3 מסלולים נסתרים להתקדמות הכלכלית שהישראלים לא מכירים

הישראלי הממוצע יתקשה להאמין לכך, אך כמעט כל אחד יכול להתקדם כלכלית ■ אפילו מהמקום בו הוא עומד עכשיו ■ אז איך אפשר לרכוש דירה בישראל ב-80,000 שקל כשאתם במינוס? או לסגור פער חודשי של 5,000 שקל בלי להרוויח שקל יותר? ■ מומחה כלכלת המשפחה גיל אורלי מסיר עבורנו את הפרגוד:

גיל אורלי: ״ישנם דרכים לא מוכרות להתקדם כלכלית שמוסתרות מהציבור הישראלי״
גיל אורלי: ״ישנם דרכים לא מוכרות להתקדם כלכלית שמוסתרות מהציבור הישראלי״

אז גיל, איך הזוג הנורמלי יכול להתקדם כלכלית היום?

״היום הדרך להתקדם כלכלית היא (א) להכניס לראש שהרבה יותר מפחיד לטמון את הראש בחול, ולא לעשות דבר בגלל שזאת הדרך הבטוחה לאסון כלכלי (ב) להקדיש זמן ללמידת המסלולים שמסתירים מאיתנו לבניית ביטחון כלכלי (ג) ולא לאפשר לסביבה הקרובה למנוע ממך לפעול.״

 3 מסלולים נסתרים להתקדמות הכלכלית
שהישראלים לא מכירים

1) איך לגרום לבנק לקנות לכם דירה להשקעה בלי להביא שקל מהבית?

גיל אורלי. ״הון סמוי הוא דרך נהדרת להשיג מינוף כלכלי, ולייצר כסף יש מאין ״
גיל אורלי. ״הון סמוי הוא דרך נהדרת להשיג מינוף כלכלי, ולייצר כסף יש מאין ״

אורלי: 

״הון סמוי הוא בעצם כוח כלכלי שנקרא מינוף. ומה זה בעצם מינוף? היכולת שלנו להרוויח על כסף שהוא לא שלנו. עכשיו, במידה ולקחנו הלוואה טובה בריבית זולה… והשקענו אותה בנכס שנותן לנו ריבית גבוהה יותר מזו של ההלוואה- הרווחנו. וכשנכנסים עם החשיבה הזאת לנדל״ן?

 אנחנו מגלים פתאום שיש לנו מתחת ליד הרבה מאוד כסף. הון שהיה נסתר עד עכשיו.

ככה עושים את זה:

ההלוואה הכי זולה שקיימת היא משכנתא. ורבים מאיתנו? גרים בבית יקר, שניתן לקבל עליו מידית משכנתא עד 50% משוויו. בוא נראה דוגמא… נגיד ששווי הבית שלנו הוא 1,600,000 ש״ח ושיתרת המשכנתה שלנו היא 300,000 ש״ח. זה אומר שאנחנו יכולים לקחת משכנתא של עוד חצי מיליון שקל.

אז אנחנו לוקחים את הכסף הזה ורוכשים דירה להשקעה בשווי של 1,000,000 ש״ח, כשאת החצי מיליון הנותרים אנחנו מקבלים כמשכנתא נוספת על הנכס החדש. ועכשיו?

כל מה שנשאר זה רק לוודא שהתשואה שנקבל על הדירה החדשה, גבוהה מריבית של שתי המשכנתאות. והנה, רכשנו דירה להשקעה בישראל בלי להוציא שקל מהכיס. הכל בזכות ההון הסמוי שלנו.

 חשוב לציין שמדובר בדוגמא להמחשה בלבד. קיימות עלויות נוספות שצריך לקחת בחשבון, עורך דין למשל, ובמינוף יש גם סיכון שצריך לדעת לנהל… אבל זאת בדיוק הדרך שתלמידה שלי קנתה דירה להשקעה באופקים עם הון עצמי של 80,000 ש״ח לפני חודשיים.״

2) מהי שיחת הטלפון האחת ששווה 1,200,000 ש״ח?

אורלי. ״לריבית דריבית יש כוח בלתי נתפס. 1% של הורדה בדמי הניהול שווה לנו 400,000 שקל בפרישה.״
אורלי. ״לריבית דריבית יש כוח בלתי נתפס. 1% של הורדה בדמי הניהול שווה לנו 400,000 שקל בפרישה.״

אורלי: 

יש כוח בלתי נתפס לריבית דריבית. ניקח שכיר שמרוויח 13 אלף שקל בחודש וחוסך כ-35 שנה בלבד. הורדה של אחוז אחד בדמי ניהול הפנסיה שלנו או הגדלה של אחוז אחד בתשואה של הפנסיה שלו, שווה לו כ-400,000 שקל בגיל פרישה. והדבר היפה?
בממוצע, יכולת ההשפעה שלנו עומדת לכל הפחות על 3%. זה אומר בונוס של 1,200,000 ש״ח בגיל פרישה לנכס, לילדים או לעצמנו. הדרך לעשות את זה היא:

(א) לבחור מסלול פנסיה שנכון לנו..
(ב) לעשות שופינג (צוחק), שזה אומר להרים פעם אחת טלפון ולהתמקח על דמי הניהול.

3) האמת הפשוטה שמגדילה את החיסכון לילדים שלנו ב-50% לפחות

אורלי. ״לפני שמקבלים החלטות וקובעים מה מסוכן ומה לא, צריך להכיר את הנתונים.״
אורלי. ״לפני שמקבלים החלטות וקובעים מה מסוכן ומה לא, צריך להכיר את הנתונים.״

אורלי: 

״באופן טבעי, אנחנו רוצים להימנע מהשקעות שנחשבות מסוכנות כמו מניות ונדל״ן. אבל מה שרובנו לא מבינים הוא שקיימת סכנה לטווח הקצר בלבד. ובטווח הארוך? ההיסטוריה מוכיחה שהוא נעלם לגמרי. 

ועכשיו, כשאנחנו פותחים חיסכון לילדים, לרוב הוא יהיה ל-20-25 שנה. מדובר בטווח ארוך. ולפני שמקבלים החלטות, חשוב להכיר את הנתונים. לא לפעול מפחד. ומה הנתונים מספרים?

שלא הייתה תקופה אחת בת 25 שנה שבמהלכה לא התרחשה צמיחה משמעותית בהיסטוריה של הבורסה ושוק הנדל״ן הישראלי והאמריקאי.

זה אומר שהטווח הארוך דווקא בטוח. ולמרות זאת? רוב האנשים בוחרים מסלולי השקעה מאוד סולידיים, בלי להבין את המשמעות. ומה קורה אז? הילד משתחרר מהצבא ונכנס למציאות הכלכלית הלא פשוטה עם סכום שהיה יכול להיות גבוה ב-50% לפחות, ולעזור לו הרבה יותר.

כמובן… צריך לשבת עם איש מקצוע אובייקטיבי שיבחן את הצרכים האישיים שלכם ויתאים לכם את המסלול הנכון. אבל הנתונים ההיסטוריים שזמינים לכולנו מוכיחים חד משמעית – זה המצב.

תודה גיל…

״באושר גדול״