון מאיר
הרב מאיר טויבר, לשעבר ראש ישיבת נתיב מאיר והיום ראש המחלקה הישראלית במכון מאיר (תמונה באדיבות המצולם)

מה היית ממליץ לעשות למי שחושש מללכת על הסבה מקצועית?

אפשר בהחלט לקחת את העקרונות הללו ולשפר דרמטית את התפקוד שלך בעיסוק הנוכחי. להיות זה שמוביל את התפקיד הנוכחי שלך ולא רק להיות תגובה לבקשות מאנשים אחרים מתחתיך או מעליך. היכולת לפתח את הסגנון האישי שלך שבסופו של דבר גורם לך סיפוק בעבודה, נמצא גם הוא באותו מקום פנימי של הכרה בכישורים היחודיים שלך ובניית ביטחון עצמי ליצור את הסביבה הקרובה שלך כרצונך.

כלכליסט הקריטריון החשוב ביותר לגיוס עובדים - תשוקה
כלכליסט – הקריטריון החשוב ביותר לגיוס עובדים – תשוקה

ראיתי הרבה אנשים מדברים על לנצל את המשבר להזדמנות בקרירה, מה ההבדל אצלך?

“נכון, הרבה אנשים מתחילים לדבר על הנושא כי זה מסר שאנשים רוצים לשמוע, כולם רוצים להיות אופטימיים וזה טוב.
יש כמה הבדלים, אנחנו במכללת כוונה כבר 14 שנים מלווים אנשים בשינוי קריירה, ומתוך הניסיון הזה כתבתי ספר שיוצא לאור ממש עכשיו.
מה שיש בשיטה ובספר זו הסתכלות שכוללת עבודה עצמית ופנימית בגישה יהודית, ולא רק שיטות טכניות או טיפים לשיפור קרירה. זה למעשה מסע של התפתחות אישית וגילוי עצמי שמתחיל בפנים, בחיבור למקורות ומסתיים בהחלטות ופעולות בשטח. הניסיון שלנו בהכשרה הוא יוצא דופן בקנה מידה ארצי גם מחוץ למגזר הדתי, למכללת כוונה 3 סניפים בירושלים באר שבע ותל אביב כרגע מחזור 28 של קורס מכוונים. יש משהו בשיטה שהוא הרמוני מחבר את העולם הפנימי והתוצאות, וגם מצוינות בדרכי ההוראה וההכשרה של האנשים, כולל ליווי של הצוות המקצועי ומענה אישי לשאלות”

לגלות את תפקיד החיים הבא שלך – ספרו החדש של מתי וכסלר
לגלות את תפקיד החיים הבא שלך – ספרו החדש של מתי וכסלר

“התקופה הזו מחברת כל אחד ואחת מאיתנו לכנות הפנימית שלו, לאן אנחנו רוצים להוביל את החיים שלנו. אנחנו עוצרים משטף החיים ויכולים להסתכל על עצמנו מחדש, וזה לא משהו שקל לנו לעשות בשגרה.

עוד משהו שקורה בתקופה הזו זה התעוררות של מסירות נפש, תקופות כאלו מוציאות מאיתנו כוחות גדולים, ואנחנו מוצאים בתוכנו את האומץ לקבל החלטות ולעשות דברים שבשגרה לא יוצאים מאיתנו. חבל לבזבז את המשבר הזה מי יודע מתי תהיה לנו עוד הזדמנות שכזו לשינוי. התנועה הגדולה בשוק המקצועי גם פותחת הזדמנויות חדשות בשטח, ותהליכים של שינוי בעולם העבודה מאיצים את עצמם. כמובן שתחום האונליין גדל על כל משמעויותיו, היוזמה האישית והיכולת לנהל את עצמך בעצמך מקבלת חשיבות גדולה יותר בהתאמה של אנשים לעיסוק שלהם.
זה זמן טוב להתבוננות פנימית ולחישוב מסלול מחדש. צירוף של הזדמנויות פנימיות וחיצוניות שכנראה לא יחזור בשנים הקרובות. מי שעכשיו באמצע המשבר יפעל ויעשה את ההכנה יהיה הראשון להרוויח מגל הצמיחה שעומד להגיע.”

מתי, לאחרונה אתה מחלק חינם את שלושת הפרקים הראשונים בספר שלך, מה יש שם? 

“יש שם את שלושת היסודות הראשונים מתוך 8 כדי לבנות את היעוד המקצועי שלך, כולל תרגילים לעבודה עצמית.

  1. להפסיק לעשות את מה שאתה הכי טוב בו.
  2. איך הולכים עם האמת שלך במקום להסתדר ולהתפשר.
  3. האם אפשר לנצח את הקללה של בזעת אפך.
שידור חי עם מתי וכסלר - הזדמנות הקורונה הגדולה שינוי קריירה
שידור חי עם מתי וכסלר – הזדמנות הקורונה הגדולה שינוי קריירה (מאגר אישי)

“אומר את האמת זה העסק שלי אני מתפרנס מלעזור לאנשים, ולא חושב שהייתי משקיע כל כך הרבה בהתנדבות , אבל אני שמח שיש לי את ההזדמנות להוביל את הקהילה שלי לצמוח מהמשבר, לקחת תפקיד בסיפור הזה ולא להיות צופה מהצד.”

איך משיגים אותו?

“אני אתן לך לינק לקוראים, חשוב שאחרי שהם מכניסים את המייל, הם יצטרפו גם לאחד מהשידורים החיים ולקבוצות הווצאפ של הכנה למשבר כדי לא לעבור את התקופה הזו במחשבות מדוכדכות על העתיד המקצועי אלא להיות בשמחה ולצמוח”

כדי לקבל את שלושת הפרקים הראשונים בספר ולהצטרף לשידור החי הכנס פרטיך כאן


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.