תכנית לאומית לחדשנות בתחום טכנולוגיות הבנייה

לראשונה בארץ מתקיים שיתוף פעולה שמטרתו לפתח טכנולוגיות בענף במטרה להביא לייעול תהליכי הבניה

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט צילום: יח"צ

בתל אביב הושקה היום (חמישי) שותפות ראשונה מסוגה בין משרד הבינוי והשיכון, משרד הכלכלה והתעשייה, התאחדות בוני הארץ ו-SOSA – תכנית החדשנות בתחום טכנולוגיות הבנייה.

ענף הבנייה בישראל סובל לאורך שנים מפרודוקטיביות נמוכה, פריון עבודה נמוך, מחסור מתמיד בכוח אדם וליקויי בטיחות רבים.

כך כדוגמא, ענף הבנייה בישראל הוא הענף בו מספר ההרוגים מתאונות עבודה הגבוה ביותר בשנה וזאת בהשוואה לענפי החקלאות, התעשייה, השירותים והמסחר. נתונים שפורסמו בשנים האחרונות הראו כי התוצר לעובד בענף הבנייה נמוך באופן משמעותי מהתוצר במגזר העסקי וכי זה אחד מהענפים בהם הדיגיטציה היא מהנמוכות ביותר בהשוואה לענפים אחרים במשק.

הפוטנציאל בענף עצום. שוויה של תעשיית הבנייה העולמית מוערך כיום בכ-10 טריליון דולר בשנה, ובישראל מהווה ענף זה כ-10% מהתל”ג. מגמת העיור העולמית ממשיכה ועל כן צרכי הבנייה הולכים וגוברים. כמו-כן, תשתיות רבות מתיישנות ויש להחליפן, והביקוש לבנייה ביטחונית ממשיך להיות ער לנוכח המצב הגיאופוליטי. עם זאת, הטכנולוגיה בענף נמוכה מאוד ושיטות העבודה, לרבות תהליכי התכנון והביצוע, מיושנות וסובלות ממחסור חמור בדיגיטציה.

לנוכח קרקע פורה זו, נולדה התכנית כשותפות ייחודית בין משרדי הממשלה,התאחדות בוני הארץ וחברת SOSA העולמית.

מטרת התכנית להפוך את מדינת ישראל למוקד טכנולוגי עולמי מוביל בתחום טכנולוגיות הבנייה, באמצעות הקמת אקוסיסטם מלא וקהילה ייעודית המשלבת בין גופים הנוגעים לתחום בהיבטים הרגולטוריים, הביצועיים והיזמיים-טכנולוגיים. בתכנית יקחו חלק גופים ממשלתיים, סטארט-אפים, חברות מענף הבנייה, חברות קבלניות, חברות תוכנה, קובעי מדיניות ומשקיעים.

התכנית תשים דגש על פיתוח טכנולוגיות שונות שייעלו את תהליכי הבניה בשלבים השונים ויתנו מענה למצוקות הרבות הקיימות בענף. החל מפיתוחים שיסייעו בתהליכי ניהול הבנייה, קיצור משך זמן הבנייה, ניהול החומרים, החוזים והמסמכים, ועד לפיתוחים שישלבו רובוטיקה ומכניקה, תיעוש מלא או חלקי, כדוגמת הדפסות תלת מימדיות בתוך אתרי הבנייה.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי “אין ספק שענף הבנייה הוא אחד הענפים בעלי הפריון הנמוך ביותר מכל הענפים הקיימים במשק. אם מישהו היה אומר לפני עשור שישראל תהיה בחזית הטכנולוגיות המובילות בתחום הרכב בעולם, לא היינו מאמינים”.

“כל ההתפתחויות האחרונות מוכיחות שזו דוגמא לחשיבה מחוץ לקופסא שלא יוחסה לישראל, אבל הוכחנו לכולם שזה לא כך. הגיע הזמן שתעשיית החידושים תכנס לתחום שסובל מפריון כל כך נמוך. לוקח בממוצע בישראל 15 שנים מהרגע שמחליטים להקים שכונה ועד שהיא מתאכלסת. אנחנו מקווים שבעזרת טכנולוגיה נצליח לצמצם זמן זה בצורה משמעותית. אם המוחות שיושבים כאן ישבו יחד ויחשבו איך לייעל את הענף, נגיע לפריצות דרך. צריך לחשוב על משהו שהוא שונה לחלוטין, משהו פורץ דרך”, הוסיף גלנט.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, הוסיף כי “מדינת ישראל מובילה בלא מעט תחומים טכנולוגיים. כשאני שואל את עצמי איפה אנחנו נמצאים מבחינת טכנולוגית בענף שהוא חלק חשוב בכלכלה הישראלית, אני תוהה”.

“בענפים אחרים, הרבה יותר קטנים אנחנו נמצאים בקדמת החזית הטכנולוגית. לא מזמן מצאנו את עצמנו שואלים חברות סיניות מה הן יכולות להציע לנו בעוד שבכל תחום אחר אנחנו מציעים למדינות אחרות בעולם. שני הקטרים של מדינת ישראל הם תמיד נדל”ן והייטק. אלו שני הקטרים שדוחפים את כלכלת ישראל קדימה. לכן, אני מברך על היוזמה במסגרתה שני קטרים אלו נפגשים. מה שיחזק כל מדינה היא העוצמה הכלכלית שלה. אח”כ שאר העוצמות”, הוסיף כהן.