״למה כבר אי אפשר לדבר עם הילדים הגדולים שלנו?״

יש ישועה. יעל פרידמן, מייסדת מרכז הליווי וההדרכה להורים, מראה למאות אימהות ואבות איך לגרום לילדים להקשיב שוב, לקחת אחריות בבית והשם ישמור, אפילו לתת יד. יצאתי לבדוק…

יעל פרידמן: חוסר אונים מול הילדים הוא לא גזירה משמים

יצאתי ?  נסעתי עד עין עירון. הגעתי בשעות הצהריים אל ״המוסך עלית לתיקון משפחות״ או בשמו הנכון – “מרכז יעל – ליווי והדרכה אל משפחה שמחה” , להיפגש עם המומחית, מייסדת המרכז – יעל פרידמן.

שאלתי וחקרתי, איך קרה שבעידן של היום, רוב מוחלט של משפחות זקוקות לייעוץ מקצועי כדי להצליח לנהל חיי יומיום בלי כאוס ותחושות קשות של חוסר אונים.

יעל, זה נשמע כמו חלום: את טוענת שב – 6 מפגשים כל הורה יכול להוציא את המיטב ולהעביר שנים של גידול ילדין, כמעט כל יום, ב ״שקט הקשבה והבנה״? תוכלי להסביר לי על מה מדובר? ובכלל למה צריך לתקן משפחות הורים או ילדים?

אני יודעת, זה נשמע מהפכני וגם אותי זה הפתיע. תשמעי סיפור של אחת המשפחות (השמות בדויים, כמובן)

״מאז שנולד הבן השלישי שלנו, כל הבית השתבש… השני שהיה תמיד ילד טוב ומתוק, התחיל להציק בלי הפסקה לקטן, אמנם הבכור דווקא נהיה יותר אחראי ועוזר, אבל עדיין, נהיה קשה מאוד…

ועד שכבר מצליחים איכשהו לטפל בדברים – מגיע “קטן” חדש ומערער את המצב, וכמה שאנחנו מנסים להיראות שאנחנו שולטים במצב… אנחנו פשוט חסרי אונים.” מודים רחלי ואהרון, הורים לשישה.

״קשה לנו, במיוחד בשעות הקריטיות – בבוקר שחייבים לצאת מהבית, ובערב כשאנחנו כבר סחוטים ורק רוצים להניח את הראש… ינקי מושך את הזמן, שרי מציקה לדוד שצורח ומעיר את מויישי התינוק בדיוק שאין זמן לטפל בו, יעקב מתלונן על מה ששמנו לו בכריך, פתאום אנחנו מגלים שיוכי שכבר נגמלה פתאום הרטיבה שוב…

אנחנו לא תמיד יודעים מה נכון לילדים שלנו, אפילו שהקלישאה אומרת שכן. אני לא אוהבת לצעוק עליהם, אבל אני פשוט לא יודעת מה לעשות… אהרון רוצה להפסיק להילחם בכל בוקר, ושכולנו נתחיל את היום ברוגע. לא אחת אני שואלת את עצמי אם פעלתי נכון, בלי תחושות עזות של רגשות אשם אחרי שצעקתי על הבן שלי או ביקשתי מהבת שלי ללכת לחדר כי אני צריכה קצת שקט. וזו הסיבה ששקלנו הנחיית הורים “.

רחלי ואהרון לא לבד. יותר ויותר הורים מרגישים שהם לא עומדים בזה: הילדים לא רוכשים להם כבוד, האחים הגדולים מאסו בתפקיד ״אמא ואבא״. מיואשים הם פונים להדרכת הורים או למאמני הורות ואפילו לליווי פרטני על מנת לקבל עצות וללמוד איך לגדל את ילדים פחות מקשים ומתלוננים ואיך להגיע למצב של רוגע יחסי בבית.

אבל למה הם צריכים מישהו חיצוני שייעץ להם ״איך להיות הורים״? האם האינסטינקטים ההורים שלנו נשחקו עם השנים?
  

הסוד של יעל פרידמן הוא פשוט ומהפכני. השיטה שלה חושפת: איך לעמוד מאוחדים וזקופים מול הילדים ולתקשר איתם בצורה אפקטיבית. המשיכי לקרוא:

מתוך ספרה של יעל ״והאמא הזאת היא אני״ היוצא לאור בימים אלה.

״תשמעי על עוד מקרה של משפחה, שהתקשרה אלי רגע לפני ערב החג (השמות בדויים, כמובן)״:

  “אנחנו מתארחים אצל אחי, כולם עסוקים להכין את הסוכה ויוחאי מפריע כל הזמן, זורק חפצים מרביץ לאחיינים, לא נותן מנוחה. הצילי!!!”

שאלתי: ״האם מישהו מהמבוגרים יכול להתפנות, לקחת את יוחאי ולהכין ביחד ציורים ושרשראות לקישוט״?

“את לא מבינה. הוא משתולל ומתנהג כמו בריון”

״אני בהחלט מבינה״, אמרתי, ״זה הפתרון״. בהתחלה היה להם קשה לקבל את זה,

“זה לא קשור בכלל, הוא מתפרע!”

ואז הסברתי להם, שהילד החמוד הזה, רוצה למלא מצוות. גם הוא רוצה להיות חלק מצוות הקמת הסוכה. אבל, הוא לא יודע איך להגיד את זה וזאת הצורה שלו לבקשה מעומקא דליבא: “גם אני רוצה לעשות משהו חשוב”.

וזו התכנית שהצעתי להם לבצע:

– למצוא מיד מישהו שיודיע לו במאור פנים שהוא ״חייב אותו״ לצורך הכנת קישוטים

– במשך העבודה להביע שוב ושוב שמחה מרובה על העבודה המשותפת ועל התוצרים.

– בזמן ההתכנסות לספר לכולם על החוויה המשותפת עם יוחאי ולהצביע על הקישוטים.

 

אחרי החג הם טלפנו, לא יכלו להפסיק להגיד תודה ואיזה חג נפלא היה להם שם.

״נשמע שזה אכן פועל. אבל בעצם, למה ההורים מקשיבים לך בכזאת עיוורות״?

ממש לא בעיוורות. אני תמיד מסבירה את ההיגיון מאחורי הפעולות שאני מנחה אותם לעשות. זה נכון שעם הזמן הם בוטחים בי ופשוט מבצעים, אבל חשוב לי ללמד את השיטה בצורה כזאת שבהמשך הם כבר לא יצטרכו אותי.

״אז רגע ניקח צעד אחורה. מי את ועל סמך מה פיתחת את שיטת ששת השלבים״?

״מעבר לחמשת ילדיי, וחמישה ילדים נוספים שגדלו עם המשפחה (אומנה), עברו ׳תחת ידי׳ כבר מאות אם לא אלפי ילדים בתהליכים משפחתיים שהעברתי עם השנים, במסגרת המרכז שפתחתי: ״יעל – ליווי והדרכה אל משפחה שמחה.”

במהלך השנים השלמתי – B.A בפסיכולוגיה. M.A בחינוך ותקשורת בין אישית. אני מנחה בכירה בשיטת ׳אדלר׳, מדריכה ארצית לגננות, מגשרת ומאמנת מוסמכת.

במשך 36 שנה טיפלתי וזכיתי לראות שינויים מפליגים בחיי משפחות, שחלקן כבר היו על סף ייאוש.

כשראיתי שקצב החיים משתנה מקצה אל קצה – פיתחתי את שיטת 6 השלבים ״משפחה בעקבות אחת״ – שיטה בלעדית, שמאיצה תהליכי שינוי משמעותיים ומצמצמת את הצורך ב”תהליך שינוי ארוך״ שהורים כיום, מרגישים שהוא כבד עליהם ומיותר.

והאמת – הם צודקים. כבר לא צריך את זה״.

 

״תגידי, גם לך יש תחושה שהורים בימינו איבדו את הצפון בכל מה שקשור לחינוך ילדיהם״?

״אני חושבת שהבעיה הכי רצינית אצל הורים בימינו, היא המחשבה השגויה של ״אין מה לעשות, ככה זה״. אם הורים היו יודעים כמה מהר תופעות כואבות ומטרידות יכולות פשוט להיעלם

… הם היו תופסים את הראש. אני מכירה את זה מהמרכז שלי.

זה קורה הרבה במיוחד בקבוצות ההדרכה ההורית, כשזוג אחד מספר על סיפור הצלחה שהיה להם עם אחד הילדים, והורים אחרים, שלא האמינו שניתן לשנות – תופסים את הראש כשהם מבינים כמה מהיר ודרמטי היה השינוי.

מחקרים מוכיחים שאין התנהגות שגויה שלא ניתנת לשינוי. לא אצל ההורים ובטח לא אצל הילדים. אין דבר כזה “זה האופי של הילד ואי אפשר לעשות עם זה כלום” כן, גם לילדים עם בעיות קשב וריכוז (HDAD הנפוץ כל כך) וכל קושי מתויג אחר. למי ששואל שאלות יש תשובות נפלאות לשינוי״.

״אהבתי את המשפט האחרון שלך, מה לדעתך הבעיה הקשה ביותר של הורים״ ?

”תראי, להורים יש המון כוונות טובות. וחלקם משקיעים ומרגישים שהם עושים הכל כדי לשפר ולשנות, אבל, התסכול הוא יום יומי. כבר אין את יראת הכבוד הבסיסית שראינו במשפחות דתיות. המציאות בבית בה ילד מרגיז או משתולל על בסיס יומיומי, מוכרת לרבים. שהרי כמעט על כל דבר שתגידו לילד כזה, ולא משנה מה, אם לפנות את הצלחת שלו אחרי הארוחה, לסדר את החדר, לשים משהו במקום או להכין שיעורים, הוא יודע להתעצבן, יש כאלה שטובים בלהתווכח, ואפילו אלופים בטריקת דלתות וההתנהגות הזו מגיעה רק כי ביקשנו ממנו לעשות משהו שלא מתאים לו באותו הרגע״.

״רגע, תוכלי להסביר לי למה כל כך קשה בימינו להורים״?

“תראי, אין להם כלים אפקטיביים איך להתמודד עם התנהגות חצופה, עקשנית או סרבנית. הם לא יודעים מה לעשות, אבל הם מרגישים, שחייבים לעשות  משהו כדי שהילדים ׳יבינו׳ שמה שהם עשו הוא לא בסדר.

משפט כמו “אלף פעמים כבר אמרתי לך ש…”  הוא אחד הגרועים ביותר, זו אמירה שתוקעת את הילד עמוק במקום של ״הילד הרע״ ומרחיקה אותנו מהאפשרות להשיג שיתוף פעולה ויחסים טובים עם הילד.

 

מה שמוביל את ההורים להגיב בצעקות ובעונשים. כשבסך הכל כל מה שהם רוצים זה לשבת רגע, לנשום עמוק וליהנות מזמן איכות עם הילדים.

״הופתענו מהמהירות המידית שבה הכל השתנה, במיוחד כי חשבנו שכבר ניסינו הכל..״

״מתוך הניסיון שלך יש בעיות שאת רואה שנמצאות אצל רוב המשפחות״?

״אצל הפעוטים… זה בעיקר סמכות הורית. אפילו המתוקים הקטנים מסובבים אותנו על האצבע הקטנה. בענייני אוכל, שינה, בכי ברמות מטורפות ועוד ועוד…

כן – אצל היותר גדולים זה מתבטא בוויכוחים, מאבקים והרבה כעס על ענייני סדר, מריבות בין אחים, זמן השכבה, לימודים/שיעורי בית וכו’,

״לימודים הוא תחום שמאוד מטריד את ההורים, גם מהצד החברתי וגם הלימודי – כשאני עובדת עם משפחה באופן פרטני, אני נפגשת ועובדת בשיתוף פעולה עם הסביבה הכוללנית של הילד, גן או בית הספר, גננת ומורים והצוות הטיפולי או כל גורם חשוב ומשמעותי בסדר היום של הילד״.

 

״מסקרן אותי, מהו ״מוסך עילית לתיקון משפחות״ ואיך את פותרת להורים את הבעיה״?

 

“המוסך” הוא סדנא המורכבת מ – 6 נושאים מעשיים ויישומיים, 6 נושאים שמביאים כמעט כל משפחה למצב של רוגע בבית, הפסקת הריבים ו… התחלה חדשה ושונה מאוד. במצבים קיצוניים אני ממליצה לשלב גם טיפול פרטני כולל.

״האמת? פרטי הסדנא נראים מבטיחים, ואפילו מעודדים משהו…

הנה הם לפניכם״:

מפגש 1 : אהבה – לא מה שחשבתם.

הגשת אהבה לילד, נשמע מובן מאליו אבל,,,

איך עושים את זה באופן שייתן לכל ילד ביטחון

ויגרום לו להתנהל ברוגע  בחיי המשפחה ובכלל?

 

מפגש 2: הפנס.

על מה חשוב לשים דגש כדי שהילד יהיה במיטבו ויטיב עמכם.

איך מסיטים את תשומת הלב – “הפנס”,

מהקשיים הרבים שאנחנו חווים עם הילד,

אל הדברים הטובים שאנחנו רוצים שיתרבו,

בלי לוותר ובלי להתפשר על גבולות.

 

מפגש 3: חלוקה לסלים.

ויתור על מלחמות מיותרות –

יביא לניצחון מוחץ בדברים שבאמת חשובים לנו. 

 

מפגש 4: חוקים וגבולות – טכניקות ושיטות להצבת גבולות יעילים ללא כעסים ומריבות.

מפגש 5:  מדריך למשבר – שעת האמת.

אחרי שלמדנו למנוע את רוב המקרים הקשים – נלמד להתמודד איתם כשהם בכל זאת באים…

 

מפגש 6: מפגש סיכום: איך מדברים כך שילדים יקשיבו.

מסיבת סיום חגיגית ולימוד הכלי החשוב ביותר לשיחה פתוחה עם הילדים שלנו.

כלי שיגרום להם להתחיל לספר לנו מה שלומם באמת.

 

״תקשיבי, נראה לי שרק מקריאה של הנקודות האלו, הקוראים יתחילו להסתכל על התגובות שלהם בצורה אחרת.

זה מעולה, למי שרוצה לעשות שינוי היום. חבל שכשאני גידלתי ילדים לא הגעתי אליך לסדנא. איפה אפשר לשמוע עוד, יש לך אתר״?

״יש לי יותר טוב מזה. מפגשים של קבוצות הורים או ליווי אישי ופרטני – כל מה שצריך לעשות זה  להיכנס לקישור הזה ולקבוע פגישה אישית. התוצאות הן מהירות ואפקטיביות גם לטווח הארוך״.

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.