“43 אלף עסקים נסגרו בשנת 2016”

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים טוען כי לממשלה לא אכפת מכך שקרוב לעשרים אלף עסקים פשטו רגל בשנה החולפת

הפאנל של ההתאחדות, שנערך באילת צילום: התאחדות התעשיינים

עו”ד רועי כהן, נשיא להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, השתתף בפאנל “מעסיקים תחת אש” שנערך בכנס אילת לנושאי עבודה.

הפאנל עסק בהתקפות על התעשייה ואנשי עסקים מצד התקשורת והציבור הרחב, למרות שרבים מהם מתקשים לשרוד ונאלצים לסגור או לצמצם את עסקיהם.

“43 אלף עסקים נסגרו ו-16 אלף עסקים פשטו את הרגל בשנת 2016 ונותרו חסרי כל, ולממשלה לא אכפת”, אמר כהן. ”בירושלים צריכים לשנות דיסקט ולהכניס את היד לכיס כדי לתמוך בעצמאים”.

עו”ד כהן הוסיף כי “פעם מצבם של אנשי עסקים עצמאים היה טוב, ושכיר היה מי שהרוויח פחות. אני זוכר בתור ילד, שלאבא שלי היה רכב סוברו פשוט ולשכן שלנו היה רכב אמריקאי יפה. אבא שלי אמר לי ‘תראה אותו, הוא עצמאי, הוא יכול להרשות לעצמו לקנות כזה רכב מפואר’. היום המצב הפוך- אם אתה שכיר אתה יכול לקבל רכב חברה ואם אתה עצמאי, אתה רק מנסה לשרוד.

“הסיבה לכך היא שהמדינה לא דואגת לעצמאים וחושבת ש’איכשהו’ הם יסתדרו מעצמם. אפילו מוסר תשלומים ראוי היא לא מסדירה בחוק והתוצאה היא שלעיתים עצמאים קמים ב-1 לחודש, רק כדי לראות שאין להם משכורת שנכנסת לבנק. שכיר יכול לדמיין איך הוא ישרוד אם פתאום לא תיכנס לו לבנק משכורת? זו קטסטרופה. לכן הממשלה צריכה לפעול ולקדם שורה של חוקים שיעזרו לבעלי עסקים קטנים ובינוניים כמו מס דיפרנציאלי, תמריצים ממשלתיים ועוד”, אמר עו”ד כהן.

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יוסי אלקובי, אמר כי “לצערי רבים בציבור רואים בנו סוג של ‘עושקים’ רק בגלל שאנחנו מעסיקים, למרות שאנחנו מתקשים לשרוד וקשה מאוד להקים פה עסקים. דווקא אנחנו, בתי המלאכה והעסקים עם פחות מ-20 עובדים, הם אלו שמספקים למדינה עשרות אחוזים מהכנסות המיסים שלה, ולמרות זאת יש תחושה שלא סופרים אותנו. כל מה שאנחנו מבקשים זה שיסתכלו עלינו ויעזרו לנו.

”אני חושב שהמצב שלנו יוכל להשתנות אם המדינה תראה שאיכפת לה מאיתנו ותתחיל להשקיע בעסקים הקטנים והבינוניים. יש היום יבוא פרוע של מוצרים מסין, אבל נוכל להתמודד איתו אם המדינה תעניק לנו לדוגמה תקציבים לרכישת ציוד מתקדם”, הסביר.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, דיבר על חוסר העזרה של המדינה בפתרון משבר הדיור. “המדינה כבר הוכיחה בעבר שכשהיא רוצה, היא יכולה לדאוג למחוסרי דיור ולזוגות צעירים, לדירות במחיר סביר. הבעיה היא שרוב הזמן זה לא מה שהמדינה רוצה- כיום מחירי הדיור רק עולים ורווחי הקבלנים יורדים, ומי שעומדת מאחורי העושר הגדול היא המדינה. למי שלא מבין, אני אומר עכשיו שנדל”ן הוא אחד העסקים הכי רווחיים של מדינת ישראל והיא מרוויחה ממנו המון כסף. כסף שהיא רוצה להמשיך להרוויח” אמר בריק.