“95 אחוז מהישראלים קנו באינטרנט בשנה האחרונה”

ועדת המדע קוראת למשרד הכלכלה לקדם פעילות עסקים ברשת בצורה מוגברת: "המענה שלכם נמוך מידי, עבור עסקים רבים זה להיות או לחדול"

הדיון בוועדת המדע, היום צילום: דוברות הכנסת

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (שלישי) דיון בנושא ‘העסק שלי ברשת – כלים ופלטפורמות דיגיטליים לקידום עסקים קטנים ובינוניים’ – לציון יום העסקים הקטנים והבינוניים.

יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב אמר, “אנחנו רואים זכות וחשיבות גדולה בעיסוק בעסקים קטנים ובינוניים זו השנה השנייה ברציפות. לעיתים קרובות החלק הטכנולוגי בחברות קטנות זניח לעומת חברות גדולות. הדבר משמעותי במיוחד היום, שעה שמדובר באפיק קידום מרכזי ביותר לעסקים, המסחר ברשת הולך וגדל. היום נתמקד בקנייה ובמסחר בדרך המקוונת, בדרכים להגדלת הנתח של העסקים האלה, בהיקפים ובמשמעויות”.

ח”כ רועי פולקמן הוסיף כי “הרצון הוא שעסק מקומי יהפוך לארצי וארצי לבין לאומי. אם אני ארצי אני תחרותי ויעיל, אני גם משלם משכורות יותר גבוהות. הדבר היחידי שיכול לגרום לזה לקרות זו הטכנולוגיה. זה גלגל הצמיחה. אני מרגיש שהחסם הגדול הוא החסם הלוגיסטי. לא מרשים אותי כמה עסקים יש להם אתרי אינטרנט אלא כמה עסקים יודעים לפרוץ שווקים ולפעול ברמה הארצית והבין לאומית”.

דרור אהרון, ראש מועצת גן יבנה טען כי “הממשלה לא מסייעת בקידום עסקים קטנים ובינוניים. הקדשנו סכום של 100 אלף ש”ח לחיזוק עסקים קטנים בתחום התרבות, אף אחד לא היה מוכן לשים סכום מקביל. זה לא סכום גדול אבל באירוע שיצרנו הציבור נחשף ל-5 עסקים. לצערנו הרב פרויקט ישראל דיגיטלית ניתן רק לפריפריה, למרות שמצב העסקים הקטנים קשה ברשויות רבות. המסחר ברשת יוצר בעיה לעסקים קיימים, כולם מזמינים ברשת ויש לקדם את כלל העסקים בתחום זה”.

ד”ר ניר בן אהרון, מהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה ענה, “אנחנו עובדים השנה עם 25 אלף עסקים, שנה שעברה זה היה 20 אלף. הם מקבלים קורסים שונים, בניהם קורסים בתחום המקוון. יש את הפרויקט שנעשה בשיתוף עם ישראל דיגיטלית שלא ניתן בכל הארץ, זה פרויקט יקר וכרגע הוא מוגדר יותר לאזורי פיתוח עדיפות א’ ועוטף עזה. הפרויקט מסייע לעסקים קטנים לפתוח חנות דיגיטלית ולהכניס אותם להבנה איך עובדים, גם מבחינה לוגיסטית, ניהול, מלאי. הסיוע ניתן גם להתאמה של החנות וגם לתפעול לאורך זמן. בכל עסק מושקעים כ-10 אלפים ש”ח. במשך כשנה של פעילות עד היום 2,014 עסקים לוקחים חלק, חלקם בהקמה, חלקם כבר פעילים”.

ח”כ מקלב ציין כי “זה מספר נמוך מידי, ההיקף קטן מאוד. אנחנו רואים לנכון למנף את זה, לשתף פעולה עם חברות גדולות בתחום הרשת, ליצור משהו בהיקף גדול יותר לכלל העסקים המעוניינים. תבחנו זאת, נפנה לגורמים הרלוונטיים כדי לדחוף זאת. יש עסקים רבים שעבורם זו שאלה של להיות או לחדול”.

“נעקוב אחר ההתפתחויות ונסייע ככל הניתן בפנייה לגופים הרלוונטיים. משרד הכלכלה – אנו קוראים לכם להרחיב את פרויקט ישראל דיגיטלית ולשתף פעולה עם גופים גדולים להרחבת התוכניות שלכם. לצד כך לתת תהודה לפרויקטים ההתנדבותיים השונים ששמענו עליהם כאן. בנוסף על כלל הגורמים לזכור שלצד העסקים יש את האזרחים שהפלטפורמות ברשת עוזרות להם להתמודד עם יוקר המחייה. יש גם פערים טכנולוגים גם בקרב הציבור ויש לשים לב שלא ניצור חברה שלצד אוכלוסיות מתקדמות מאוד ברמה המקוונת יוותרו מאחור אוכלוסיות אחרות”, סיכם מקלב.