עידן וולר: ״בידיים הנכונות שכנוע ב-NLP הוא לגיטימי לחלוטין״

עידן וולר: ״בידיים הנכונות שכנוע ב-NLP הוא לגיטימי לחלוטין״

בצל הביקורות, עידן וולר מלמד משווקים ומנהיגים לחווט מחדש את המח שלנו בשיטה שנויה במחלוקת. האם זה מוסרי? האם זה אתי? הוא מאמין שהתשובה היא “כן”

את עידן וולר ציפיתי למצוא במשרד אפלולי, כשפניו מוארות במסך מחשב ונורת שולחן עמומה. למען האמת, התפלאתי שהוא הסכים לדבר איתי בכלל.

הפגישה בארומה מול חוף הים בתל-אביב מרגיעה אותי. עידן יושב מולי עם גופייה ומכנסיים קצרות, בעודו חולק ארטיק עם הכלב השחור-לבן שלו, ג’יג’י. כנראה הכלב בר המזל בעולם, כפי שעידן יסביר לי בהמשך…

1

“הפחד שלך מובן…”

כשאני מבינה מה עידן עושה למחייתו, תחושת חוסר בטחון מתפשטת לי בגוף. פתאום אני מודעת לכל תזוזה, מבט ולכל לגימה מהקפה הקר; חושדת שהוא בוחן ומסיק מסקנות. אבל מהר מאוד… אני מוצאת את עצמי נינוחה ורגועה. וכאן- המוח שלי קופץ ומזכיר לי לעמוד על המשמר. כאילו אומר “אולי זה רק חלק מהשיטה שלו”.

“הפחד שלך מובן” עידן מרגיע אותי ומסביר איך עובדת השיטה שמאפשרת למטפלים ״להסיר״ טראומות, צלקות נפשיות ופוביות – באמצעות שיחה פשוטה. אותה השיטה שמאפשרת לפוליטיקאים לשכנע אותנו מבלי להוציא מילה באופן שהמחוקק לא רק שלא מסוגל להתמודד איתו… אלא לא מודע לו כלל.

NLP: תכנות המוח דרך מילים

הכל מתחיל בשיטת טיפול מהירה ומעוררת מחלוקת – NLP. ראשי תיבות של Neuro-linguistic programming, או לפי עידן: קריאה ותכנות של המוח דרך מילים.

על אף השם המפחיד, מדובר לכאורה בשיטה המנתחת דפוסי תקשורת. שיטה המאפשרת “לעקוף” את המודע שלנו, ולהשתיל מסרים ישירות בתת-מודע. החלק שחוקרי-מוח טוענים כי אחראי על ההתנהגויות האוטומטיות שלנו.

סקס-אפיל

עכשיו חשוב להבין. ה-NLP נתפסת כ״פסאודו-מדע״ על ידי עולם הפסיכולוגיה. אבל האפיל העצמתי של ההבטחה המרומזת של ה-NLP מושך אליה לא רק מטפלים… אלא גם אנשי שיווק ומכירות, אנשי עסקים, פוליטיקאים וכן, גם שרלטנים. כל אלה עושים בה שימוש תכוף יותר משאנחנו מסוגלים לדמיין – או לזהות.

ודומה כי הביקורת והפחד מה-NLP אכן מוצדקים. לדוגמא, התחקיר שערכתי חשף את המקרה הבא: אחד מממציאי השיטה ריצ’ארד בנדלר, הצליח לחמוק מעונש בעדותו מול חבר המושבעים, על הרצח של נערת ליווי בשם קורין כריסטיאנסן… גם אחרי שנתיחת הגופה חשפה כי כדור ה-.357נורה מאקדח המגנום הרשום על שמו.

…ואתה טוען שהשיטה הזו לגיטימית?

“בפירוש כן. נשק, כל נשק, יכול להיות טוב או רע. שימי אקדח ביד של ג’האדיסט. קיבלת מחבל. שימי אקדח ביד של חייל. קיבלת גיבור”

עידן מודה שהכוח הטמון ב-NLP הוא בעל פוטנציאל משחית. ״בטח שאני מרגיש אחריות. אני מסנן את הרוב המוחלט של האנשים שמבקשים שאלמד אותם באופן אישי שיווק-נל”פ… ותמיד מזהיר את כל האחרים. שישתמשו בכלים האלה כדי ליצור Win-Win“.

אבל שנינו יודעים שזה לא ככה, שאנשים ישתמשו בזה לרעה

“אין ספק, אבל רוב האנשים הם לא רעים מטבעם, ולדעתי? חשוב גם שכולם יבינו מה משרדי הפרסום הגדולים, והפוליטיקאים, עושים למוח שלנו”

למה הכוונה?

“הם לא יודו בזה בחיים. אבל כל פרסומת בטלוויזיה, כל שלט חוצות, כל נאום של פוליטיקאי – כולם משתמשים בנל”פ כדי לחדור לנו לתת-מודע… ולגרום לנו לעשות את הפעולה שהם רוצים שנעשה… אם זה לקנות. אם זה להצביע”.

באמת אפשר להוביל אותנו ככה?

כן. חופש הבחירה שלנו הוא מראית עין בלבד. בפועל, מומחי שכנוע והשפעה משחקים בנו כמו מריונטות. הבחירות שאנחנו עושים, אפילו צבע הליפסטיק שבחרת לשים הבוקר, הן התוצר של מסרים מוסווים שאנחנו קולטים במדיה, בכל יום”

 ויש לך דוגמא לשימוש ליגיטימי?

“יש המון. מכירה את זה שהורים משתגעים שהילד לא מכין שיעורים או מסדר את החדר?”

כמובן, קורה כל יום…

“אז אולי תשמחי לדעת את זה: קיימת דרך פשוטה שמראה לך איך לשנות את מבנה המשפט שלך, כדי שהוא לא רק יציית לך, אלא ירצה לעשות את זה מעצמו”

איך?

“במקום לפקוד עליו לסדר את החדר, פשוט תגידי לו עם חיוך: “מתוק, מתי אתה מסדר את החדר? עכשיו או לפני ארוחת ערב?”

ולמה שזה יעבוד? לא הבנתי…

“זה פשוט. שימי לב שגם הכנסנו פקודה למשפט (‘אתה מסדר את החדר’) וגם שפעולת סידור החדר כבר הפכה למובנת מאליו, ועכשיו השאלה שהוא עונה עליה היא רק מתי זה יקרה.

2

מעניין. ועכשיו, מה לגביי אתיקה?

“אני נותן את האקדח. שכל אחד ייעשה בו מה שהוא רוצה”

יש חוקים שמוודאים שאנשים לא ייפגעו מנשק

“גם כאן יש חוקים מאוד ברורים, במיוחד בישראל. אני מתעסק רק במה ש-100% חוקי”.

וולר יודע על מה הוא מדבר. חוק ההיפנוזה הישראלי הוא מהמחמירים בעולם, הן בתחום הפרסום והן בתחום הטיפולים הפסיכולוגיים. אבל את השימוש ב-NLP? זה לא מונע…

אובמה?

לדוגמא, ארה”ב ידועה בחוקים רבים האוסרים על פרסום לתת-מודע. אך אנשי השיווק ומנהלי הקמפיינים הפוליטיים מצאו לכך פיתרון. הם פשוט משתמשים ב-NLP כדי לעקוף באופן חוקי לחלוטין את הגבלות הפרסום התת-הכרתי. ולשלוח מסרים חבויים היישר לתת המודע שלנו.

כשאני שואלת את וולר על זה, הוא מהנהן ואומר: “לא רק מנהלי קמפיינים… אובמה למשל הוא אמן NLP ברמות הגבוהות ביותר. זה ידוע. תראי ביו-טיוב”.

“נשק יום הדין של הפרסומאים, עכשיו שלך”

וולר מסנן היטב את לקוחות הייעוץ שלו, ושומר על פרטיותם בקנאות. אנשי שיווק ידועים כמו אדם טל ואמיר ריינר מוכרים כמקורבים של וולר, ושיטות ה-NLP שלו. כשאני שואלת את עידן על כך, הוא משנה את נושא השיחה במהירות.

למרות זאת, הוא שש להסביר ללא עכבות על השיטה עצמה. והשימושים. העדינים והאגרסיביים כאחד. “אין לי מה להסתיר… אני אפילו מלמד עכשיו את העקרונות שבהם אני משתמש הכי הרבה. הרגשתי שהגיע הזמן שמישהו ילמד את זה בעברית בצורה פרקטית”

ואז הוא מוסיף….

בחמישי ב-21:00 אני עושה שידור , כשאת בפנים תוכלי ללמוד גם את אחת השיטות שלי איך לגרום
גם למנהל דה רוטשילד להוסיף לך העלאה במשכורת …” הוא מחייך ומיש ממשיך  “זו שיטה שפיתחתי שיכולה לגרום לכמעט כל אחד לעשות כמעט את כל מה שתרצי….”

זהירות- הדגמה של NLP לפניך

באחד מסרטוני ההדרכה שלו, הוא אף מספר כיצד אחד הכלים המרכזיים שהוא מלמד בקורס, קריאת תנועות עיניים (“אתה יודע תוך שנייה אם מישהו משקר או אומר אמת”) הצילה את אביו מניתוח מיותר.

 לצפייה בסרטון של עידן וקבלת מדריך נלפ בחינם לחצו כאן>>