תוקם רשות להתחדשות עירונית

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בצעד נוסף שיסייע בהגדלת ההיצע בשוק הדיור וישפר את רווחתם של דיירי שכונות ותיקות"

בנייה (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

לאחר שנה של דיונים אינטנסיביים בכנסת, אושרה הצעת חוק להקמת הרשות שהוגשה מטעם משרד האוצר וקודמה על ידי חבר הכנסת אלי כהן.

הרשות תוקם במשרד הבינוי והשיכון ותפעל למען קידום ההתחדשות העירונית, הגדלת היקף מימוש מיזמים להתחדשות והאצת ביצועם לשם הגדלת היצע הדיור.

מימוש מיזמים להתחדשות עירונית טומן בחובו יתרונות רבים, בין שאר היתרונות ניתן למנות את העלות הנמוכה של הקמת התשתיות במרקם הבנוי ביחס לעלות בבניה בשכונה או ישוב חדשים, שימור השטחים הפתוחים וניצולת קרקע גבוהה המקבלת משנה חשיבות במקום שבו משאב הקרקע הוא מוגבל.

כמו כן, מיזמים מסוג זה תורמים באופן משמעותי לרווחתם של דיירי שכונות ותיקות, בדרך של שיפור תנאי המגורים והמרחבים הציבוריים.

עם זאת, שיעור המימוש של תכניות במסגרת מיזמים להתחדשות עירונית נמוך, ומשך זמן הוצאתן לפועל של תכניות כאמור ארוך באופן משמעותי.

החוק החגד מבקש להתמודד עם האתגרים הניצבים בדרך למימוש מיזמים להתחדשות עירונית, הן במסגרת תכניות לפינוי בינוי והן במסגרת תכנית החיזוק (תמ”א 38).

הרשות להתחדשות עירונית אמורה להוביל את הטיפול הממשלתי בנושא ההתחדשות העירונית ולרכז אותו – וכן להוות מוקד ידע בתחום, לשם הגדלת היקף המיזמים להתחדשות עירונית המגיעים לכדי מימוש