תחקיר הממ״דים הגדול: 3 הסוגים הקיימים ובמה נכון לכם לבחור

רוצים להוסיף ממ״ד לבית ולא יודעים במה לבחור? עשינו בשבילכם את העבודה! תפסנו לשיחה את אהרון פורסט, קבלן בניה המתמחה בבניית ממ״דים ותיחקרנו אותו על הסוגים הקיימים כיום ומה מתאים למי.

אהרון פורסט, מומחה בבניית ממ״דים לדירות ולבתים המבוקש באיזור הדרום (ממאגר אישי)
אהרון פורסט, מומחה בבניית ממ״דים לדירות ולבתים המבוקש באיזור הדרום (ממאגר אישי)

השנה הזאת טרפה את הקלפים מחדש.  

אחרי מספר עשורים שבהם הנושא הבטחוני היה בראש סדר מהדורות החדשות, הדיווחים היומיים פינו את מקומם לנושאים בריאותיים מגבלות וסגרים שהפכו ל״נושא החם״ החדש. ובכל זאת, מי שגר בדרום יודע… ״ירי הרקטות נמשך״.  

באופן מפתיע מסתבר שבתים רבים בישראל נוהרים להוסיף חדר ממוגן לביתם דווקא בתקופה הזאת. מאיפה מגיעה ההתעוררות הגדולה ואיך גם אתם יכולים לעשות את זה? ראיינו את אהרון פורסט בעלים ומנכ״ל ב ״פירסטיב מגשימים לך חלומות בבנייה״ המתמחה בבנייה של ממ״דים וחילצנו את כל התשובות למי שהתמהמה עם תוספת חדר עד היום ורוצה לעשות את זה קל.  

אהרון, מה אנשים נזכרו עכשיו?  

״זה מצחיק וגם אני שאלתי את עצמי אותה שאלה…מצד אחד אנחנו כל הזמן עסוקים בכל מיני נושאים אחרים…אבל בפועל צריך לזכור שהמצב הבטחוני ממשיך להיות קשה כי הם יורים רקטות כל הזמן. תגידי, כשאמא ואבא שומעים אזעקה בלילה והילד בפאניקה הם יכולים לחשוב על משהו אחר? אז גם אם מקדמים נושאים אחרים בחדשות… בפועל? זה לא עובד ככה!  

טבע האדם לדחות דברים…גם כאלה שעושים הבדל בין חיים ומוות והתקופה האחרונה כינסה מחדש הרבה אנשים בבתים. זה נתן להם דחיפה לטפל בדברים הקריטיים שהם רוצים כבר הרבה זמן כמו להוסיף מימד של ביטחון לחיים שלהם עם תוספת ממ״ד״  

הגיוני.  

״ועדיין, יש כאלה שיודעים שהם חייבים את זה ונרתעים כי זה נראה להם בלאגן ומסובך״  

וזה לא?  

״לא בהכרח. יש שלושה סוגים שאנחנו בונים ולכל אחד יש חסרונות ויתרונות שונים. ברגע שאתה בוחר את מה שמתאים לך, לכיס שלך, למבנה שבו אתה גר זה עושה את הכל הרבה יותר פשוט ויכול להיעשות גם בימים בודדים.  

המפתח הוא לדעת מה מתאים לך ולזכור שאי הנוחות היא זמנית. אין חשוב יותר מלהציל חיים ולזכות בתחושת ביטחון ורוגע. אני כבר לא מדבר על עליית ערך הבית או הדירה ועוד ועוד יתרונות…״  

אולי יעניין אותך: זהו הצעד הראשון להצלת חיים ותחושת ביטחון גם בתקופות ירי טילי אויב 

סוגי הממ״דים הקיימים 

אין ספק שלא צריך לשכנע בנחיצותו של ממ״ד. לכן ביקשנו לחלץ מאהרון מידע חשוב ופרקטי שיכול לעזור למי שחייב ממ״ד ועוד לא התפנה לבדוק מה הוא צריך ואיך הוא באמת מוציא את זה לפועל. ערכנו את כל המידע לכל סוג כולל עלויות, קלות ביצוע, אפשרויות הקיימות בהתאם למגוריכם כרגע ואפילו יתרונות וחסרונות לבני הבית. הנה התחקיר לפניכם:  

הסוג הראשון: חדר שנבנה כתוספת לדירה או לבית פרטי קיים 

גם הגנה, גם הגדלה של הדירה וגם עליית תשואה: תוספת חדר לדירה (ממאגר אישי)
גם הגנה, גם הגדלה של הדירה וגם עליית תשואה: תוספת חדר לדירה (ממאגר אישי)

מה זה? מדובר פה בתוספת של עוד חדר שלם שמצמידים לכם לבית על כל המשתמע מכך, מה שאומר שהבית שלכם לא רק הופך למוגן אלא גם גדל וכתוצאה מכך גם מעלה את ערך הבית או הדירה שלכם בהתאם. 

למי זה מתאים? מכיוון שתוספת חדר כזה מתבצעת מחוץ לבית הפיתרון יכול להתאים לכל מי שגר בקומה ראשונה או בבית פרטי ומבקש גם להרחיב את הדירה. לגבי הקומות הגבוהות: שימו לב שתוספת חדר צריכה לעמוד על לפחות %70 קירות ולכן לכל מי שגר בבניין מגורים בקומות הגבוהות יש אפשרות להשתמש בפיתרון זה כאשר עושים תוספת לבניין שלם… ומסתבר שיש גם יתרונות – להתקין תוספת חדר ממ״ד לבניין שלם יהפוך לכם את הסיפור להרבה יותר משתלם.  

תקן בטיחות: זהו סוג הממ״ד הבטוח והנוח ביותר לדיירי הבית עם תקן מחמיר ביותר באישור הג״א. אין צורך לרוץ מחוץ לבית בזמן אזעקות ומתקפת טילים. מעניק ביטחון לדיירי הבית. 

נוחות הדיירים בזמן הבנייה : זהו הפיתרון הכי נוח מכיוון שכל הבנייה מתבצעת מחוץ לבית  

קלות ביצוע העבודה: 28 ימי עבודה ויש לך ממ״ד שישמש כעוד חדר בבית. 

מה מקבלים: חדר לכל דבר שאפשר לגור בו או להשתמש בכל שימוש אחר (משרד, קליניקה, ילד מתבגר וכו׳). תוספת החדר כוללת גם את  היציקות, נקודות חשמל ותקשורת.  

אפקט עליית התשואההתשואה על הבית או הדירה עולים באופן תלול גם בגלל הביטחון וגם בגלל תוספת חדר לכל דבר.  

חסרונות: השטח החיצוני הופך לסוג של אתר בנייה באופן חלקי וזמני. כמו כן תוספת חדר בקומות גבוהות מותנה בשיתוף פעולה של השכנים  

יתרונות נוספים: ניתן להוציא היתר באמצעות הקבלן ובאופן כללי פיתרון מצוין לכל מי שרוצה תוספת חדר מכיוון שהרבה יותר קל לקבל אישורים עבור ממ״ד.  

מחיר: כ-120 א׳ ש״ח לתוספת חדר בגודל סטנדרטי.  

שורה תחתונה: הפיתרון הטוב ביותר למי שאפשרי מכיון שבנוסף לביטחון הוא מאפשר להרויח תשואה על ידי הגדלת הבית או הדירה. הסכמה של דיירי הבניין לבצע תוספת כזאת לבניין שלם תוזיל משמעותית את העלויות.  

הסוג השני: עיבוי הקירות של חדר קיים 

התגוננות מהירה: עד 21 ימים והופכים לך חדר קיים לממוגן (ממאגר אישי)
התגוננות מהירה: עד 21 ימים והופכים לך חדר קיים לממוגן (ממאגר אישי)

מה זה? הופכים חדר שכבר קיים אצלך בבית לממ״ד בטיחותי לפי תקן  

למי זה מתאים? למי שאין את האפשרות לבנות חדר מחוץ לבית מכל מיני סיבות כמו מגורים בקומה גבוהה ושכנים שלא מאשרים בנייה חיצונית. כמו כן, מתאים למי שרוצה התגוננות מהירה ללא אישורים מול העיריה וגם למי שיש בית קרקע אך אין לו עוד שטח חיצוני נוסף לעוד חדר.  

תקן בטיחות: בטיחות באישור מהנדס ולפי תקני פיקוד העורף  

נוחות הדיירים בזמן הבנייההבנייה מתבצעת בתוך הבית והחדר הזה מנוטרל למשך תקופת הביצוע  

קלות ביצוע העבודה: זמן ביצוע הרבה יותר מהיר מבניית חדר נוסף. 14-21 יום והחדר שלך בתוך הבית הופך לממוגן בטוח ומוכן  

מה מקבליםחדר שנמצא בתוך הבית ומשמש כחדר לכל דבר ולכל צורך רק שלאחר ביצוע העבודה הוא הופך לממוגן.  

אפקט עליית התשואהמעלה את ערך הדירה ביותר ממיגונית (הסוג השלישי) אך בפחות מחדר שנבנה כתוספת לדירה  

חסרונותעיבוי הקירות גורם להקטנה של החדר בכ-8 ס״מ מכל צד. כמו כן מייצר אי נוחות זמנית בזמן הבנייה מכיון שהיא מתבצעת בתוך הבית. החדר מנוטרל לתקופת זמן העבודה.  

יתרונות נוספים: מהיר וזול. לא מחייב לערב את השכנים ולא חייב בהיתרים כלשהם. אין צורך בשטח חיצוני ומתאפשר בכל דירה ובית בכל מצב קיים.  

מחירכ-80 א׳ ש״ח לחדר סטנדרטי  

שורה תחתונה: פיתרון זול בטוח ומהיר המתאים לכל בית או דירה שלא יכולים להרשות לעצמם תוספת חדר מחוץ לבית.  

הסוג השלישי: מיגונית בתוך חצר של בית קרקע 

יש לך חצר בחוץ ואתה לא רוצה ״לגעת״ בבית? תוך 48 שעות יש לך בחוץ חדר נוסף ממוגן (ממאגר אישי)
יש לך חצר בחוץ ואתה לא רוצה ״לגעת״ בבית? תוך 48 שעות יש לך בחוץ חדר נוסף ממוגן (ממאגר אישי)

מה זה? בונים לך חדר שנמצא בחצר מחוץ לבית ומבלי להצמידו לבית.  

למי זה מתאים? לבעלי בית קרקע בלבד שאינם רוצים ״לגעת״ בבית הקיים או להיכנס לשיפוצים ושיש להם מקום בחצר.  

תקן בטיחות: בטיחות באישור מהנדס ועומד בדרישות פיקוד העורף  

נוחות הדיירים בזמן הבנייהנעשה מחוץ לבית ללא ליכלוך ובלאגן בתוך הבית. דיירי הבית יכולים להמשיך בשיגרה רגילה.  

קלות ביצוע העבודה: 48 שעות ויש לך מיגונית. ביום הראשון מיישרים את השטח וביום השני מחברים לך מיגונית עם תקן מחמיר ביותר 

מה מקבלים? חדר קטן מחוץ לבית עם עיצוב סטנדרטי ותקרה נמוכה הכולל חשמל ותקשורת  

אפקט עליית התשואהעליית תשואה פחותה ביחס לממ״ד שנבנה כתוספת לדירה וממ״ד שנבנה בתוך חדר קיים בתוך הבית.  

חסרונות: חדר עם תקרה נמוכה ועיצוב סטנדרטי שלא ניתן לשנות. אינו מחובר לבית ולכן אינו נוח כחדר נוסף למגורים אך יכול לשמש כמשרד או קליניקה. כמו כן מצריך בעת אזעקה וטילים יציאה מהבית לחצר מה שפוגם בנוחות הדיירים ומצריך תגובה מהירה בזמן אמת.  

יתרונות נוספים: זול ומהיר לבנייה (48 שעות בלבד ויש לך מיגונית), בטוח בזמן השהיה בו ובזמן הביצוע אינו מלכלך או משאיר בלאגן בתוך הבית. לא דורש תיקוני צבע, שפכטל וחיבורי רצפות שנדרשים לעיתים בזמן שיפוץ.  

מחירכ-60 א׳ ש״ח לחדר סטנדרטי.  

שורה תחתונה: בהתחשב בנוחות דיירי הבית ובביטחון שלהם בזמן אזעקה זהו פיתרון מומלץ מהיר וזול רק למי שאין לו ברירה ואינו יכול להוסיף חדר מחוץ לבית או לעבות חדר קיים.

ואחרי כל הנתונים, בסופו של דבר אנחנו תמיד צריכים לשכלל הכל ולעשות בחירה. אז מה ״הכי טוב״, איזה ממ״ד הוא אידיאלי? לא שיחררתי את אהרון כל כך מהר והפניתי אליו שאלה אחרונה.

אז…על מה אתה ממליץ?  

״נניח מצב ׳אידיאלי׳ שבו כסף לא מהוה מגבלה… ויש גם אפשרות להצמיד חדר לבית מבחינת השכנים וגם אפשר לעבות קירות של חדר ואפילו יש שטח בחוץ למיגונית…כלומר כל האופציות פתוחות… במצב כזה אמליץ חד משמעית על הסוג הראשון שהוא חדר שנבנה כתוספת לדירה או לבית קיים. מהניסיון שלנו יש שם את היתרונות הכי גדולים והמשפחה נהנית ממנו גם בימים של שגרה יותר שקטה בגלל שהוא מייצר תוספת של חדר לכל דבר. גם מבחינת התקן הוא בעל תקן מחמיר ביותר ואם עושים תוספת כזאת לבניין שלם אז גם כלכלית אפשר להשיג הפחתת עלויות משמעותית. תחשבי שכל תוספת ממ״ד שתבחרי תעלה לך את שווי הבית כי כעת הוא גם ממוגן, אבל כאן יש לך עוד חדר שלם! כלומר הבית עכשיו פשוט  יותר גדול ולכן זה גם תוספת ביטחון וגם סוג של השקעה…השקעה בטוחה״ 

אהרון פורסט: המגבלות והחששות בראש. בפועל יש פתרונות למגן בקלות כל בית(ממאגר אישי)
אהרון פורסט: המגבלות והחששות בראש. בפועל יש פתרונות למגן בקלות כל בית(ממאגר אישי)

תודה רבה אהרון. ומה צריך לעשות מי שרוצה יותר פרטים לגבי הדירה או הבית הספציפי שלו ורוצה להתייעץ איתך?  

״מאוד פשוט. שימלא את הפרטים בלינק שאתן לך ונחזור אליו בשיחה שבה נשכלל את כל הנתונים ונראה מה נכון עבורו. לפעמים שיחה כזאת מורידה כל כך הרבה חששות ומגבלות שקיימות רק בראש…בפועל יש פתרונות לכל. בגלל זה אני אומר אל תסתובב עם השאלות בראש! תשאיר פרטים ללא כל התחייבות מצידך ואני אעזור לך עם זה. ההחלטה מה לעשות בסוף היא רק שלך“ 

ללא התחייבות: שריין עכשיו שיחת ייעוץ אישית להתאמה ספציפית של ממ“ד לך ולמשפחתך  


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.