״15 שנות נישואין והתשוקה עדיין סוחפת״: הסקסולוג המצליח מותקף על ידי עמיתיו

האם יש פיתרון מדעי לבעיית התשוקה הדועכת? ד״ר דייויד שנארק, סקלסולוג מקולורדו - טוען שכן. יצאנו לבדוק מה אומרים על כך מומחים ישראליים.

אפרת צור, יוצרת הקורס הפופולארי תשוקה בנישואין
אפרת צור, יוצרת הקורס הפופולארי תשוקה בנישואין - צילום: תמר כינרתי

מחקרים (מתחום האנדוקרינולוגיה) מאשרים את מה שכל זוג נשוי מרגיש: התשוקה הזוגית מתחילה לאבד מכוחה לאחר 2-5 שנות נישואין. רואים את זה בשינוי בהרכב בהורמונים שבדם לאורך שנות הזוגיות.

התשוקה יורדת עם הזמן. מה עושים כדי לשמר אותה?
התשוקה יורדת עם הזמן. מה עושים כדי לשמר אותה? – מתוך המחקר של ד”ר פטיק קלרקין, 2016

אז איך בכל זאת שומרים על תשוקה גבוהה בזוגיות לאורך שנים רבות? הנושא נחקר לעומק על ידי ד”ר דייויד שנארק, סקסולוג מקולורדו. השיטות שלו מיושמות בקליניקות ברחבי העולם, על אף שהן מעוררות התנגדות בקרב חלק מהחוקרים. בישראל פועלים מספר מטפלים בשיטה של שנארק. יצאנו לבדוק מה מיוחד בשיטה (וגם ללמוד קצת על תשוקה בטח לא יזיק) ונפגשנו עם אמיתי מגד.

אמתי מגד
אמתי מגד – ממאגר אישי
ספרו של אמיתי מגד
ספרו של אמיתי מגד – ממאגר אישי

אמיתי מגד (M.F.T) הוא מטפל זוגי ישראלי מוביל, ומהבודדים בישראל שמשתמש בגישה של ד״ר שנארק בטיפול זוגי. אמיתי גם מלמד פסיכולוגים ומטפלים, ואף כתב את הספר היחידי בעברית שמלמד את עיקרי הטיפול של שנארק לקהל הישראלי.

אמיתי, יש דבר כזה תשוקה מינית שמחזיקה מעמד לאורך שנים?

“יש  2 סוגים של תשוקה. אחד – נובע ממשיכה גופנית פשוטה. והשני – תשוקה הנובעת מקרבה אינטימית לאדם השני. בעוד המשיכה הגופנית דועכת עם הזמן, את הקרבה האינטימית ניתן לפתח ולהעצים.”

מה ההבדל בין טיפול בשיטתו של שנארק לטיפול בשיטות אחרות?

״יש הרבה הבדלים. למשל, הורגלנו לחשוב שירידה בתשוקה מלמדת על בעיה בזוגיות.. ד״ר שנארק הבין שהירידה בתשוקה היא חלק מזוגיות ארוכת טווח. יש לזה סיבות פיזיולוגיות וגם סיבות מנטליות. הירידה בתשוקה היא לא בהכרח סימן לבעיה ולא סימן לסוף האהבה. את התשוקה צריך ליצור מחדש, ושנארץ מלמד שיטות יעילות לעשות זאת. זו לא ״שיטת קסם״ אלא לימוד, ועבודה קשה ומעמיקה ששכרה בצידה״.

למה בארץ לא מטפלים בשיטה של שנארק? למה קמו לו מתנגדים?

מגד: ״הגישה של שנארץ, דורשת אומץ. זו אינה גישה מלטפת. שנארק מלמד איך להסתכל על הקשר באמת, ולעיתים לא נעים לנו לשמוע את האמת. השיטה מתאימה לאנשים שרוצים להתחיל לעמוד על שלהם, להתחבר לרצונות ולערכים שלהם, להתחבר לאותנטיות ולתשוקה שלהם.

השיטה מנחה אותנו להפסיק לצפות מבן או בת הזוג למלא חסכי ילדות, ובכך היא נבדלת משיטות מקובלות אחרות. זה מצריך אומץ. אנשים אמיצים יגלו שהיכולת שלהם ליצור חיבור אינטימי עמוק ותשוקה עוצמתית בינם לבני זוגם, הולכת וגדלה.״ (אמיתי מגד – טיפול זוגי, סדנאות למטפלים)

אפרת צור, היא חריגה בקרב היועצים המיניים. היא אשה דתיה, שמלמדת את החומר המתקדם ביותר בעולם בנושא מיניות. העיסוק של שנארק במעשים מיניים שונים ומגוונים – לא מרתיע אותה. וכך דווקא אישה דתיה מצליחה ללמד את סודות התשוקה לאלפי זוגות ישראליים, עובדת עם כל המגזרים, ולטענת התלמידים הרבים – מגיעה לתוצאות מדהימות.

לצד העבודה בקליניקה שלה, אפרת יצרה קורס אינטרנטי בנושא תשוקה בנישואין, שזכה לפופולאריות רבה.

אפרת צור
אפרת צור, יוצרת הקורס הפופולארי תשוקה בנישואין – צילום: תמר כינרתי

אפרת, מה לדעתך הבשורה העיקרית בשיטה של ד״ר שנארק לתשוקה בזוגיות?

“דבר ראשון – החיבור הישיר בין התפקוד המיני, להתפתחות האישית והזוגית. דבר נוסף – בשיטה הזו אפשר לפתח תשוקה גם במקום שבו היא נחלשה. השיטה גם מאפשרת להתקדם לבד, ללא תלות במטפל זוגי״

עדיף ללמוד לבד או לפנות לטיפול זוגי?

טיפול זוגי יכול להיות מאוד אפקטיבי, אבל יש לו גם חסרונות: לא תמיד שני בני הזוג מעוניינים בטיפול, הטיפול מצריך זמן, ולזוגות בישראל לרוב אין המון זמן פנוי, הטיפול הוא ממושך, יקר, ולא תמיד מועיל.
אניה מאמינה שמטפלים זוגיים צריכים קודם כל לתת לאנשים את הכלים להתמודד ולהתקדם באופן עצמאי. לכן אני מאמינה בלימוד.

לימוד הוא נגיש,  והוא הופך להיות חלק ממך. לימוד – לא מפתח תלות במטפל. וכמובן לימוד הוא הרבה יותר זול. עד היום מעל 4000 זוגות למדו אצלי, ורובם הגדול חוו שינויים משמעותיים לטובה בזוגיות. אלה לא מספרים שאפשר להגיע אליהם בייעוצים בקליניקה או בסדנאות.״

אז מה את מלמדת שאמור לעורר תשוקה בזוגיות שלי?

“אני מלמדת מגוון של חומר בנושא זוגיות מיניות ותשוקה, אבל השיטה של ד”ר שנארק היא לדעתי האפקטיבית ביותר בנושא תשוקה זוגית. יש הרבה דברים בשיטה שלו שאפשר ליישם בבית ולראות שיפור אמיתי בחיים.

וזה באמת יכול לשנות את ההתנהלות בבית?

״מי שבא עם ראש פתוח ללמוד – תמיד יראה שינוי לטובה. אנחנו עוסקים בדברים שנוגעים בלב של הזוגיות:

איך  ליצור תשוקה באופן יזום. איך לא להיות תלותי בבן הזוג. איך להתמודד עם בעיות תיפקוד, איך מריבות ומתחים יכולים להשפיע על הזוגיות לטובה; ואיך לחוות מיניות שיש בה קרבה אמיתית, ולא רק דחף גופני”

ולמי הלימוד איתך מתאים?

<״מתאים שרוצה לנצח את השגרה ואת הדעיכה של התשוקה. מתאים למי שמאמינה שהזוגיות יכולה להתפתח ללא גבול. מתאים למי שרוצה שהמיניות בחיים שלה תהיה מחוברת לעומק הנפש והלב, ולא רק לגוף.״

אפרת, תני לנו טיפ קטן לקוראים

אפרת מחייכת. ״הטיפ שלי הוא: לא לחכות לאינטימיות ולתשוקה שפשוט יקרו מעצמן. לא לחכות שפתאום המריבות ייפסקו. זה לא קורה מעצמו! מי שרוצה זוגיות טובה צריך להשקיע בזה וליצור את זה, כל פעם מחדש.״

אז האם אפשר לנצח את דעיכת התשוקה בקרב זוגות ישראליים? המומחים אופטימיים.

ומאפרת צור קיבלנו גם צ׳ופר חינם לקוראי האתר – קישור לקורס אינטרנטי ליצירת אינטימיות מחודשת בנישואין.


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.