7 מיליון שקלים נזקים כתוצאה מטרור העפיפונים

25 אלף דונם נשרפו עד כה בעוטף עזה ומס רכוש מעריך את הנזקים שהוגשו לו בכ-7 מיליון שקלים - כך שמעו ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת החוץ והביטחון בביקורם בעוטף

דליקה בשדרות כתוצאה מטרור העפיפונים צילום: נועם נרקיס

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח”כ אבי דיכטר (הליכוד), וועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח”כ יואב קיש (הליכוד), קיימו היום (חמישי), בקיבוץ בארי שבעוטף עזה, ישיבות בנושא איום הרחפנים ועפיפוני התבערה.

תחילה קיימו שתי הוועדות דיונים נפרדים, כאשר ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה בהיערכות מערך הכבאות לטיפול באיום, בהשתתפות נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי,  וועדת החוץ והביטחון קיימה דיון סודי, בו שמעה מגופי מערכת הביטחון  סקירה על האיום, המענה המבצעי והטכנולוגי הקיים נכון להיום וזה המתפתח.

לאחר מכן קיימו שתי הוועדות דיון משותף, בכדי לקבל את נקודת מבט הרשויות המקומיות לאיום הרחפנים ועפיפוני התבערה ולשמוע את תגובת משרדי הממשלה לסוגיות אשר מועלות.

 גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, סיפר כי ” שגרת החיים שלנו היא תמיד מיוחדת, עם איום הרקטות והמנהרות, ובחודשיים האחרונים נוספו גם השריפות והאירועים על הגדר. לפני חודשיים תושב העוטף לא היה מעלה את הביטחון האישי כסוגיה, ועכשיו כן מדברים על זה, אבל ממשיכים”.

“אני בטוח שמס רכוש ישפו אותי על כל הנזק כיום, אבל צריך לחשוב לטווח הרחוק, ואם המדינה תגיע למסקנה שצריך להחליף את הגידולים ששותלים פה, בשל השפעה והיחס השונה בין גידולים ושריפות, אז צריך להודיע לחקלאים כבר עכשיו וגם לזה יהיו משמעויות. אנחנו מכינים תכנית חדשה לתמיכה בעוטף, בדומה לזו שהייתה אחרי צוק איתן, ואבקש את עזרתכם בקידומה”, סיכם ירקוני.

רב טפסר, דדי שמחי, ראש שירותי הכבאות סיפר, “ב-75 ימים התמודדנו עם 412 שריפות. השקענו משאבים רבים, בהיקף של 1.7-2 מיליון שקלים מעבר לשוטף. אלפי שעות עבודה של כבאים מכל המחוזות שהגיעו לפה לתגבר. זמן ההגעה הממוצע לשריפות הוא 7-9 דקות בגל הזה, והזמן לכיבוי כל שריפה הוא שלוש שעות בממוצע”.

“לפי אומדנים שלנו נשרפו כ-25 אלף דונמים, וחשוב לומר בכנות, מבחינה מקצועית, כשנשרף שדה חיטה אין טעם לכבות אותו ונותנים לו להגיע לקצה השדה. שריפה כמעט תמיד תגיע לקו השריפה הטבעי שלה. אנחנו היינו רוצים לשים פסי חיץ בתוך השדות, לחלק אותם במקום שיהיו מקשה אחת, אך הדבר גורם לפחת משמעותי לחקלאי וצריך לקחת זאת בחשבון”, הוסיף שמחי.

אמיר דהן, מנהל קרן הפיצויים של מס רכוש ברשות המסים, אמר כי “לנו הוגשו עד היום 65 תביעות בכל האזור. אני מעריכים את הנזק ב-5000 דונם חיטה, מטעי אבוקדו, חוחובה וציוד חקלאי, אם כי קק”ל ורט”ג טרם הגישו תביעות אז אנו לא יודעים להעריך סדרי גודל מלאים. לחלק מהקיבוצים שיותר נפגעו העברנו כבר מקדמות של 50-200 אלף שקלים. ההערכה שלנו, של כל הנזקים, היא כ-7 מיליון שקלים עד כה, כולל הנזק למאגר המים וכולל נזקים ישירים ועקיפים בחקלאות ואנו מעריכים שנדע לשלם הכל בחודש הקרוב”

דהן נשאל לגבי פיצויים לבעלי עסקים קטנים באזור והשיב: “תקנות מס רכוש משנת 73 הן קשיחות ואומרות שעסק קטן יפוצה רק אם הופסקה פעילותו למשך שבעה ימים רצופים לפחות. התחום החריג היחיד הוא עסקים בתחום התיירות, שפירשנו סיקה באופן חריג ואף הפוך ממה שעשינו עד כה, כדי להוציא הנחיה שתאפשר להם פיצויים. עד כה, אחרי כל אירוע גדול, כמו צוק איתן וכד’ נקבעו תקנות מיוחדות שיאפשרו את הפיצויים, אך עד שתקנות לא יקבעו או יתוקנו אין לנו, כרשות מבצעת, פתרונות לעסקים הקטנים בתחומים אחרים”.

יו”ר ועדת החוץ והביטחון, ח”כ דיכטר סיכם, “החקלאים הם נהדרים, אבל לא אנשי עסקים או מגישי תביעות מצטיינים, וחובה על המדינה לבוא לקראתם ואף להקדים אותם. אסור לנו להגיע למצב שמשק קורס בזמן שהוא מחכה לפיצויים. גם מכללת ספיר חייבת לקבל מענה, כי אין שום מכללה קרובה לחזירת כמוה, ואני עוד זוכר שבאינתיפאדה היא איבדה שנתיים של הרשמה. הדברים חייבים לזוז! בסופו של יום, אין למצוא בעוטף דירה להשכרה, וזה אומר הכל על המקום ועל התושבים”.